• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
ivanovbg - майстор
чет окт 26, 2023 8:33 pmnork написа:
чет окт 26, 2023 7:09 pmivanovbg написа:
Добре, че съм аз за да ти кажа. Първия не работи ефективно при температури под 40 градуса при която работи термопомпата, защото през него не може да се осигури нужния дебит топлоносител за декларираната мощност.
@Иванов, ти хубаво си чел, ама недочел......
Спри да се излагаш, че някой може и да ти повярва на небивалиците с тея конвектори. Поне да им беше отворил пълните спецификации :idea: :idea:
Отделно ми се върти спомен за тях, че се произвеждат на едно място и само външно се различават двата дето си цитирал.
@Дидо, ти след като имаш проект и всичко останало къв ти е проблема да изгърбиш некадърника да си свърши работата за негова сметка, а пускаш тук на час по лъжичка кво е предписано?
Да, неприятно е да рушнеш готова работа, но е по добре от калпава!
На теб ще отговоря, че явно ги рабираш тези работи.
Лазар се опита да оспори, че преноса на топлина не е дебит по температура на топлоносителя при еднаква мощност. Затова му дадох примера с горните конвектори, щот са с приблизително равни мощности и лесно като умножиш дадените дебити и температури на двата конвектора виждаш истината.

Не съм казал, че тотално не стават, но единия ще работи доста по ефективно от другия при конкретна температура на топлоносителя. Не е само външния вид. Питите са мако по различни.

При намален дебит в следствие на по тесните тръби системата няма да спре тотално. Ще топли някак си и в зависимост от изолацията ще достига заложените параметри с помощта на по мощна помпа, но двойно намалението на сечението ще доведе до двойно увеличение на скоростта на водата в тръбите, което ще доведе до досаден щум в тях. По стандарт скоростта на водата не трябва да превишава 1м/сек за да го няма този шум. За съжаление човека ще го разбере едва когато започне да спи там.
пет окт 27, 2023 9:52 amivanovbg написа:
...опита да оспори, че преноса на топлина не е дебит по температура на топлоносителя при еднаква мощност....
"Условията за протичане на топлообмен са наличие на контакт между две тела и разлика в температурите им."

Подсказването не върши работа.
Разлика, Иванов, разлика. Не случайно писах да включиш Делта у формулата.
След като вече ти е дадена Дт, знаеш специфичния топлинен капацитет, остава да сметнеш дебита.
Зная, че не става тази работа от днес за вчера, но показваш потенциал.
Заложил съм на теб.

Лазар го остави, шегува се на твой гръб!
ivanovbg - майстор
Стига с тая делта. Бъркаш понятията, аз говоря за топлопренасяне, а ти за топлоотдаване. По тръбите се пренася, а конвектора отдава. Разликата при пренасянето на топлината са загуби. Иначе на всички конвектори данните са измерени по стандарт при делта от 10градуса.
пет окт 27, 2023 11:00 amivanovbg написа:
Стига с тая делта. Бъркаш понятията, аз говоря за топлопренасяне, а ти за топлоотдаване. По тръбите се пренася, а конвектора отдава. Разликата при пренасянето на топлината са загуби. Иначе на всички конвектори данните са измерени по стандарт при делта от 10градуса.
Ок, но;
-"Пренос на топлина: топлопроводност, конвекция, излъчване."
Явно имам да допълвам знания, по темата.
Три дни не намери как да сметнеш пустия дебит, за да пренесеш (евентуално) нужната енергия.
ivanovbg - майстор
Какво да смятам като си го пише нужния дебит който трябва да се подсигури на всеки конвектор? Само ги сумираш.
nork - специалист
пет окт 27, 2023 9:52 amivanovbg написа:
При намален дебит в следствие на по тесните тръби системата няма да спре тотално. Ще топли някак си и в зависимост от изолацията ще достига заложените параметри с помощта на по мощна помпа, но двойно намалението на сечението ще доведе до двойно увеличение на скоростта на водата в тръбите, което ще доведе до досаден щум в тях. По стандарт скоростта на водата не трябва да превишава 1м/сек за да го няма този шум. За съжаление човека ще го разбере едва когато започне да спи там.
Спри се бре......
1м/с са 60л/м...... Баси колектора дет трябва се сложи за такъв дебит :idea:
Нормален колектор на 1цол е 6л/м, за кви помпи, кви дебити си говорим, че скорост, па Делта....... :?
Конвекторите не работели добре..... Ами ела да ти покажа нагледно как този "неставащ" конвектор работи идеално като е настроен на 24° при Т на топлоносител 28° :!:
ivanovbg - майстор
пет окт 27, 2023 5:07 pmnork написа:
пет окт 27, 2023 9:52 amivanovbg написа:
При намален дебит в следствие на по тесните тръби системата няма да спре тотално. Ще топли някак си и в зависимост от изолацията ще достига заложените параметри с помощта на по мощна помпа, но двойно намалението на сечението ще доведе до двойно увеличение на скоростта на водата в тръбите, което ще доведе до досаден щум в тях. По стандарт скоростта на водата не трябва да превишава 1м/сек за да го няма този шум. За съжаление човека ще го разбере едва когато започне да спи там.
Спри се бре......
1м/с са 60л/м...... Баси колектора дет трябва се сложи за такъв дебит :idea:
Нормален колектор на 1цол е 6л/м, за кви помпи, кви дебити си говорим, че скорост, па Делта....... :?
Конвекторите не работели добре..... Ами ела да ти покажа нагледно как този "неставащ" конвектор работи идеално като е настроен на 24° при Т на топлоносител 28° :!:
Не говорим за възможния дебит през колектора, а за дебита през 1 конвектор. При теб вероятно е свързан през ф 20.
Във един метър ф16 се съдържа 112 милилитра вода, което ще рече 400литра/час дебит при скорост на водата метър в секунда, като не слагам стесненията от фитингите, а те са с ф8мм вътрешно. Втория конвектор иска за пълна мощност 750, почти двойно и на место да топли с 4,4киловата ще топли с 2,4. Ако увеличиш с по мощна помпа дебита ще качиш мощността, но ще почне едно шумене и няма да става за спалня стаята. Когато къщата ти е изолирана и стаята е 15квадрата този конвектор ще те топли прекрасно, но тогава си се преебал, че не си купил много по малък който заема по малко място и е доста по евтин. Просто всичко е в пъти преоразмерено и скъпо.. Схащаш ли за какво иде реч.

Пък аз лично не съм привърженик на конвекторите за домашно ползване заради шума и праха дето разлитат в стаята, но това е друга бира.
Конвектор 2000/450/110, 2ра ст. на вентилатора от 3, в режим 35/30/20, отдава 1677w при дебит на водата 2.4l/m- 0.144m3/h
Умножено по 3, това прави;
- 5031w/h
- 0.432l/h

Смятам това за напълно достатъчно да стопли 50m2, през тръбички ф16 до всяко от трите отоплителни тела и стандартна помпа, захранваща колектор през щранг ф20. Това е "сметката" за 2ри етаж.
Ако не е, съвсем спокойно можем да увеличим температурата до приемливите 45/35/20, където мощността нараства на завидните 2730w от бр. конвектор, без да увеличаваме дебита. Общата мощ нараства до 8190, ако реактора е способен на такова геройство.
При това положение, окаже ли се недостатъчна тази критична мощ да ни стопли, при крайно ниски температури, то трябва да преминем към друг ефективен енергоизточник.

Иванов, вишу може да земеш за 2 години, съгласен съм. За 2-3 деня не стаа- сори!
ivanovbg - майстор
Те тези сметки са хубави, но какво значи 35-30-20? Ако 20 е температурата в помещението за мен си е хладно. Аз съм привърженик на 24-²5 да мога да си ходя по фанелка.
пет окт 27, 2023 9:32 pmivanovbg написа:
Те тези сметки са хубави, но какво значи 35-30-20? Ако 20 е температурата в помещението за мен си е хладно. Аз съм привърженик на 24-²5 да мога да си ходя по фанелка.
Смяташ, че още 4-5 градуса ще съборят дебита, който ти е слабост ли?
Ами ако засилим тези 2.4 литра до 3, проблем ли е? Дали ще ти се появи шум в ушите?
Можеш ли да сметнеш скоростта на потока в сантиметри за секунда, през нефелната ф16?
Всъщност, няма нужда да се променя дебита, защото "параметрите са динамични". Тоя па термин от къде го помня, не моа са сетя.
Смятам 35/30/20 за поддържащи при сериозни загуби. В момента в който температурата на топлоносителят се повиши до 45, то онези 20 в стаята също ще започнат да се вдигат, а мощността на телата да пада.

Я по добре си гледай гаража!

пп. Съжалявам, "динамика на параметрите" било терминчето!
чет окт 26, 2023 7:09 pmivanovbg написа:
... динамика на параметрите....
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Термопомпа, какви тръби трябват за конвектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: