Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Киррил - специалист
Искам да закупя добър пречиствател на въздух за стаите вкъщи.
Предлагат се много модели.
Добре е да има :
- хепа филтър Н13
- УВ лампа без озон
- йонизатор
- показване качеството на въздуха
- до 30 м2 при височина 2,50 м.
- максимално безшумен
- икономичен

Ако някой има закупено нещо подобно, моля да сподели.
MamaMy - майстор
Е хем УВ лампа без озон, хем йонизатор. То това как да стане?
Киррил - специалист
вт сеп 26, 2023 3:22 pmMamaMy написа:
Е хем УВ лампа без озон, хем йонизатор. То това как да стане?
Не зная, виж какво дават в описанието на този :
https://www.hygeawatersystem.bg/product/hygea-air-home/

Значи може, но цената е високичка.
brum - майстор
И УВ ламапата, и йонизатора правят озон. За УВ лампата знам, че има варианти в които не прави озон (по спомен допълнителен слой дето филтрира точно определена част от УВ спектъра), но за йонизатори дето не правят озон не съм гледал. Бърза справка в google за "does ionizer produce ozone" твърди, че всичките правят озон.

А това какво пишат е основно реклама. Нали искат да продават лъскави продукти с десетки екстри. Озона е лош - ще се похвалим, че УВ лампата не го прави. Озона е лош, та няма да споменем, че озонатора го прави :) .

В тия джаджи основното е хепа филтъра и филтъра с активният въглен. Ако търсиш нещо функционално се ограничаваш до тези 2 екстри и търсиш нещо с прилични по цена консумативи. Ама ти търсиш по-скоро нещо лъскаво, та не мога да помогна с насоки.

И за класа на хепа филтъра - и H12 ще свърши почти същата работа. Дали ще спре 99.9% или 99% от праховите частици при първото преминаване не е толкова от значение. Защото въздуха ще мине и втори път през филтъра. Все пак не говорим за филтър на входа на сградата, а за филтър в air purifier-а дето е вътре в стаята.
Киррил - специалист
вт сеп 26, 2023 5:49 pmbrum написа:
Бърза справка в google за "does ionizer produce ozone" твърди, че всичките правят озон.
Мислиш, че озонатора който използват подобни устройства прави озон и с това трови ползвателите? Така е минал всички проверки?
Не съм съгласен, но няма да споря, защото не съм го видял на живо.
Концентрация на озона генериран от йонизатор обикновено е по – малко от 0,0025 mg / m3. Много рядко дават данни колко е.
Не съм много богат да купувам често такива джаджи, за това искам да си има всички екстри на поносима цена.
radius - майстор
Ако цената случайно не е от значение, виж на Dyson пречиствателите.
nikolson - майстор
% на пречистване зависи от "едрината" на филтъра. Т.е., колкото и пъти да минава въздуха през филтър 0.3 микрона, по-малките ще ги пропусне.
Най-фините прахове са най-опасни.

По-време на Ковид синът ми беше купил някакъв за тези пари (300-400лв), че бяха хоум-офис.
brum - майстор
Хепа филтъра не е цедка, че да го разглеждаш като такъв. H11 спира 95% от PM0.3, H12 спира 99%, а H13 99.5%. При първо преминаване. Гледа се PM0.3 защото се спира по-трудно от PM0.1 и от PM1/PM10.

И тънкият момент е, че при H13 при същото налягане ще мине значително по-малко въздух от колкото при H12. Като го съобразиш с ефективността се оказва, че H12 е по-добре от H13 в определени ситуации.
вт сеп 26, 2023 8:07 pmКиррил написа:
Не съм много богат да купувам често такива джаджи, за това искам да си има всички екстри на поносима цена.
Точно това казвам и аз. Концентрирай се на важното - голям филтър от приличен клас, тих вентилатор, активен въглен. За какво ти е UV лампа като бактериите, вирусите и гъбичките ще останат във филтъра? Или йонизаор пък? Единствената смислена екстра е корекция на дебита спрямо показанията на датчик за ФПЧ.

На рекуператор в студентски град бях сложил H11 или H12 филтри на входа. Като сложиш датчик за финни прахови частици на подавания въздух и отчитаха под 10ppm. Като сложих двоен паднаха към 0. Сега на къщата е H13, но е значително по-голям (60см х 30см х 30см). Финните прахови частици в къщата (не на постъпващият въздух) са под 5 ppm. Зимно време - когато навън мирише на въглища и изгорели дърва.
Киррил - специалист
Благодаря на всички за указаната помощ.
Поръчан и получен пречиствател
https://rohnson.bg/produkt/r-9600/
Първи мнения:
- работи безшумно.
- изработката е добра
- има подобрение в качеството на въздуха вкъщи.
В момента забележки нямам.

Тема "Пречиствател на въздух за домашни цели." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: