Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
radius - майстор
Повечето хора живеят на спарено, така че тия идеални 30% са много по-малко. Не че е препоръчително, но това е истината.
шоп - майстор
Има и друго при грешките относно изчисляване на топлозагуби.

В програмата се залага топлоизолационният коефициент на строителният материал. Да обаче този показател е идеалният, замерен в лаборатория.
На практика обаче няма стена с такъв показател. Например тухлите се зидат и лепят с разтвор. Той обаче не е със същите показатели.
Има системи, които се предлагат с техен разтвор, но като се отчете цената му и масово се бяга към алтернатива.

Аз самият преди няколко години изолирах с мултипор, обаче цената на оригиналното лепило ме отказа и лепих и зидах с флексово лепило за газобетон.

Като сложим и некачественото полагане на зидария и фуги от "майсторите" спокойно можем да заложим 25% по-ниска топлинна ефективност на изолацията.

Винаги има и скрити и явни термомостове между дограми и зидове и зидове и стоманобетон.

Като цяло реалното положение не е като изчисленото:-))))
Успехи!
unicata - специалист
Никой не спори за вентилация или проветряване, но 25% са 1/4, много е според мен. Смятам да сложа рекуператор самоделка на по-късен етап и да видим колко ще е разликата, Шопе, ти рекуператор имаш ли или си се спрял само на термопомпи самоделки?
шоп - майстор
Имам самоделен рекуператор от алуминиеви печатарски плаки за въздуха и мешано самоделни и купешки рекуператори на баните за каналната вода.

Тема "Мнение за термопомпа crystal" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: