Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kabel96 - специалист
Има готови управления за термопомпи за тия компресори с мощност от 400 вата до 30 киловата и работят безпроблемно.Моя съвет е ако компесора не е чисто нов да се купи платка дарйвер за 50 долара и с нея се пробва дали върти и е в ред и тогава управление с драйвер за 300 долара.
torbalan - Дървен философ
вт мар 21, 2023 7:52 amunicata написа:
...
Но ако не бъркам сметките при -10 и 23 вътре нуждите са около 2,5-2,7кВт
...
Според мен бъркаш. Няма как за Нови Искър да смяташ при -10 (не си в северна Гърция).
Според мен (без да съм гледал таблиците) може да смяташ за -20.
unicata - специалист
вт мар 21, 2023 9:30 amkabel96 написа:
Има готови управления за термопомпи за тия компресори с мощност от 400 вата до 30 киловата и работят безпроблемно.Моя съвет е ако компесора не е чисто нов да се купи платка дарйвер за 50 долара и с нея се пробва дали върти и е в ред и тогава управление с драйвер за 300 долара.
Колега дай малко инфо и някакъв линк за вбъдеще, засега да направя първата и после като ми дойде смелостта ще пробвам и инвертор.
torbalan написа:
вт мар 21, 2023 7:52 amunicata написа:
...
Но ако не бъркам сметките при -10 и 23 вътре нуждите са около 2,5-2,7кВт
...
Според мен бъркаш. Няма как за Нови Искър да смяташ при -10 (не си в северна Гърция).
Според мен (без да съм гледал таблиците) може да смяташ за -20.
ами Нови искър е на 500м надморска височина, температура -10
ето и средните температури
тук се вижда че през нощта темепратурата пада до -10, -20 евентуално 2 дена през зимата и тогава ще са ми нужни 3,7кВт мощност, което все още не е толкова много, пак ме държи в зоната на компресор 12ка(ок 1-1,2кВт)

Прикачен файл

sredni temp novi iskur.PNG
sredni temp novi iskur.PNG (53.65 KиБ) Видяна 1227 пъти
torbalan - Дървен философ
ср мар 22, 2023 8:32 amunicata написа:
вт мар 21, 2023 9:30 amkabel96 написа:
Има готови управления за термопомпи за тия компресори с мощност от 400 вата до 30 киловата и работят безпроблемно.Моя съвет е ако компесора не е чисто нов да се купи платка дарйвер за 50 долара и с нея се пробва дали върти и е в ред и тогава управление с драйвер за 300 долара.
Колега дай малко инфо и някакъв линк за вбъдеще, засега да направя първата и после като ми дойде смелостта ще пробвам и инвертор.
torbalan написа:
вт мар 21, 2023 7:52 amunicata написа:
...
Но ако не бъркам сметките при -10 и 23 вътре нуждите са около 2,5-2,7кВт
...
Според мен бъркаш. Няма как за Нови Искър да смяташ при -10 (не си в северна Гърция).
Според мен (без да съм гледал таблиците) може да смяташ за -20.
ами Нови искър е на 500м надморска височина, температура -10
ето и средните температури
тук се вижда че през нощта темепратурата пада до -10, -20 евентуално 2 дена през зимата и тогава ще са ми нужни 3,7кВт мощност, което все още не е толкова много, пак ме държи в зоната на компресор 12ка(ок 1-1,2кВт)
Когато температурите са по-ниски от средните няма ли да се топиш. Отоплението се смята при така наречената изчислителна температура. Има ги в таблици за всички градове в България. Можеш да намериш колко е бил най-ниска и да смяташ за пет градуса по-висока.
И въпреки всичко загубите, които предполагаш ми се виждат прекалено ниски за студения сезон.
unicata - специалист
и аз първоначално се усъмних, но по формулата която дават в темата за изолацията така излиза, даже не съм смятал загубите от тухлите, тъй като са пренебрежими на фона на стиропора.
Като цяло съм склонен да допусна, че сметките са верни тъй като на един познат с 10см изолация му излиза 7кВт, а той се справя с едно пелетно котле 15квт и даже му е много. така че дори и 4квт да ми трябва за 10 дена в годината все ще пусна една духалак и няма да му мисля

Тема "малко помощ за сметки за водя земя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: