Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
Lisko - майстор
nikolovvd написа:
Ако разделиш диска на две равни части и инсталираш на устройство D: ще получиш с една идея по-бърз компютър, защото операционната система ще се намира по средата на диска и главите ще пътуват по-малко, когато започне да се запълва.
Горното твърдение ме озадачава. :?

Ако имаш да речем 1000Гб хард и отделиш първите 120 гб за Windows, ще имаш по-бърз Windows (отколкото ако си разделил на две равни части и инсталирал на втората) по две прости причини:
1. Запълването на харда започва от външния край (за разлика от преносимите носители където започва от вътрешния край). Хардовете се въртят с постоянна ъглова скорост. От простите формули знаем че линейната скорост е толкова по-голяма колкото по-голям е радиуса. Затова най-бързо се чете и пише близо до външния край на диска, сиреч в началото на първия дял.

2. един и същ обем (примерно 120Гб, както избрах по-горе) се записва на по-тесен участък от харда, когато е по-близо до външния край, защото пистите там са с по-голяма обиколка. Затова главите ще пътуват по-малко отколкото в случая когато Windows е записан на втори, трети и т.н. партитишън.

Ако приемем че съветваш да не се ползва целия диск а половината, за да не скачат много главите... окей, тогава добива някакъв смисъл... който иска да си хаби полвината диск - може, но не бива да хаби предната (по-бърза част) а вътрешната!

:partyman:
ArturDent - Почти Безобиден
Lisko написа:
1. Запълването на харда започва от външния край ...
Ако живееш през 1990 година.
Не знам вече да се произвеждат дискове с една плоча...
Lisko - майстор
Броя на плочите как променя логиката?
ArturDent - Почти Безобиден
Ами, чети има информация.
Кое ти гарантира че като разцепиш един диск, той ще записва само по края/най-вътре на всяка една плочка...
Gnus - специалист
Попрочетох и се оказа, че горните твърдения имат известно право, макар и някъде логиката да е обърната.
Първо, както се спомена, дискът тръгва да се запълва отвътре навън.
Второ, според статията от линка, най-добър перформънс има в началото на диска, т. е. отвътре.
Трето, няма значениеброят на плочите, защото е по-логично информацията да се чете по цилиндри, а не по повърхности.
Четвърто, защо си мислите, че по-външните писти имат повече сектори, тъй като са по-дълги?

Пето, за да пестите място, записвайте документите с по-дребен шрифт! :-D
nikolov333 - майстор
Навремето, като ми изгоря последния хард диск, който беше с една плоча, 40GB Seagate Barakuda 7200, наистина имаше разлика в скоростта на работа със следващите с две и повече плочи, които купувах. Най-бърза работа на дисковете съм постигал, с 4-ри диска в RAID 10..там четенето и писането са по-оптимизирани .. Вече съм с SSD-та на Samsung EVO 256GB на всички машини и тоя проблем не го мисля.. :drinkers:
ArturDent - Почти Безобиден
nikolov333 написа:
.. с 4-ри диска в RAID 10..там четенето и писането са по-оптимизирани ..
Вече съм с SSD-та на Samsung EVO 256GB на всички машини ...
Добре, похвали се ,е и ?
Аз пък имам машина която енкодира 64 потока Full HD видео в реално време.
Найс а?
nikolov333 - майстор
Мен ми требе да са ми сигурни базите с данни и уиндоуса да "лети"..филмите си ги гледам в BluRay AVC свалени на NAS сървъра с 4х10ТВ Seagate IronWolf дискове.. :-D

Тема "Лошо ли е" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: