Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
istefanov87 - специалист
Здравейте,

предстои ми купуване на термопомпа за къща на 3 етажа (първи етаж с подово, нагоре конвектори) в планина (демек една идея по-хладно зимата). Основните ми критерии са как се държи на студено (-20 да речем) и колко е надеждна електрониката.

Получавам разнообразни мнения относно качествата на различните производители (предимно от заинтересовани лица, все пак всеки гледа да си продаде стоката). Някои казват, че LG били супер, други казват че относително често имали проблеми по електрониката и като цяло били средна ръка. Препоръчват ми също Дайкин, Мицубиши, Тошиба и т.н.
Други казват, че тези са общо взето среден клас, ако искам най-доброто (това търся) да се насоча към Nibe или Viessmann.

Всякакви съвети (какво да гледам, конкретни производители и т.н.) са добре дошли - на първо време цената е на заден план и се целим във възможно най-високия клас, ако се окажат много големи разликите ще мисля допълнително.
Ahmakov - специалист
1.Mitsubishi Zubadan,
2.Toshiba Estia Pawerful,
3.Samsung EHS TDM,
4.Panasonic T-Cap...
Фитилчо - майстор
Аз съм непрофесионалист, но ще изкажа мнение, от доста ровене на няколко езика (4) и разговори с НЕЗАИНТЕРЕСОВАНИ да ми продадат професианолисти.

1.NIBE
2.Mitsubishi
3.Viessmann


Samsung и LG не бих си купил хладилник дори никога, какво остава за термо-помпа!
Имам добър плиятел хладилен техник - казвал ми е, че Samsung са НАЙ ПОПРАВЯНИТЕ/РАЗВАЛЯЩИ СЕ ХЛАДИЛНИЦИ. Имам двама приятели с хладилници от тях, все проблеми са имали и то на нови уреди!
Chefo77 - майстор
LG имат по-специфичен монтаж и настройки. Тъпото е, че има вносители, които продават на куцо, кьораво и сакато и също такива ги монтират. С оторизиран монтаж всичко е наред. То половината му електроника е Митсубиши.
feikot - специалист
нед юли 03, 2022 9:28 pmФитилчо написа:
Аз съм непрофесионалист, но ще изкажа мнение, от доста ровене на няколко езика (4) и разговори с НЕЗАИНТЕРЕСОВАНИ да ми продадат професианолисти.

1.NIBE
2.Mitsubishi
3.Viessmann


Samsung и LG не бих си купил хладилник дори никога, какво остава за термо-помпа!
Имам добър плиятел хладилен техник - казвал ми е, че Samsung са НАЙ ПОПРАВЯНИТЕ/РАЗВАЛЯЩИ СЕ ХЛАДИЛНИЦИ. Имам двама приятели с хладилници от тях, все проблеми са имали и то на нови уреди!
За хладилниците на самсунг не съм съгласен. Имам 2 - единия от 8 години,другия от 6 и до сега нито, ама нито веднъж не са спрели,аларми,проблеми или нещо друго. Купих уърлпуул за 1600 лв. през 2016г почти няма месец да не даде грешка и да спре,разпра му се уплътнението на вратата и кво ли не.

По темата :
за мен Хитачи
Мицубиши
Тошиба

За Фисман не мога да кажа
Фитилчо - майстор
вт юли 05, 2022 1:47 pmfeikot написа:
Купих уърлпуул
Хахахах - от трън, та на глог :lol:
Казвам ти, че ми го каза човек РЕМОНТИРАЩ ХЛАДИЛНИЦИ ПО ЦЯЛ ДЕН ОТ 30 години!
gruio - специалист
Аз имам LG therma v 9кв с хидробокс(не е моноблок) в планината съм и аз. С нея топля само подово на апартамент около 100кв, не съм имал проблеми до -17 падаха температурите тази зима. Със буфер 120л. Дразнят ме режимите на размразяване - няма проблеми със замръзване но го прави тъпо и както си реши. Мисля че отчита някак съпротивлението от мотора на перката и като има повече консумация си мисли че е задръстена и размразява, и когато духа го прави по-често сякаш. Не съм сигурен дали е точно така. Като минуси - няма отчитане на консумирана енергия - трябвало допълнителен модул да се купи, но вносителя не беше чувал за него. При размразяване хидробокса доста "пуфти". Има допълнителни 6кв нагреватели, които се включват при размразяване (може би, не съм сигурен) и ако температурата е много ниска - имат настройка която стандартно идва на -5, аз съм ги нагласил на -10 по сметките за ток не съм разбрал да са се включвали, всичките зимни месеци от Декември до Февруари плащах по 300лв. а имахме новородено, два бойлера по 3кв и абсолюрно всичко е на ток. За мен разхода е добър за комфорта който имаше, за някой хора може и да са много високи тези сметки. Разхода може значително да падне ако я ползвахме и за БГВ, там мисля че изразходваме доста повече енергия, водата зимата е изключително студена понеже каптажа е на 200-300м и на допир е под 5 градуса, но ми беше писнало от ремонти и не исках да влизам и в баните да се ремонтира.
От ширпотребата аз пак бих купил LG, иначе както са писали преди мен Мицубиши е истината, но там цените бяха повече от х2. А LG-то са народни и имат части, всеки гаражен майстор работи с тях и дори и да се скапе до колкото знам сравнително лесно и евтино се намират донори, части и нови части. Дайкин не бих си купил за термопомпа. Ако имаш пари всички с които съм говорил са на мнение че Мицубиши Зубадан е най-доброто на пазара.

Също да не се бъркат скапаните турски/китайски ЛГ климатици с термопомпите - тях ги правят в Кореа, или поне на моята така пише. LG климатиците са боклуци - особено малките 9-ки и 12-ки.

Колко са надеждни само времето ще покаже понеже са сравнително нови модели. Ако ме изкара 10-15 години ще съм щастлив.
stoyanstoyan - специалист
Здравейте,
Аз съм в същото положение малко над 200 кв. м. ,от които отопляема площ около 130кв вътрешно. Избора ми е между митсубиши електрик или хитачи14 или 16 к w. . По показания хитачито е с по добри показатели, но от vimax са за митсубиши, понеже повече ги слагали. Мен това че повече ги монтирали не ме устройва за мнение. Ако някой може да сподели ще съм благодарен.
torbalan - Дървен философ
съб юли 16, 2022 4:12 amgruio написа:
...Дразнят ме режимите на размразяване - няма проблеми със замръзване но го прави тъпо и както си реши. Мисля че отчита някак съпротивлението от мотора на перката и като има повече консумация си мисли че е задръстена и размразява, и когато духа го прави по-често сякаш....
Следи температурната разлика на вход/изход на топлообменника. Като се заледи, температурсата разлика става малка и се налага размразяване.

300 лева за ток на месец, при условие че си с ел. бойлери, никак не звучи лошо.

А по темата - мой колега реши да слага термопомпа въздух-вода. Доста време отдели да проучва и да чете.
Накрая се спря на GREE.
silent - майстор
съб авг 06, 2022 2:44 pmtorbalan написа:
съб юли 16, 2022 4:12 amgruio написа:
...Дразнят ме режимите на размразяване - няма проблеми със замръзване но го прави тъпо и както си реши. Мисля че отчита някак съпротивлението от мотора на перката и като има повече консумация си мисли че е задръстена и размразява, и когато духа го прави по-често сякаш....
Следи температурната разлика на вход/изход на топлообменника. Като се заледи, температурсата разлика става малка и се налага размразяване.

300 лева за ток на месец, при условие че си с ел. бойлери, никак не звучи лошо.

А по темата - мой колега реши да слага термопомпа въздух-вода. Доста време отдели да проучва и да чете.
Накрая се спря на GREE.
За толкова е имал пари....

Тема "Избор на термопомпа - производители" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: