Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
unicata - специалист
колега, разбирам те, но бюджета ми е толкова тесен че нямам избор.
от подовото ще спестя едни 3000лв които я в покрива я в баня ще ги вкарам. ако имах избор нямаше да задавам въпроси и да търся идеално тънко решение
шоп - майстор
Тогава изчакай и събери пари. ТП без подово нито е удачно, нито комфортно.
3000 лв ще ги дадеш в повече към сметките за ток за няколко години спрямо ТП с подово.

Помисли...ще преправиш климатик, ще му сложиш топлообменник фреон вода и после ще преправиш вътрешни тела от климатици да работят с вода!!!???
Няма логика от тези паразитни топлообмени. Само ще дадеш пари, време и отгоре на всичко ще намалиш КОПа Щом така или иначе ще ти духа слагай климатик.

Къша се строи с много пари. Ако сметнеш един бюджет умножи х 2 или 3 за да не стане вечен недострой.
unicata - специалист
Да вметна ако някой се интересува за преработка на инвертор или да сi направи самоделка.
Оказа се че тая работа със самоделка инвертор е много далече от лесно преправяне, оказва се че инверторните компресори na климатиците са трифазни правотокови, с различни работни напрежения, някои са межди5-90 волта други стигат до 150волта, така че ако искате да подкарате стар инверторен компресор ще ви трябва инвертор в вход една фаза 230в и инзод прав ток три фази :shock: :? абе няма смисъл да се мъчите за инверторна самоделка, по-лесно стар климатик с работеща електроника, ама ако намерите инверторен със заминала електроника, забравете за нормално управление.
Ако все пак някой намери лесно решение да пише имам интерес.
speka_rs - майстор
пет мар 17, 2023 11:41 amunicata написа:
Да вметна ако някой се интересува за преработка на инвертор или да сi направи самоделка.
Оказа се че тая работа със самоделка инвертор е много далече от лесно преправяне, оказва се че инверторните компресори na климатиците са трифазни правотокови, с различни работни напрежения, някои са межди5-90 волта други стигат до 150волта, така че ако искате да подкарате стар инверторен компресор ще ви трябва инвертор в вход една фаза 230в и инзод прав ток три фази :shock: :? абе няма смисъл да се мъчите за инверторна самоделка, по-лесно стар климатик с работеща електроника, ама ако намерите инверторен със заминала електроника, забравете за нормално управление.
Ако все пак някой намери лесно решение да пише имам интерес.
Според мен инверторите имат някакъв смисъл при въздух-вода, където много се променя температурата на фреона.
Във вода - вода и земя - вода, където температурата на изпратение на фреона е в гранциите на 5-10 градуса, си е доста скъпо експериметиране и с неизвестен резултат.
unicata - специалист
не съм съгласен, идеята е че когато наваксваш температура работиш на пълна мощност през цялото време и после спираш, а при инвертора когато достигнеш зададената температура мощността спада и започваш да подаваш толкова колкото е нужно, което от една страна води до по-редки спирания/ тръгвания на компресора а от друга страна поддържаш температурата в по-тесни граници. при старт/ стоп пускаш работиш на макс за да достигнеш определена температура и после гасиш, а след това отново гониш да наваксаш, а при стартиране и гоненен на максимална мощност се изразходва най-много енергия.
даже четох някъде(но не вярвам), че инверторите пестят до 50% повече спрямо обикновенните системи, но това вече и аз не го вярвам. Е всеки е прав за себе си.
torbalan - Дървен философ
пон фев 27, 2023 3:54 pmunicata написа:
...
мисля нуждите ми да са под 4квт....
Някъде в северна Африка ли си? 4 КВт за България е нищо за студения сезон.

Седем - осем години се топлих с термопомпа с директно вкопана медна серпентина в земята.
Един ред (100 метра) закопани на 2.5 мтерта и един ред (50 метра) закопани на 3.5 метра. Площа, на която са закопани тръбите е около 500 кв. метра.

По сметки загубите на къщата ми при -20 градуса са около 14 киловата. Термопомпата успяваше да ги покрие.
Но с пласмасови тръби, на 40 квадрата закопани, какво ще постигнеш - идея нямам. :)
MamaMy - майстор
пет мар 17, 2023 11:41 amunicata написа:
Да вметна ако някой се интересува за преработка на инвертор или да сi направи самоделка.
Оказа се че тая работа със самоделка инвертор е много далече от лесно преправяне, оказва се че инверторните компресори na климатиците са трифазни правотокови, с различни работни напрежения, някои са межди5-90 волта други стигат до 150волта, така че ако искате да подкарате стар инверторен компресор ще ви трябва инвертор в вход една фаза 230в и инзод прав ток три фази :shock: :?
Последно трифазни ли са или са правотокови? Твоето съчетание е антагонизъм. Едното изключва другото. :?
шоп - майстор
Между другото имам едно двуроторно мицубиши
3 х 90 волта прав ток му е нужно да се захрани.

Така и не успях да го подкарам, защото му е изгоряла оригиналната електроника,
която е с монофазно захранване 230в и изкарва 3 х 90 в прав ток.
unicata - специалист
пон мар 20, 2023 7:38 pmtorbalan написа:
пон фев 27, 2023 3:54 pmunicata написа:
...
мисля нуждите ми да са под 4квт....
Някъде в северна Африка ли си? 4 КВт за България е нищо за студения сезон.
Не съм, с Нови Искър съм и сметките реално са 2,5кВт, 120 квадрата с 20см изолация и 25-30 изолация на тавана с горе долу читава дограма, поне такива са сметките тъй като съм в момент на проектиране още. Но ако не бъркам сметките при -10 и 23 вътре нуждите са около 2,5-2,7кВт
MamaMy написа:
Последно трифазни ли са или са правотокови? Твоето съчетание е антагонизъм. Едното изключва другото. :?
незнам кое как е, но така пише на всичко което видях като обяви, ако искаш разгледай, на компресора пише DC 3*150v примерно, ако това не е трифазно правотоково незнам, но така са поне 90% от компресорите които видях, не претендирам да съм прав, но ако разбираш повече поясни защо не може да има такова животно и ако греша кажи с какъв инвертор може да се подкара тая гад, че ми е мерак на инвертор.
шоп написа:

Между другото имам едно двуроторно мицубиши
3 х 90 волта прав ток му е нужно да се захрани.

Така и не успях да го подкарам, защото му е изгоряла оригиналната електроника,
която е с монофазно захранване 230в и изкарва 3 х 90 в прав ток.
мда и аз гледах такива няколко, ама нейсе. Нямам идея как се правлява това с външен котролер и даже как изглежда контролера за това чудо.
speka_rs - майстор
пон мар 20, 2023 7:55 pmMamaMy написа:
Последно трифазни ли са или са правотокови? Твоето съчетание е антагонизъм. Едното изключва другото. :?
BLDC (BrushLess Direct Current) това са.
Има някакви платки за управление в алито, ама според мен ще си е чист експеримент със скъп и неизвестен изход.

Тема "малко помощ за сметки за водя земя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: