Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
itibg - специалист
Привет, колеги майстори!
Пред мен стои следната трудност - показал съм я на илюстрацията.
Моля помагайте с възможни решения.
Благодаря предварително!

Прикачен файл

Internet_question.jpg
Internet_question.jpg (68.4 KиБ) Видяна 1996 пъти
nikolov333 - майстор
Когато си шерваш интернета XP-то сменя адреса на лан картата на 192.168.0.1, по подразбиране..това ли ти е проблема?
Lisko - майстор
Виж тука:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0K-DrCIXHwA[/youtube]

ключовия момент е в настройките на външната мрежа (wifi адаптора) да избереш Allow other network users to connect through this computer's Internet connection
itibg - специалист
nikolov333 написа:
Когато си шерваш интернета XP-то сменя адреса на лан картата на 192.168.0.1, по подразбиране..това ли ти е проблема?
Да, именно в това е същността на проблема - необходимото ми запазване на адреса на LAN картата да е 192.168.1.1, съчетано с Интернет през нея към машините след РС 1.
itibg - специалист
Lisko написа:
Виж тука:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0K-DrCIXHwA[/youtube]

ключовия момент е в настройките на външната мрежа (wifi адаптора) да избереш Allow other network users to connect through this computer's Internet connection
Да, така Интернетът се шерва - опитах го вече преди да публикувам темата, но по подразбиране адресът на LAN картата става 192.168.0.1, а тя за машините след нея е Gateway и ми е нужно да има IP адрес 192.168.1.1.
nikolov333 - майстор
Нямам ХР в момента у нас и не мога да пробвам..най-лесно става с рутер, но не знам защо държиш да е с ХР-то или заради някакви игри в мрежа??
itibg - специалист
nikolov333 написа:
Нямам ХР в момента у нас и не мога да пробвам..най-лесно става с рутер, но не знам защо държиш да е с ХР-то или заради някакви игри в мрежа??
Не, че държа да е с рутер - просто с този хардуер разполагам в момента. Ако е възможно да не влагам допълнителни пари и да усложнявам схемата на мрежата, затова си зададох въпроса и започнах темата.
Иначе вариантът с рутер според мен е - bridge между WiFi картата и LAN картата на РС 1; от LAN картата кабел към рутера, а на него задавам IP 192.168.1.1; а на всички останали машини след суичовете, просто им задавам фиксирани адреси от типа 192.168.1.ххх.
nikolov333 - майстор
Въпроса според мен е да не се налага компа с XP-то да е включен за да имат нет останалите ти компютри. Така и интернета ще е по-стабилен и е по-икономично откъм консумация на енергия. Ако сложиш един рутер със WIFI можеш да го настроиш да се свързва с доставчика ти на интернет и да го ползваш съответно да раздава адреси от 192.168.1.ХХХ на ХР-то и на суичовете и компютрите зад тях. Това с ХР-то не е добре заради необходимостта да е постоянно включен, а и в уиндоуса ти е директно към интернет, което с липсата на поддръжка за него, хич не е добра идея. Рутерите си имат вградени защити и самите те са защита за мрежата и комютрите ти при гръмотевични бури..примерно. Да не говорим че вече има и 4G Wifi Рутери по 30-40лв. Не знам защо се свързваш с интерет по Wifi, но бридж-ването не е добър вариант понеже много пада трансфера. По-добре мисли за кабел, ако има разбира се..
Последна промяна от nikolov333 на нед ное 20, 2016 11:13 pm, променено общо 1 път.
itibg - специалист
nikolov333 написа:
Въпроса според мен е да не се налага компа с XP-то да е включен за да имат нет останалите ти компютри. Така и интернета ще е по-стабилен и е по-икономично откъм консумация на енергия. Ако сложиш един рутер със WIFI можеш да го настроиш да се свързва с доставчика ти на интернет и да го ползваш съответно да раздава адреси от 192.168.1.ХХХ на ХР-то и на суичовете и компютрите зад тях. Това с ХР-то не е добре заради необходимостта да е постоянно включен, а и в уиндоуса ти е директно към интернет, което с липсата на поддръжка за него, хич не е добра идея. Рутерите си имат вградени защити и самите те са защита за мрежата и комютрите ти при гръмотевични бури..примерно. Да не говорим че вече има и 4G Wifi Рутери по 30-40лв.
Отговарям ти веднага - не е проблем да е включен компютъра нпрекъснато и да играе ролята на рутер. На него ще има друг софтуер за дистанционен контрол и мониторинг, така че даже си е изискване да работи 24/7. Системата се използва в служебна среда. Там, където е РС 1 и машините след нея, просто на този етап няма Нет. Има през няколко помещения с немалки размери. Затова съм сложил PCI карта за WiFi, изнесъл съм нейната антена, и се хваща перфектно. Значи най-важното условие, освен адреса на РС 1 като Gateway, е че мога да приема Нет само безжично, поне на този етап.

Тема "Споделяне на Интернет от WiFi card към LAN card на един компютър" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: