• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kalin72 - майстор
Здравейте,
Не намирам мнения за термопомпите на Елтерм. Заслужават ли си, или по-добре фабрична ТП въздух-вода, за работа с панелни радиатори, само за отопление, на къща на 750 м.н.в.
torbalan - Дървен философ
С термопомпа и радиатори, не че не става, ама ще е трудно.
Ще трябват много радиатори.
Фитилчо - майстор
Гледам, че предлагат машини само със "старият фреон" и предполагам, че не са последна дума на техниката.
Явно цената ти се вижда "добра".
kalin72 - майстор
Ами като не знам какво да гледам, така е. На мен ми е нужна само за отопление.
silent - майстор
Опциите за ниско температурна помпа са:
1. Подово - Ако го имаш хубаво ако тепърва ще го слагаш ... Това се прави като строиш къща или при направена къща ако си маниак или парите и нервите не са ти проблем.
2. Конвектори - на практика духалки на подов климатик с всички недостатъци.
3. Големи радиатори.
Лесна е смяната на отоплителя при съществуваща инсталация с високо температурна помпа. Обаче първо не всички производители предлагат такива помпи.Второ по-неикономични са с по-малък КОП и най важното са почти два пъти по-скъпи.
В предвид на всичко това най-етиния вариянт за смяна на отоплителя при съществуваща инсталация е смяна с нискотемпературна помпа и смяна на радиаторите там където се налага и не достига отоплителна мощност.
Ако имота не е имал изолация или има възможмост за подобряване на изолацията ...допълнителното топлоизолиране може да е достатъчно и да не се налага смяна на радиаторите ако са били преоразмерени ..или частична смяна там където е нужно.
Това бяха моите разсъждения когато решавах дали да слагам климатици или термопомпа.
При мен конктретно имам проблем с мястото тъй като живея в маломерно жилище и варианта с по-големите радиатори отпада. Исках и да мога да охлаждам. При това положение отпадна и термопомпата при все че имам пелетна инсталация и имам все още пелети за сезон два....а след 2 години я камилата я камиларя.... Така че аз си сложих климатици на етажа на който живея и ел.конвектор там където рядко през зимата ще има хора и евентуално ако не горя пелети е нужно да има температура над 0гр. в помещението.
За помпите на Ел.терм не мога нищо да кажа . На хартия не са впечатляващи характеристиките. Няма много техн. информация точно каква е хладилната машина....вероятно и затова цените им са много примамливи...
Фитилчо - майстор
чет авг 11, 2022 2:00 pmkalin72 написа:
Ами като не знам какво да гледам, така е. На мен ми е нужна само за отопление.
Ако имаш трифазен ток, мога да ти дам за 5000 пари една чисто нова 16-ка от типа на тези,за които питаш. Поне ще ти е евтина. Става и за отопление и за охлаждане(ако не си с радиатори)
silent - майстор
С тези цени на тока....трифазна термопомпа ептен не е оферта според мен....
шоп - майстор
чет авг 11, 2022 8:15 pmsilent написа:
С тези цени на тока....трифазна термопомпа ептен не е оферта според мен....
Това мнение на каква база е изградено?
silent - майстор
На база на това че е промишлен ток и е по-скъп...поне така беше допреди години....
Лично аз съм дърпал двойка кабел за да захраня монофазните машини на него и да ги откача от трифазния...
brum - майстор
Трифазен битов ток няма ли?
  • 1
  • 2

Тема "Мнение за Елтерм" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: