Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте,
Планувам монтаж на термопомпа за отопление на двуетажна къща:
1 етаж: хол и кухня в едно, коридор, перално помещение (3 стоманени радиатора; грубо около 2м всеки). Първия етаж е около 60 кв.
2 етаж: 2х спални, коридор, баня с тоалетна (3 алуминиеви радиатора; 2х около 2м + 1х 1м)
3 етаж: под таванско помещение (не се отоплява).
Къщата е изолирана навсякъде с 8см стиропор, дограмата е дървена, като са по два стъклопкета и между тях има перваз. На таванското помещения (на плочата) има 10см каменна вата.
Считаме отопляемата площ за около 120 кв. Височината на стаите е стандартна.


До сега отоплението е било с парно на въглища, като температурата на водата е поддържана около 60 градуса, на периоди 80 :-D (обичаме топлото)
Тези температури се поддържаха само вечерта. През деня парното не работеше и температурата на водата е около 20 градуса.

Интересувам се от по-удобно решение за отопление, като се спрях на термопомпа. Дойде фирма, прецениха че около 9кв термопомпа ще свърши работа за моя дом, като включват и отопление на бойлер, около 120л (БГВ). Дойде момента в който трябва да изберем термопомпа, като имаме насоки от фирмата. Спрях се на термопомпа crystal. Имате ли наблюдения за тази марка? Какво е вашето мнение за отопление на тази сграда/какво би било добре да се обмисли допълнително? Моля за вашите съвети.
Благодаря. :)
Фитилчо - майстор
Марка от безименният клас, повече никой не може да ти каже. Ти може да кажеш след 1-2 години :)
Повече ме притеснява друго.
Вътре на радиатори ли ще останете като топлоносители? Ако да, то тези 9 Кв ми малеят на мен лично.
Сигурно в такова време като сега ще се справи да затопли, но Януари....? :? А и а каква цена ще е цялата галимация също не е ясно. Пак след 1-2 години можеш да кажеш.
Последна промяна от Фитилчо на пет сеп 30, 2022 8:50 am, променено общо 1 път.
Отоплението остава само с радиатори. Препоръчали са ни решение, което е 12кв, въпреки че нуждата е за около 10кв.
Тъй като нуждата е около 10 кв, какво бихте препоръчали като марка/модел?
Благодаря. :)
ср сеп 28, 2022 9:51 amФитилчо написа:
Марка от безименният клас, повече никой не може да ти каже. Ти може да кажеш след 1-2 години :)
Повече ме притеснява друго.
Вътре на радиатори ли ще останете като топлоносители? Ако да, то тези 9 Кв ми малеят на мен лично.
Сигорно в такова време като сега ще се справи да затопли, но Януари....? :? А и а каква цена ще е цялата галимация също не е ясно. Пак след 1-2 години можеш да кажеш.
Фитилчо - майстор
Не бих се наел да препоръчам марка.
Исках да кажа, че ако ще е куче марка, то поне цената да си заслужава... а не да ви одрусат 12-14К за ноунейм. :cool:
Помислете за конвектори ПОНЕ, ако не подово(че на заварено положение подовото е кофти опция за изграждане) за да намалите температурата и да вдигнете ефективността (COP) на ТП.
шоп - майстор
чет сеп 29, 2022 11:28 amivanov.daniel написа:
Тъй като нуждата е около 10 кв, какво бихте препоръчали като марка/модел?
10 киловата ще ти дава ТП при +7 навън. При -10 ще мръзнеш дори с 12кв ТП
Ако искаш да се доотопляваш с конвектори или духалки може.
Фитилчо - майстор
чет сеп 29, 2022 12:51 pmшоп написа:
чет сеп 29, 2022 11:28 amivanov.daniel написа:
Тъй като нуждата е около 10 кв, какво бихте препоръчали като марка/модел?
10 киловата ще ти дава ТП при +7 навън. При -10 ще мръзнеш дори с 12кв ТП
Ако искаш да се доотопляваш с конвектори или духалки може.
Като гледам какъв COP дават на машините при 50 градуса искан флуид и -7 външна, направо ше му замръзнаш шошоните с тея радиатори и тея киловати. :rock: Другият вариант е (ако евентуално се справи) да му дойде някоя приятна сметка 6-700 лева за Януари(виждал съм го вече)
Някой го плакне с хладка вода, така ми се струва на мен. :wink:
brum - майстор
Термопомпите са кът и много се чака. За това ли се гледа термопомпа с неизвестна марка? Или заради цената? Ако е заради цената - сметни си правилно нужната енергия и може да се окаже, че ще минеш с по-малка маркова термопомпа на същите или по-ниски цени.

КОП-а е нисък. Все още сме на битов ток на доста приятни цени, но като излезем на свободният пазар се очаква скок на цените на тока. Тогава на КОП-а ще почне да се обръща повече внимание. Инвестицията която правиш е за много години напред, та бих избирал нещо с по-добри параметри.

Тия 10kW как ги сметнахте? Колко ви беше консумацията на топлинна енергия миналият отоплителен сезон в студените месеци?

На мен ми твърдяха, че ми трябва 16kW термопомпа, а на месец съм харчил по 2400kW газ за отопление и БГВ (март 2022, водят го за най-студеният март за последните 25 години). За това смених майстора и заръчах 9kW термопомпа. Дори и тази е леко преоразмерена, защото целя да покривам 90% от отоплителният сезон.
radius - майстор
Скоро го писах, то и шопа наблегна, тия киловати дето ги гледате, като стане -7 и искате висока температура на водата, се смаляват доста при марковите машини! За нонейм не ми се и мисли.
Фитилчо - майстор
пет сеп 30, 2022 6:56 ambrum написа:

На мен ми твърдяха, че ми трябва 16kW термопомпа, а на месец съм харчил по 2400kW газ за отопление и БГВ (март 2022, водят го за най-студеният март за последните 25 години). За това смених майстора и заръчах 9kW термопомпа. Дори и тази е леко преоразмерена, защото целя да покривам 90% от отоплителният сезон.
Предполагам си с подово?
feikot - специалист
Дори и да ме охулите, за мен това упражнение е безмислено. Ще смениш радиатори,я с нови по-големи, я с конвектори, ще дадеш един каскет пари и то за китаец умрял от гъдел,ще се молиш да не застудява и ще правиш молебен да не се развали следгаранционно, защото в гаранция срока е 1 месец,след това може да ти кажат - купувай нова.
Ако имаш газ-пускай я,вземи и един климатик (или 2 малки) като ще влезеш с това само в цената на въпросната ТП. Мое мнение.

Или се напъваш с едни 15К лв, слагаш конвектори и смислена маркова ТП. Това недоразумение,дето било тествано в северните страни видиш ли в най-сурови условия... Пък вътрешното тяло включва електрическа и водна част в една кутия...Няма нужда.

Тема "Мнение за термопомпа crystal" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: