Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте! Решил съм да си купя климатик. За стая от 20 квадрата, стара дървена дограма, няма топлоизолация. Бюджетът е ограничен. Климатика ще се използва изцяло за отопление. Колебая се в избора на климатик. Като вариант обсъждам най-евтиния ARIELLI AAC-12CH2XA61-I (WI-FI) SEER: 6.1 SCOP: 4 цена 620 лв. Но също така ми се искаше да е по-икономичен А+++ и като вариант се спрях на Toshiba RAS-B13J2KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E Edge, 13 000 BTU, SEER: 8.6 SCOP: 5.1 1900 лв. Като изключим това, че по-скъпия би трябвало да е по-качествен, правилно ли тълкувам, че по-скъпия ще ми харчи 20 процента по-малко ток за отопление, което е пренебрежимо малко на фона на разлика в цената от 1300 лева? Във връзка с горното се получава че след около 13 години ще си върна инвестицията. Правилно ли разсъждавам? Ще съм благодарен ако можете да ме ориентирате в избора на климатик!!!
Lutchezar - майстор
И в двата варианта като не си ограничил топлозагубите с външна и таванна изолация и хубава дограма ще топлиш околната среда, ще плащаш повече,също така и цената на тока няма да се запази, така че не са ти правилни сметките.
По-скоро това ми е въпроса как да го изчисля. Относно изолацията съм съгласен, че ще топля околната среда, ако я нямам, но тук става въпрос при еднакви условия, при които ще работят двата климатика. Дали разликата от 1300 ще се върне под формата на по-малки сметки в обозримо бъдеще. И въобще как на базата на показателите на климатика да изчисля процентно колко повече разход ще ми създава по-евтиния? Става въпрос за процент, тъй като в левове и киловати няма как да се прави точно изчисление, тъй като зависи от изолация, зима, какви градуси ще се подържат, отсъствия от дома, цена на ток...Аз лично се базирах на показателя SCOP, но не съм сигурен че на него трябва. За цената на тока съм съгласен че ще нарасне, но ако се удвои, то тогава ще трябва да забравя за климатика, освен ако и цената на дървата не се удвои отново.
miroki - майстор
вт ное 08, 2022 9:23 amНиколай Светлозаров написа:
Здравейте! Решил съм да си купя климатик. За стая от 20 квадрата, стара дървена дограма, няма топлоизолация. Бюджетът е ограничен. Климатика ще се използва изцяло за отопление. Колебая се в избора на климатик. Като вариант обсъждам най-евтиния ARIELLI AAC-12CH2XA61-I (WI-FI) SEER: 6.1 SCOP: 4 цена 620 лв. Но също така ми се искаше да е по-икономичен А+++ и като вариант се спрях на Toshiba RAS-B13J2KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E Edge, 13 000 BTU, SEER: 8.6 SCOP: 5.1 1900 лв. Като изключим това, че по-скъпия би трябвало да е по-качествен, правилно ли тълкувам, че по-скъпия ще ми харчи 20 процента по-малко ток за отопление, което е пренебрежимо малко на фона на разлика в цената от 1300 лева? Във връзка с горното се получава че след около 13 години ще си върна инвестицията. Правилно ли разсъждавам? Ще съм благодарен ако можете да ме ориентирате в избора на климатик!!!
Общо взето си е така.
Климатиците обичайно изкарват повече от 10 години.
Имам и евтин и мога да кажа, че си топли, но включва и изключва малко пожелание (не е така прецизен, като по-скъпите модели). Духа доста, лятото става неприятно студено. Но това бяха старите. Сега какво е положението не знам.
И до колко им отговаря минималната температура на която работят зимата, може да се установи след покупка и студена зима.
Lutchezar - майстор
Може би това е правилния критерий за избор в случая. Гледат се коефициенти и консумация в таблицата с температурите. Но ще трябва да ровиш и да търсиш докуменацията на всеки модел в нета.
silent - майстор
Преди години смятах че разликата в цената между инвертор и хипер инвертор се избива с икономията от ел.енергия за около 10г....ма тогава инверторите не бяха толкова "олекнали" и тока беше по-евтин...ма пък и не бяха толкова евтини...така че вероятно пак е приблизително толкова...за топлофициран апартамент или такъв в не особено студен район и изложение или за къща с налично алтернативно отопление аз бих избрал марков инвертор...в останалите случаи хиперинвертор...ако не те бъркат парите или не ги цениш особено слагай хипер инвертори за 3-5000лв...
Все пак аз бих избягвал подобни марки като Ариели освен ако бюджета е няма накъде...за мен по-добър избор би бил базов Дайкин, Митсубиши, Фуджитсу/Фуджи/Дженерал, Панасоник,Тошиба и т.н.

Тема "Избор на климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: