Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте баш майстори и разбирачи !
Искам да ви попитам за съвет и мнения затова което съм намислил.
Целта е отопение на къща 70м2 площ (около 50 глидера радиатори H60) смятайте ТОП изолация . Таван каменна вата ,под двоен дъбов паркет 3.6см.+ корк 3мм, стени външна вътрешна изол. с Eps, 5торен стъклопакет. Долен и горен етраж отопляеми.
Идеята е следната ,но и да се доусъвършенства.

Инталира се неръжд. термопомпен бойлер с външно тяло и серпентина елдом 120л. (Модел :HPWH120ls)
Искам да ползвам през серпентината да топля и водата в системата с радиаторите.

Трябва да добавя към всичко това също.
1. (БС) Буферен съд.
2.(ГК) Газов котел за отопление (за план Б без ток)
3.(ВТК) Вакуумно тръбни колектори (ще слагам след година)

Въпроса ми е как ви се струва системата ще смогва ли?
Какъв буферен съд ще ми върши работа в случея и с колко серпентини?
Каква последователност и къде се свързва слънчевия колектор , газовия котел, буфера?
Какво друго ще ми трябва за инсталацията?(помпи, клапани и др.)
Помогнете с проекта , да стане 1 път.
Благодаря на всички отсега
шоп - майстор
Сложи си климатици за да се топлиш.

С тази идея ще стоиш на студено. Тук е максимално икономисано и при ниски външни Т едвам ще сгряваш бойлера ефективно пък и още товар ще му закачаш. Няма как да стане.

Дори и термопомпа с тези радиатори не бих ти препоръчал. Ако сложиш подово или конвектори вече може да помислиш за ТП
Успехи!
пет юни 09, 2023 11:16 amшоп написа:
Сложи си климатици за да се топлиш.

С тази идея ще стоиш на студено. Тук е максимално икономисано и при ниски външни Т едвам ще сгряваш бойлера ефективно пък и още товар ще му закачаш. Няма как да стане.

Дори и термопомпа с тези радиатори не бих ти препоръчал. Ако сложиш подово или конвектори вече може да помислиш за ТП
Успехи!
Разбирам ,но тук в Бургас зимата не е икак тежка и това да се има в предвид .Рядко пада - 5 за макс 1 седмица!
Отделно имам вече климатици, но радиаторите топлят по-добре от тях.
brum - майстор
На косъм съм да не пиша, но - има едни таблици дето казват при каква външна температура и каква температура на топлоносителят колко киловатчаса топлина може да произведе една термопомпа и колко ще е КОП-а (колко ток ще харчи). Отваряш тия таблици, сравняваш кое ще топли повече и по-ефективно (климатика, термопомпеният бойлер или газовият котел) и после решава кой ще ти е топлоизточника в системата. Тия и трите са термопомпи.

Директно ти казвам резултата от горното - от климатик по-ефективно отопление на ток е трудно откриваемо.

Колкото и да питаш как да го направиш няма да получиш смислен отговор. Защото така както го мислиш не може да стане.

Ако искаш да си топлиш БГВ (бойлера) с термопомпа и в същото време да топлиш къщата с такава си купуваш подходяща термопомпа. И се почва от проектиране на системата за което ти трябва информация за нужната топлинна енергия и средните външни температури. А ти тръгваш и грешно, и на обратно.

Тема "Термопомпен бойлер Елдом 120л.+ отопление на радиатори?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: