Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
1115 - специалист
Попадна ми една много приятна на външен вид серпентина от неръждаема тръба с диаметър около 10мм и 14 навивки с диаметър 90мм. По моите изчисления, това са около 0,113м2 площ на въпросната. Чудя се да я сложа в един неръждаем бойлер 300л директно след компресора за да улавям прегретите пари, но нямам идея ще е ефективна ли, тъй като скоростта на фреона е висока, я в бойлера топлообмена е естествен или пък е с голяма площ и съответно ще влоши работата на системата. Компресора е около 48 000 BTU.

Та идеята ми е, че едва ли някой във форума би ми изчислил ефективността на топлообменника, но поне хора имащи така изградена система да кажат техните параметри и им ли полза.
speka_rs - майстор
Малка ще е тази серпентина като диаметър ( 10 мм) за 48000 BTU/H компресор.
Аз ползвам пластинчат топлообемнник 0.3 м2 свързан със серпентина 0.15-0,2, с инверторна машина 6кВт съм и успява да загрее 200 л вода със 5 градуса повече от температурата на отоплителната течност.
Последна промяна от speka_rs на пет окт 21, 2022 5:02 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
Слагай смело. 300 л бойлер си е приличен обем. Ще имаш топла вода около и над 60 градуса като основната кондензация ще ти е колкото си я настроил. Да кажем 35 или 40 градуса.
Все пак това е пред кондензация и ти трябва да оползотвориш не повече от 10-15% от общата топлинна мощност на ТП.
Реално в тази серпентина не трябва да има кондензация, а само отнемане Т на прегретите фреонови пари.
Моята ТП е с пластинчат предкондензатор, който грее серпентина в 150 л стоящ бойлер на Светлю Шишков до 60 гр при Т подавана към подовото и конвекторите 35-38 гр. БГВ на корем дори и да няма слънце.

Тема "неръждаема серпентина в бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: