• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Привет,

Насочили сме се към покупка на ап. ново строителство, в който е предвидена цялостна инсталация за отопление/охлаждане. Искам да проверя дали това, което са заложили в проекта е адекватно спрямо апартамента и моля за мнения.

Системата:
  • Външно тяло на термопомпена система на директно изпарение, инверторна, Qхл=8kW; Qот=9kW - общо
  • Вътрешно тяло на сплит система на директно изпарение инверторна, Qхл=2.2kW; Qот=2.5kW - в спалните
  • Вътрешно тяло на сплит система на директно изпарение инверторна, Qхл=2.8kW; Qот=3.2kW - в хол/кухня
  • Отопление - монтирана система за подово отопление във всяко помещение с колекторна група
  • Охлаждане - положени тръбен път и стенни тела на директно изпарение за свързване към термопомпения агрегат
Ап:
  • чиста площ: 136 м2
  • хол/кухня: 31 м2
  • спалня 1: 17 м2
  • спалня 2: 19 м2
  • спалня 3: 16 м2
  • външни стени - 25 см. Зидария с кухи тухли
  • топлоизолация - 10см EPS - графит при декоративна мазилка; 10см минерална вата при фасадни облицовки от клинкер
Моля за мнения... това решение адекватно ли ще е спрямо апартамента? Благодаря!
radius - майстор
Много важни неща липсват- прозорци с площта си, изложение, колко стъкла са в пакета, какво има над вас и под вас, има ли тераси, че са огромен термомост плочите и т.н. Като цяло ще е голяма тази машина, но има много неясни неща. То затова се и смята стая по стая.
speka_rs - майстор
Района на жилището. Едно е в Русе, Свищов, друго е Варна, трето е Сандански.
brum - майстор
Тоя апартамент звучи като нов. Има ли по проектите сметки за нужната енергия за отопление и охлаждане?

И според мен 9 киловата ще са много, щото с толкова топля 230м2 къща + 300 литра бойлер. Средните дневни като паднат под -3/-4 минавам на газ, че тогава не смогва.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед сеп 24, 2023 10:57 pmbrum написа:
И според мен 9 киловата ще са много, щото с толкова топля 230м2 къща + 300 литра бойлер. Средните дневни като паднат под -3/-4 минавам на газ, че тогава не смогва.
А как реши, че ще му е много 9кВт, след като на тебе не ти стига :cool:? Все едно да кажеш "На мен не ми стига един резервоар гориво до Лондон, но на тебе до Прага ще ти стигне, даже ще ти остане гориво, понеже е по-близо :-D . Аз не разбирам смисъла на темата, честно казано. Да проверяваме сметките на проектанта е едно, но ако трябва да се изказваме дали как ще работи тази система е съвсем друго, но ние и за първото нямаме достатъчна информация (макар, че за мен е ОК тази мощност. ама пък кой съм аз?), а да не говорим за второто :cool:
brum - майстор
С дадените данни (никакви) и повече на усет. Подозирам, че става дума за ново строителство, апартамент с малко външни стени, читави прозорци. Тия 9 киловата ще трябва товар да им осигури.
LazarGanev - "Велик майстор"
Извинявам се, аз се заблудих по тези 136м2 "чиста площ", а сега като ги сметнах по стаи излизат 83м2, което няма много общо с декларираните 136м2. Но така или иначе няма по-малък размер ТП от този вид (предполагам става дума за Замсунг). Тя има мощност 4,4-9кВт в режим A7/W35 и се води 6,6кВт. При -10*С дали ще ги даде 6,6кВт не се знае, а газов котел за резерва няма :)
brum - майстор
Ако няма по-малък модел няма какво да му мислят. Трябва да се помисли за достатъчно товар, че да не работи в on/off режими.

А за липсващият газов котел - и 3 киловата нагреватели във водата ще свършат работа за апартамент. Студените дни са 10-20 на година и студовете са основно нощем. А тогава и тока е по-евтин. Та не си заслужава преоразмерена термопома дето заради on/off режимите работи неефективно.

Но се връщаме към основното - няма информация за нужната енергия дори от проект. Без детайли всичко е прекалено относително.
Извинявам се за липсващото инфо. Допълвам:

- ново строителство
- София, южен квартал
- изложение север (тераса 3 м2 с прозорец и врата от спалня 1) и юг (тераса 9 м2 с прозорец/врата от хола + прозорец към спалня 2)
- спалня 3 със северно изложение и "голям" прозорец заемащ около 2/3 от външната стена
- алуминиева дограма на „Reynears“ - система CS77 с троен стъклопакет
- на 3 жилищен етаж, с още 6 етажа нагоре
- 100 л. бойлер към термопомпата

Най-вече ме интересува дали с тази мощност ще можем да поддържаме комфортна температура през много студени или горещи дни.

Благодаря.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон сеп 25, 2023 11:20 ambrum написа:
Трябва да се помисли за достатъчно товар, че да не работи в on/off режими.
Какво имаш предвид, какъв товар може да се измисли?
hector написа:
- 100 л. бойлер към термопомпата
Няма такъв 100л бойлер, който да можеш да топлиш с термопомпата! Това проектантът ли го е предвидил или ти смяташ да го добавиш?
  • 1
  • 2

Тема "Термопомпа в апартамент - адекватна мощност?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: