• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
brum - майстор
Обмислям вариант за монтаж на термопомпа до къщата. Около къщата има излята бетонна настилка. Между външното тяло на термопомпата и котелното помещение ще трябва да се положи 5-6 метра тръбен път. Имам леки притеснения относно това как мисля да го полагам и загубите които може да докара, та ми трябват насоки.

За полагане се обмисля вариант в който в бетонната настилка се прокопае канал с дълбочина 5-6см. В него се слагат тръбите с микропореста гума. Над тях с лепило се лепи гнайс.

Притесненията ми са следните:
1) Тази микропореста гума дето уж е със затворена клетъчна структура поема ли влага или не?
2) Стандартната изолация от 9мм няма ли да докара много загуби при все, че над нея ще има 3см камък и лепило?

Да копая под бетона не е вариант. Да седи над настилките ще е безумно - от там се минава редовно. Алтернативата ми е да преместя термопомпата до къщата. Ама ще седи като на прасе звънче така.
шоп - майстор
Аз бих положил една или две ПВЦ тръби ф110 и после си прокарваш каквото искаш. И ремонта е лесен и кабел захранващ или за контрол може да положиш след време.

Относно изолацията: има изолации с доста по-голяма дебелина.
brum - майстор
И аз така бих го направил, но не е възможно на този етап. Бетона е армиран и не искам да режа армировката. Максимума до който подозирам, че мога да сляза е 5-6см под камъка.
LazarGanev - "Велик майстор"
Изолирай, колкото позволява, отгоре сложи ПВЦ фолио. Защо си мислиш, че в бетона топлозагубите ще са по-големи, отколкото на открити тръби?
Ahmakov - специалист
Тръбите с изолация 13 мм. Поставяш ги в кабелканал 110х60 и отгоре плочките.
nork - специалист
Слагай смело 9 мм изолация, после опаковай с тиксо като на всеки климатик, виж какъв диаметър става и още една изолация 9 или по голяма зависи какво място имаш!
Не забравяй в този пакет да пуснеш и кабелите между телата.
brum - майстор
Кабела няма да го забравя :) . Това с кабел канала ми хареса като идея.

И да - ако се окаже, че има повече място ще слагам по-дебела изолация. Там е колкото повече, толкова повече.

Та до тая изолация ако стигне влага ще имам ли проблеми? Че като всичко което е под земята, а излиза някъде над нея (при външното тяло и при влизането в къщата) все има вариант да влезе някаква влага/вода.
nork - специалист
Съмнявам се да имаш проблем.
От цялата къща нямаш ли едно парче изолация? Накисни единият край в чаша, кофа или квот се сетиш и виж в другия кво се случва :idea:
А и тиксото е за това да спира влагата и в двете посоки.
resistbody - майстор
Препоръчвам ти ИЗОГОМАТЕРМ на ГомаПласт, нашенско производство, за мен са по-добри от к-флекс...
НЕ съм на процент..
http://www.gomaplast-bg.com/Goma_contacts_BG.html
brum - майстор
Чета и не намирам информация колко важна е топлоизолацията за загубите. Това са тръби с фреони предполагам загубите са по-малки, защото енергията се пренася по друг начин. Гледам, че и не споменават топлоизолацията като топлоизолация за загуби, а като защита от механична повреда, UV и корозия.

Та има ли роля топлоизолацията около тръбите с фреона на термопомпата за ефективността на термопомпата или не?
  • 1
  • 2

Тема "Полагане на медни тръби за фреон в бетон?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: