• 1
  • 2
Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
chano3891 - специалист
Здравейте, на един приятел му се налага да изключва компютъра си дистанционно с gsm модул, които има четири NO контакта (може да се преработят и на NC).
Та въпроса по кой жици да прекъсва сигнала (или включва) модула, така че при подаден сигнал компа да изключи и при опит за включване от бутона да не включва.
Знам за зелената жита но така, ако се изключи няма ли да се повреди уиндолса.
И без да правя реклама кои модул е по добре да се полза предвид опстоятелствата за безопасно изключване.
http://www.elimex.bg/userfiles/editor/f ... _P_007.pdf


http://www.elimex.bg/userfiles/editor/f ... _P_006.pdf.

Безопасно ли ще е да се прекъсне някое от захранванията( 12в 5в) на HDD.
nikolov333 - майстор
Има начин уиндоуса да се изключи безопасно сам, като задържиш копчето за изключване за няколко секунди и той приема, че си му дал командата shutdown..има си настройка за това. Правил съм нещо подобно с GSM модул и схема за време-задържане, а тъй като искаш и да не може да се включва от копчето след това, би трябвало или да му откачиш кабелите на бутона от пиновете на дъното или да го прекъсваш временно с релетата, понеже трябва да можеш и да го включваш нормално без GSM-а, ако правилно съм разбрал. :partyman:
chano3891 - специалист
Да правилно си разбрал.
hidrazin - майстор
chano3891 написа:
Знам за зелената жита но така, ако се изключи няма ли да се повреди уиндолса.
Безопасно ли ще е да се прекъсне някое от захранванията( 12в 5в) на HDD.
И двата варианта - със зелената жица и със захранването на HDD ще доведат до необратима повреда на HDD.
Надират се плочите на диска, е разбира се освен ако не е SSD.
:partyman:
horgasz - специалист
chano3891 написа:
Здравейте, на един приятел му се налага да изключва компютъра си дистанционно с gsm модул, които има четири NO контакта (може да се преработят и на NC).
Та въпроса по кой жици да прекъсва сигнала (или включва) модула, така че при подаден сигнал компа да изключи и при опит за включване от бутона да не включва......
А как ще се включва когато има нужда? Пак ли през тоя модул или по-някакъв друг начин? Иначе колегата по-горе е предложил да се управлява бутона за включване - самия Windows (с известни уговорки) може да се настрои да си прави shut down при натиснат power бутон. Това обаче е възможно, ако утройството (не му задълбах много в описанието) може да затваря контакт за кратко време - примерно секунда - две. Така ще става изключването и включването - все през модула. Един SMS включва, втори SMS - изключва.
chano3891 - специалист
Включването ще става след като се деблокира от модула и после с пауър бутона.
Единия модул е точно с задръшка 1.5 секунди, но мисля да е другия дето управлява 4-ри изхода и допълнително реле с времезадръшка паралелно на пауър бутонаа.
1-ви изход управлява релето с времезадръшка.
2-ри прекъсва пауър бутона след времезадръжката с цел да несе включи повторно.
3-ти ще прекъсва рестарт бутона, за да несе рестартира докато се изключва.
целта на занаятието е докато сина му си е вкъщи да има ограничен достъп до компа.
nikolov333 - майстор
Това го предположих, но се замислих дали няма някакъв софтуерен начин..примерно да му блокира мишката и клавиатурата с парола е достатъчно..то и уиндоуса си има парола за достъп, но пък сегашната младеж може да се окажат по-големи хакери от нас..та е добре да му заключва и кутията на компа ..защото с една отверка може да се включва от пиновете на дъното без проблем с отваряне капака на кутията. Разбира се, ако е малчуган още няма нужда.. :drinkers:
http://www.techradar.com/news/software/ ... fe-1140315
chano3891 - специалист
То синчето е достатъчно голямо мисля 5 клас ,та затова не е проблем да се снабди с мишка клавиатура или софтуерно да ги разблокира, а така няма да смее за да не оплеска работата.
А и компа ще се спира само в определени часове, все пак не може изцяло лишаване защото може да го ползва и за образователна цел.
horgasz - специалист
Хмм.. ако детето е такъв хакер, едва ли ще му е проблем да промени тая настройка (when pressing power button ->shut down) на неще безобидно (do nothing) от контролния панел на Windows-a. Някакаво по-елегантно решение ще си трябва - примерно (само като идея) пак с тези модули, ама да се включва и изключва монитора по някакъв начин. Там не трябва да се притесняваш от "разваляне" на windows-a.
chano3891 - специалист
Опитвам се засега да го разубедя и да обръща повече внимание на детето щото то е без майка, и почти никакъв контрол, а не е лошо дете.
  • 1
  • 2

Тема "Дистанционно изключване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: