Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
addicted - специалист
Здравейте майстори. Както е актуално в момента и мен ме интересува темата със самоделна термопомпа въздух-вода. Имам изградена система с котел м твърдо гориво и преоразмерени панелни радиатори. Имам идея да добавя и термопомпа от преправен климатик за преходни периоди, или пък за колкото се може повече.
Въпрпсът ми е свързан с топлообменника фреон-вода, и по точно дали е възможна следната конфигурация.
Когато си намеря донор климатик, да му измеря тръбите в оригиналния топлообменник на вътрешното тяло, и същото количество, дължина, диаметър тръби да навия като серпентина в буферен съд? Съдът го виждам в рамките на 80-150 литра, монтиран като хидравличен разделител, с втора помпа(освен котелната).
Възможно ли е подобно изпълнение вместо пластинчат топлообменник? Ще работи ли ефективно? Може ли да доведе до някакви проблеми по хладилната част(която не ми е особенно ясна)?
При такова изпълнение ще мога да си подпаля котела при работеща термопомпа, без нуждата от завиване на кранове, разделяне на кръгове.
шоп - майстор
пет сеп 30, 2022 8:23 pmaddicted написа:
Възможно ли е подобно изпълнение вместо пластинчат топлообменник? Ще работи ли ефективно?
Възможно е като изпълнение, но ефективността ще е трагична.
Досега няма измислено нищо по-добро, ефективно и евтино от неръждаем пластинчат топлообменник.

Дори самоделната направа на коаксиален топлообменник тръба в тръба ( медна тръба напъхана в маркуч и насрешни потоци) е слабоефективна и рано или късно такива топлобменници се заменят с пластинчати.
addicted - специалист
Ето това не мога да си ги обясня, а не го чувам за първи път.
Защо да е не ефективно, при положение че фреона няма каде другаде да отдаде, освен на водата?
шоп - майстор
пет сеп 30, 2022 10:55 pmaddicted написа:
Защо да е не ефективно, при положение че фреона няма каде другаде да отдаде, освен на водата?
Защото фреона се движи бързо в медната тръба и може да предаде топлина, а водата от другата страна е почти неподвижна. Затова топлообменна е минимален. Става са серпентина загрявана от слънцето, но не и за фреонова.

Сложи си пластинчат топлообменник за основното отопление, а няколко метра такава серпентина може да си сложиш в бойлера за да имаш винаги БГВ.

Малката серпентина е първа по веригата за да усвоява топлината на прегретите фреонови пари и след нея последователно пластинчатия. Така ще имаш 60 гр БГВ и 40 гр за отопление да кажем

По-старите съфорумци познаваха Ванко. Той така правеше докато не завлече много хора. Ако вържеш серпшентината ПРЕДИ четрипътния ще имаш безплатна водя лятото докато се охлаждаш:-)
addicted - специалист
Донякъде разбирам идеята... само донякъде...
Тогава какъв е варианта да се впрегнат две малки външни тела в една самоделна термопомпа?
Коаксиален топлообменник за който също казвате че не е особенно ефективен? Два пластинчати? Има ли пластинчат с два отделни фреонови кръга и един воден?
Идейте и въпросите ми са породени донякъде от контролера на intiel който може да управлява две конвенционални външни тела свързани към общ топлообменник.
В мрежата също попаднах и на това:
https://www.otoplenie.eu/visokoefektivn ... accorroni/
Прикачен файл:
1665295688805.jpg
1665295688805.jpg (19.72 KиБ) Видяна 1755 пъти
Прикачен файл:
1665295694188.jpg
1665295694188.jpg (22.54 KиБ) Видяна 1755 пъти

Тема "Самоделен топлообменник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: