Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
nikolov333 - майстор
Ако имаш лаптоп с ХР с Wifi и лан..пробвай с него да заместиш РС1 или даже у вас може да пробваш, за да си сигурен, че проблема не е в ундоуса на РС1. Имал съм такива проблеми от настройките на уиндоуса при стари машини с много инсталации на различен софтуер.. Сега ще пробвам с един стар лаптоп в къщи, да видя ще стане ли..
itibg - специалист
nikolov333 написа:
Ако имаш лаптоп с ХР с Wifi и лан..пробвай с него да заместиш РС1 или даже у вас може да пробваш, за да си сигурен, че проблема не е в ундоуса на РС1. Имал съм такива проблеми от настройките на уиндоуса при стари машини с много инсталации на различен софтуер.. Сега ще пробвам с един стар лаптоп в къщи, да видя ще стане ли..
Идеята ти е много добра. За съжаление мисля, че вече нямам лаптоп с ХР. Ако се налага, мога да инсталирам ХР на някоя от по-старите машини вкъщи. Ако постигнеш нещо, пиши, моля.
nikolov333 - майстор
Ами направих го и в момента пиша от компа, който получава интернет от лаптопа с ХР по кроснат лан кабел. Първо трябва да направиш това....макар, че демото е за 7-ца, но е почти същото и за ХР..
Проблема е, че когато правиш настройките на уайърлеса за да го шерваш, интернет адреса на уайърлеса, не трябва да е в обхвата 192.168.0.1 или ...1.1 ,за да можеш да задeдеш тези адреси на лан картата..аз шернах интернет от телефона ми временно, докато го настройвах. Значи на PC1 при тебе на properties на Wifi картата на Advanced -> Internet connection Sharing чекваш Allow other users to.. предупреждава те, че ще смени адреса на лан картата и даваш ОК.. После от Properties на лан картата сменяш ръчно IP адреса и на 192.168.1.1 и правиш описаното за IP Forwarding-а. На компютрите от мрежата зад суичовете от Properties на лан картите, задаваш ръчно IP адреси от 192.168.1.2 до 254 с Subnet Mask: 255.255.255.0 Default Gateway: 192.168.1.1 и DNS Server: 192.168.1.1 и действаш.. :drinkers:
П.П. Забравих да кажа, че бях изключил и файъруола на лан картата, ако това изобщо има значение, но може да пробваш работи ли, когато е включен..
itibg - специалист
nikolov333 написа:
Ами направих го и в момента пиша от компа, който получава интернет от лаптопа с ХР по кроснат лан кабел. Първо трябва да направиш това....макар, че демото е за 7-ца, но е почти същото и за ХР..
Проблема е, че когато правиш настройките на уайърлеса за да го шерваш, интернет адреса на уайърлеса, не трябва да е в обхвата 192.168.0.1 или ...1.1 ,за да можеш да задeдеш тези адреси на лан картата..аз шернах интернет от телефона ми временно, докато го настройвах. Значи на PC1 при тебе на properties на Wifi картата на Advanced -> Internet connection Sharing чекваш Allow other users to.. предупреждава те, че ще смени адреса на лан картата и даваш ОК.. После от Properties на лан картата сменяш ръчно IP адреса и на 192.168.1.1 и правиш описаното за IP Forwarding-а. На компютрите от мрежата зад суичовете от Properties на лан картите, задаваш ръчно IP адреси от 192.168.1.2 до 254 с Subnet Mask: 255.255.255.0 Default Gateway: 192.168.1.1 и DNS Server: 192.168.1.1 и действаш.. :drinkers:
П.П. Забравих да кажа, че бях изключил и файъруола на лан картата, ако това изобщо има значение, но може да пробваш работи ли, когато е включен..
Добре-е-е, благодаря за изключително подробната информация! Наистина Тенк Ю! За примера с ХР или 7, няма проблем, наистина е почти същото. Относно адреса, който автоматично си взима WiFi картата (че даже която и от двете карти да реша да използвам), е 192.168.0.102 и 192.168.0.103 - винаги е един от тези. IP Forwarding-a съм го направил на РС 1, но пак ще го проверя. IP адреса на LAN картата е ясен - той ще е желания от мен 192.168.1.1. Настройките на три от останалите машини след суичовете вече съм ги направил по описаната от теб схема. Всъщност... вече почвам да се съмнявам в Уиндоус-а на ХР 1 или в кроснатия кабел?! Днес ще се опитам да ми стигне времето да си поръчам друг кроснат кабел, за всеки случай. Всичко правя както го описваш. Довечера съм си насрочил нови експерименти... Ще споделя веднага резултатите.
nikolov333 - майстор
Важното е докато шерваш wifi-то да не е с адрес 192.168.0...или 192.168.1...и след като промениш IP-то на лан картата на ..1.1 тогава можеш да се свързваш с wifi-то с адрес ...0.102..103.. Пробвай, трябва да работи! :drinkers:
itibg - специалист
nikolov333 написа:
Важното е докато шерваш wifi-то да не е с адрес 192.168.0...или 192.168.1...и след като промениш IP-то на лан картата на ..1.1 тогава можеш да се свързваш с wifi-то с адрес ...0.102..103.. Пробвай, трябва да работи! :drinkers:
При свързването WiFi-то си взима адрес 102, 103 и т.н. После шервам Нета от него към LAN-а, и след това сменям IP-то на LAN-а на 192.168.1.1. Преди това съм свързал кроснатия кабел (втория днес не успях да го купя, и ще е утре). Това правя и ще направя отново с новия кабел утре.
nikolov333 - майстор
Кроснатия кабел е задължителен, когато свързващ комп.с комп...при комп.през суичове и рутери може и с двата вида..
itibg - специалист
nikolov333 написа:
Кроснатия кабел е задължителен, когато свързващ комп.с комп...при комп.през суичове и рутери може и с двата вида..
Зная. Аз и сега съм сложил такъв, но е едно старо парче кримпнато лошо, и на много години - изстрадало накратко. А за сегашната отговорна задача ще си взема нов, защото стария не зная дали изобщо работи.
itibg - специалист
Така-а-а, колеги майстори, решението днес проработи с ваша помощ, разбира се!
На приложената картинка съм показал топологията на мрежата, която вече отговаря на моите изисквания.
1. Реших да дублирам входния Нет от двете WiFi карти - тази на PCI и тази външната - на USB. Причина: следих няколко дни Нета на PC 1 през Тиймвюър и имаше доста пропадания, а това също е идно от моите изисквания - да няма такива. След дублирането ги елиминирах.
2. Включих в Bridge-а двете WiFi карти и LAN картата на РС 1.
Причина да избера Bridge, а не ICS: Опитах с ICS, но и при опит да шерна нета от която и от двете карти Уиндоус ХР не ми позволи, защото иска задължителен фиксиран IP адрес на входящата карта.
3. Както споменах идеята си в мой предишен коментар се наложи да включа и PC 2 във формирането на желаната крайна цел, защото той разполага с две LAN карти. LAN 1 си приема bridge-натия Нет от РС 1, после шернах напълно успешно Нета от LAN 1, а на LAN 2 зададох така желаните настройки - IP 192.168.1.1 и маска 255.255.255.0.
4. Пуснах вече и два компютъра от мрежата след суичовете - по един след двата, зададох им адреси 192.168.1.2 и 192.168.1.3 и всичко работи чудесно!
5. Благодаря на всички участници в темата, включили се активно и компетентно в дискусията! Ако имате други идеи и предложения по тази или подобна проблематика, моля публикувайте ги, споделяйте ги, предлагайте ги!

Прикачен файл

Internet_answer.jpg
Internet_answer.jpg (52.57 KиБ) Видяна 2019 пъти

Тема "Споделяне на Интернет от WiFi card към LAN card на един компютър" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: