• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
Osiris - специалист
манихеин написа:
Линукс не е система за потребители, по-скоро е за разработчици или за непрофеионалисти, които не искат да губят тръпката си към новостите в компютърния свят.

Айде бе аз си мислех че е за всички и е безплатна!!! :shock: :?
hygro - майстор
Сорри, манихеин, май робуваш на ръждясали митове от 90-те години. Linux работи вече не само в маршрутизатора, медийния център и телевизора ми, а и във всички служебни и домашни компютри, без значение дали сървъри, работни станции, лаптопи или таблети. В моето обкръжение никому не липсва CS или Batman, така че всякаква връзка с M$ е прекъсната безвъзвратно и окончателно :)

Вярно е, че Ubuntu е много разпространена дистрибуция напоследък, но не я считам за особено подходяща за начинаещ, идващ от Windows-света. По-удобна ми се струва openSUSE, от една страна заради YaST, който намалява нуждата от ползване на "ужасния" :) команден ред и прави настройката на основните неща подобна на тази в контролния панел на Windows, от друга, заради предимствата на пакетното управление на Red Hat (RPM). Да не говорим за маркетинговите издънки на Canonical, които декласираха иначе сносното Ubuntu от класа на надеждните дистрибуции.

За сериозни цели Ubuntu, по мое мнение, е ограничено приложима, затова пък само на една крачка е Debian - вероятно най-професионалната универсална дистрибуция. В този смисъл Ubuntu е добра стъпка към нещо по-добро, но ако не ти се налага да ползваш възможности на Debian, по-добре не започвай с Ubuntu.

За начинаещия по-екзотичните дистрибуции означават и по-слаба поддръжка във форумите, което в началния етап е особено важно, за да не преоткриваш топлата вода...
thinkpad - майстор
Osiris написа:
Айде бе аз си мислех че е за всички и е безплатна!!!
Грешно мислиш. Имаше версии, които направо са си платени, а някои поддръжката им хич не е безплатна - като Red Hat. :)
Gnus написа:
По-добре на отделен дял да инсталираш. Предполагам, че в даден момент ще се откажеш от уина? Едно време съветваха да си оставиш един уиндоус за всеки случай, докато свикнеш с линукс. Но сега, достатъчно е да се увериш, че имаш работеща мрежа, всичко друго се намира.
Мене ако пита - да зарязва Убунту. Това стана една от най-тежките дистрибуции, има къде-къде по-леки.
п.п The application has closed unexpectedly!? Както биха казали хамериканците - DUFUCK!? :?
hygro написа:
Сорри, манихеин, май робуваш на ръждясали митове от 90-те години.
Хората ползват компютрите си и за нещо различно от пишеща машина и media center. Играят игрички и ползват разен CAD/CAM софтуер. За жалост като стандарт са се наложили корпоративни продукти и всеки те пита - "Знаеш ли Photoshop?", а не "Знаеш ли GIMP?"
И аз лично не бих препоръчал Ubuntu, понеже дори навремето си беше доста тежка дистрибуция, макар с добра поддръжка. А не знам за всички издънки за Canonical, но имаше едно с изтичане на информация за потреблението, сиреч направо spyware. Лично аз имам някаква склонност към не толкова популярни дистрибуции, но от масовите с добра поддръжка освен Ubuntu е и Fedora. Но за момента си трая на Windows. :)
thinkpad написа:
За жалост като стандарт са се наложили корпоративни продукти и всеки те пита - "Знаеш ли Photoshop?", а не "Знаеш ли GIMP?"
А колко струва фотошопа? А уина?
svetliopi44 - Чирак...
Колеги, на мен ми трябва Linux , но искам да е на флашка... тоест да нямам нужда от хард диск.
Трябва ми най-простата и изчистена версия без графична среда ... само текстов режим.
Карах известно време с slackware linux , но имаше голям проблем с мрежовата карта.
Захапе ли веднъж месец нямам проблем, но рестартирам ли се почваха мъките. Както и да е.
Трябва ми нещо супер леко и без излишни глезотии, единствено да сложа драйвъри от AMD за видеото и cgminer копачката.
MrMurdjo - майстор
Аз съм си сложил на една флашка Mint дистрибуцията с LXDE десктоп. Форматирана е като Ext3 файлова система, че и суоп дял даже съм и сложил. Не е много бърза, особено стартирането, заради бавния достъп на флашката. Но си я ползвам, като отида да работя на големия рутер да не бъзикам по тамшния Уиндоус, просто стартирам от флашката и там всичко си ми е настроено за интернет и форумите. Главно за това я ползвам.
Има доста миниатюрни, които работят изцяло в РАМ паметта, но може да се конфигурират да ползват HOME папка на флашката и там да се съхраняват предпочитанията и настройките.
Puppy Linux, Damn Small Linux, SLAX и т.н. Зависи какво точно ти трябва. А в конзолен режим лесно може да се направи съвсем малка. Някога от една единствена дискета си стартирах файъруол и рутер на една 386 машина. :)
hygro - майстор
thinkpad написа:
Хората ползват компютрите си и за нещо различно от пишеща машина и media center. Играят игрички и ползват разен CAD/CAM софтуер. За жалост като стандарт са се наложили корпоративни продукти и всеки те пита - "Знаеш ли Photoshop?", а не "Знаеш ли GIMP?"
Интересно, много малко от наистина ползващите Linux, са склонни да споделят маркетинговите слухове на M$ :? Всъщност всеки лаф като горния се оборва само с едно надникване в Гугъл, ама все има някой да заеме "активна позиция" :)

Игрички:
http://www.lgdb.org/

Разен CAD/CAM софтуер:
http://www.bricsys.com/
http://www.opencascade.org/

С GIMP можеш да удовлетвориш 99% от необходимостите си, но Photoshop е друга бира и за него няма наистина равностоен Linux продукт. Но няма и равностоен Windows продукт...

Разбира се, за някои компът никога няма да е нещо различно от пишеща машина, но нека споменем, че само със собствените хранилища на Debian, потребителят получава безплатно и на един клик разстояние 40000 (!) програмни пакета. Много от тях не са "дреболии", а тежки професионални продукти във всякакви области - музика, медицина, електроника.... Всеки сам може да си направи сметка, колко би струвало това в парично изражение под някакъв друг лиценз...

Е, CS няма и това е голямата болка... :datz:
________________

@svetliopi44, всички познати ми дистрибуции, имат версия, която може стартира от дивиди или флашка. Просто копирай изображението върху флашката с dd. Дали изобщо ще стартираш графичната среда среда си решаваш ти.

Има и голямо разнообразие от свръх олекотени дистрибуции, но ако искаш драйверът за мрежовата ти карта да е включен предварително, търси някоя с мрежова насоченост.

AMD е една от фирмите, които под натиска на M$ временно бяха преустановили поддъжката на Linux драйвери. Сега пак клекнаха на по-силния пазарен натиск и отново предлагат, но междувременно някои GPU-та останаха само с по-опростения свободен драйвер. Ако ти трябва задължително 3D поддръжка и адаптерът ти попада в списъка на неподдържаните - нямаш късмет. Ако не ти трябва 3D - всичко е наред. В бъдеще си взимай NVIDIA или проверявай дали GPU-то се поддържа.
svetliopi44 - Чирак...
Значе аз пробвах и дебиан, и Убунту и XУбунту.
С даривърите от AMD не съм имал проблем, но с програмата която си е направена точно за линукс CGMINER е голямо приключение. Пиша като луд и изпълнявам гайдове от нета (мога да кажа че съм тествал всичко което може) и накрая ми казва , няма такава папка или фаил ...
А искам да мина на линукс понеже машината е много по-стабилна и по -производителна.
hygro - майстор
Ахам, вероятно искаш да правиш пари... Ако не плащаш тока - става :) Имаш колеги, които ползват по една пачка графични адаптери на всяка машина за тази цел... Вземи такъв хардуер, за да си заслужава занятието:

https://www.kncminer.com/categories/miners
svetliopi44 - Чирак...
:-D Аз съм се ориентирал към scrypt валути.
Под Линукс им се повишава изчислителната мощ с около 10%.
И е далеч по-стабилен, ама явно има още много да прочета докато сам се оправя в тая джунгла за мен Линукс. :?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "повече за Linux" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: