Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
brum - майстор
пет сеп 30, 2022 8:38 amradius написа:
Скоро го писах, то и шопа наблегна, тия киловати дето ги гледате, като стане -7 и искате висока температура на водата, се смаляват доста при марковите машини! За нонейм не ми се и мисли.
Помпата ми при -7/35° пак е 9.0 kW с COP = 2.71 . При -7/45 пак е 9kW, но COP-а е 2.17 . LG, средно маркова машина.

И да - с подово съм. До 38 градуса температура на топлоносителят стигнах миналата зима. Топлоизолацията на къщата е 8см стиропор + предстенна обшивка с 15см вата. Оптимизирано "умно" управление на котела за да не ходи в on/off режим и да се съобразява кога ще пече слънце, за да не прегрява стаите. Ама темата не е за моята система, та се спирам.

Относно това, че е безмислено упражнението - има голяма вероятнот да е такова. Зависи колко ще скочи тока след 2 години и дали ще падне цената на газта.
radius - майстор
Аз едва ли съм се прекарал с Мицубишито, но виж ограденото в таблицата, за това говоря - че колкото пада навън, толкова ще трябва да увеличаваш темп. на топлоносителя и ще имаш нужда от повече мощност. И тия двете последните работят в една посока - да направят системата недостатъчна при неоптимални инсталации. Иначе и при мен мощността е константа за дадена външна темп. поне под 12С.
Прикачен файл:
me.jpg
me.jpg (75.19 KиБ) Видяна 2809 пъти
brum - майстор
Тъй де, ама моята е с 9kW максимална мощност. Повече не пуска, но пък ги държи до -7 по спецификации.

Иначе съм съгласен. С падането на температурата трябва да вдигаш и температурата на топлоносителят за да можеш да прекараш нужното количество енергия. А с това пада и КОПа.

На мен не ми е драма. Имам паралелно свързан газов котел. Стане ли студено ще ги комбинирам някак си или ще мина само на котела. Той е 24kW, та не очаквам да мръзнем. Само дето газта е скъпа.

Иначе като загледаш таблиците с КОПовете нещата са много подобни. Няма някаква съществена разлика между най-скъпата и прилична средностатистическа термопомпа като моята.

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (96.67 KиБ) Видяна 2798 пъти
radius - майстор
Тя твоята, по таблица, е по-добре даже.
Аз от 1 г вече топля БГВ само с ТП. Зимата малко ми е жал да я пържа и ще видим тази зима, може и да се смиля в най-големите студове :lol:
brum - майстор
Моята е LG и имам леки съмнения в цифрите :-D . Ама с тия цени на газта ще я пържа до последно. Ако ще дава фира да я дава докато е в гаранция.
Фитилчо - майстор
ср окт 05, 2022 9:06 pmbrum написа:
Моята е LG и имам леки съмнения в цифрите :-D
Умна мисъл :-D малко си ги пишат едно към нешщо си...
andy_forresite - майстор
Радиаторите изглежда са около 22 киловата. Колко ли им е мощността при 40 градуса на водата в системата - според мен около 4 пъти по-малка при стайна 24. Може би дори по-малко. По тази логика 9-киловатова ТП е голяма. В смисъл радиаторите повече от 6 киловата няма да могат да излъчат към стаите. Разликата 3 киловата ще е само за по-бързо първоначално подгряване.
Вече ако Кристал-чето ще се тормози до 50°С на водата (не знам дали и при какви условия ще може да ги вдигне, нито каква мощност ще има при ниска външна t), може и да е тамън за системата. Доколко тези приблизително 3.5 kw за първия етаж и 2.5 за втория са достатъчни за комфортна температура?

Според мен ще се получи това отопление с тези радиатори и с тази ТП. Притеснително е усещането за топлина обаче. Щом с тези големи радиатори сте вдигали 80 градуса на водата явно обичате не просто да е топло, а много топло. Тук вече не знам. За марката кристал нищо не зная. Сещам се за няколко човека с въздушни ТП, но те са правени с нови външни климатични модули грий, или ползвани от известни марки. Няма да я гасиш, освен ако навън не стане твърде топло. Тогава е възможно да излезеш от спецификациите на машинката. Например ако я дават в отопление от +15 до -15 градуса, на 18-19 гр външна не й е добре.

п.п. впетатлен съм от показателите на това LG :) Дано да ги докарва реално. Да ти е честито, да има електричество постоянно и да не се поврежа поне 15 години! При -4°С и вода 45 гр. СОР е 2.38. Газовият ти котел при последната обявена от КЕВР цена на прир. газ този месец ще е с "коп" около 1.
Здравейте,
Малко по-късно се включвам, като давам повече информация:
Избрахме термопомпа viessmann vitocal 100-s b08, прилагам снимка на характеристиките.
Изображение
Сметнахме колко м3 е къщата -> около 145м3
Радиаторите, които имаме са 6 броя + 1 лира в банята. За БГВ - ще топлим бойлер, който е 120л на Елдом (с обикновена серпентина).
Радиаторите са следните:
1 етаж -> 2броя 500х1600 и 600х1400 панелни
2 етаж -> 2 броя като алуминиеви по около 12 глидера + 1 панелен 600х1600 + лира
Квадратурата na жилището (1+2 етаж) е около 75 квадрата. Направихме експеримент, а именно да се топлим на 40 градуса с въглища, при външна температура - 5/6 градуса. Резултата е, че в жилището е между 21 и 22 градуса, което е окей са нас.
Предполагам, че Висман ще се справи с тази къща и ще може да я затопли успешно, тоест киловатите на ТП са достатъчни. Стандартно ТП може да работи до 12 кв. (забравих да кажа, че слагаме и буфер 80л, тъй като нямаме пространство за по-голям)

Поздрави
unicata - специалист
Колеги, моля преди да оплюете колегите да сметнете топлинните нужди.
аз тук съм си направил едно екселско файлче и само въвеждам дебелината на стената и квадратурата на стъклата.
на колегата правилно са му сметнали термопомпата горе долу, при -10 с тая изолация и дограмта щом е със стъклопакет а не обикновенно стъкло при 140 квадрата външни стени му идва към 4,7-5кВт мощност, толкова ще му даде една термопомпа 10кВт като падне на -10 с коп 2
Трябва да отбележа че фирмите като смятат термопомпи напоследък си смятат за минусови температури, където съм монтирал(помагал) термопомпи тая година все си бяха сметнати за стойности около -10 -7, така че не са го излъгали колегата много, друг е върпоса с тия радиатори какво ще прави.
Междувпрочем Кристал са Мидеа ама правени за булклима, и дистационните са им същите и управлението, и софтуера.
успех колега и дай отзиви догодина ако се сетиш за нас
шоп - майстор
пет мар 24, 2023 7:05 pmunicata написа:
аз тук съм си направил едно екселско файлче и само въвеждам дебелината на стената и квадратурата на стъклата.
А разходите за вентилация дали са заложени?
Опаковате имотите като термос, херметизирате ги, трислойни стъклопакети, а вентилацията?

Ако нямате рекуператор заложете още 30% топлинен разход.

Тема "Мнение за термопомпа crystal" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: