• 1
  • 2
Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
petar2kolev - специалист
Здравейте. Имам един комп., който от известно време не иска да стартира отраз, трябва да изключа на атх-то от ключето отзад да го включа и тоагава вече стартира. Дойде деня в който изобщо не тръгна. Свалих захранването дадох на късо черен и зелен при което перката завърта за 2-3 сек. и спира. Измерих дежурното 5в. го има. Реших да сменя кондензаторите, да започна с тях де. След смяната обаче установих, че 5-те и 3-те волта са замасени. Поразгледах схемата, на първия крак на TL494 има три съпротивления към маса (това за петте волта), дали някое не е заминало, но обикновено са пълен диелектрик като се повредят. Има и два шотки диода, които пък и двата да дадат фира от една смяна на кондери при условие, че не съм нагрявал много за да ги сменя. Че въпроса ми е някой имал ли е такова приключение и евентуално къде може да съм оцапал нещата? :-D
mironcho - специалист
Здравей,
дай от начало: марка, модел, мощност на блока, схема имаш ли?
и ... след като спре перката напреженията изчезват ли? може вентилатора да е с Ентелегентно управление.
шотки диодите се проверяват като обикновени диоди!
кои кондензатори смени? ами големите от към 230V как са?
petar2kolev - специалист
ATX-300GTF е модела. Големите кондензатори са добре. Смених кондензаторите на дежурното и на изходящите напрежения.
http://ab57.ru/schema/FSP145-60SP.GIF
След като се порових днес отговарям на останалите въпроси :-D има дамо дежурното 5 волта, другите не. Вентилатора не завърта. Остава окъсяването между червен, черен и оранжев. Установих че със зумера като дам на импулсния траф изводите към нисковолтовата част и жълтите кабели се чува само кратко звук, а когато дам червен, черен или оранжев на същите изводи към нисковолтовата чест на трафа се чува постоянно зумера.
petar2kolev - специалист
И така грешката е моя, като смених кондерите не окъсих черен и зелен за да тръгне. Значи си остава това, че при включване само завърта вентилатора и има дежурните 5в.
mironcho - специалист
Четеш ли руски? Попаднах на един руски форум, където борят точно такъв блок. Контролера на твоя 3511 ли е или или 3528 ? За втората пишат, че се захранва с 5V и ако дежурното се е качвало до 7 най-вероятно е изгоряла. Ако намеря нещо съществено ще пиша.
... има епидемия по фортроните. Преди месец компютъра ми отказа да се включва и смених блока без да го човъркам. Сега покрай темата го отворих и... всички кондензатори марка ТЕАРО са издути. Чипа е 3528, дано е оцелял. ще разбера в понеделник, като купя кондензатори.

тези са неспасяеми :supz: "
Тут один товарищ, предлагает проверять стеклянные диоды, с помощью шила.
Чуть приподнять над платой, плохие ломаются."

Провери R16 по схемата - контрола на +12v. Пишат, че често в него е проблема и задейства защита по напрежение (странно - дано не греша при превода)

http://www.rom.by/forum/FSP3528_pochti_ ... _-_hronika
petar2kolev - специалист
Благодаря ти за интереса по темата ми. Кондензатори те съм сменил, 5 те волта дежурните ги поддържа чипа е 3528. Вентилатора като пиша че завърта е до там 2-3 секунди и спира. Приятен ден.
petar2kolev - специалист
Смених Шотки диодите. Тръгна и ми зарадва душата, но не трябва да се радва човек така изведнъж, сега пък отрицателните напрежения са ниски. Вместо -12 е -10,4 и вместо -10 е -9,20.
jordanvass - майстор
На празен ход ли ги мери или с някакъв товар на 5 и на 12 волта?
petar2kolev - специалист
На празен ход са измерени. Днес ако ми остане време ще пиша колко са под товар.
ig_ivanov - специалист
petar2kolev написа:
Вместо -12 е -10,4 и вместо -10 е -9,20.
Няма напрежение -10В в АТХ захранванията. Отрицателните са -12 и -5V. Обикновено -5V се получават чрез стабилизатор на напрежение 7905 от -12В. В последните години даже няма изведена жица за -5В на куплунг- просто от много време няма какво да ги ползва. То и -12В няма какво да ги ползва, ако няма COM-порт на дъното.
  • 1
  • 2

Тема "Ремонт на ATX захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: