Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
Duke_BG - специалист
ъпгрейтнах компа на "геймъра" със дъно INTEL DG41RQ + CPU Intel Xeon X5450 S771 моднат на S775
но се появи един проблем - вентилаторите не се регулират автоматично и исвен че излетя като производителност се опитва да излети и с вентилаторите :-D

Софтуерите позволяващи настройки на вентилаторите не работят на INTEL дъна и надеждата за софуерно регулиране умря, та сега се мъча да намеря някакво хардуерно решение.
В момента съм сложил един вентилатор termaltake 3 пин а с потенциометър, но това не е правилно решение защото няма температурна зависимост.

С двуядрен интелски процесор на S775 вентилаторите си работят нормално в зависимост от температурата но с този работят на макс.

Върти ми се идеята да сложа поседователно във управляващата верига един термо резистор закрепен на радиатора но не знам дали ще има ефект.

дайте някакви идеи моля.
hidrazin - майстор
При подмяната на процесора ти въобще нулира ли BIOS-а?
Поне гледам така пишат - преди първото пускане да се нулира биоса и после да се влезе в него да се зададе възстановяване на фабричните настройки.
:partyman:
Duke_BG - специалист
всичко е направено
нулнах го
но ефект никакъв
нещо не се разбират дъно и процесор но засега само по въпроса с охлаждането
от дъното успях да задам вентилатора на кутията да върти на половин скорост но на процесора не стана

та идеята ми е следната :
Изображение

последователно в "control" да посадя терморезистор закрепен на радиатора

а за кутията ще го закрепя на видео картата че е с пасивно охлаждане

мисля че това е най-елегантното решение
Kokar - специалист
Бих потърсил вариант с box-ов вентилатор с термодатчик, но съдейки по поста ти, вероятно вече си търсил. (Квантсервиз, но не по телефон).
Друг вариант е да захраниш вентилатора на процесора от хубав вентилатор за кутия с датчик, който можеш да удължиш до радиатора на процесора.
Така бяха по-старите термодатчици - стърчаха от дъното и опираха в процесора отдолу... :yawinkle:
sinfon - специалист
Здравей, направи си една схема. Термистор, транзистор в ключов режим и такива нещица...
Duke_BG - специалист
Вчера се поразрових малко и се оказа че вентилатора който съм сложил в момента е termaltake volcano 9 и има извод за термо датчик, който обаче аз нямам.

има букса за потенциометър, и за термо датчик като може да се ползва в 4 режима :
джъмпер на извода за потециометър - макс обороти
потенциометър включен - регулиране на обороти
термо датчик включен - термо регулиране
термо датчик + потенциометър - термо регулиране като оборотите не могат да паднат под зададените с потенциометъра.

сега остана да определя какъв термистор ще ми сърши работа
hidrazin - майстор
Доколкото разбрах термодатчика е 10k ома от тези плоските. Нещо такова.
Изображение
Такъв може да си извадиш от старите дъна но не на всички де. Той ясно се вижда.
Запоен е в средата на самия сокет и леко стърчи така че като сложиш проца, да опре в него.
ИзображениеИзображение
Изображение
На последната снимка ясно се вижда обозначението на стойността - 103 което е 10 000 ома.
Лятото вадих такива от дъна че ми трябваха за една работа.
Ако видиш зор с намирането свиркай и ще гледам да ти изровя от камарата.
:partyman:
Duke_BG - специалист
той и потенциометъра е 11 Ком така че там някъде трябва да е
ще поровя в архивите
ig_ivanov - специалист
Duke_BG написа:
Софтуерите позволяващи настройки на вентилаторите не работят на INTEL дъна и надеждата за софуерно регулиране умря, та сега се мъча да намеря някакво хардуерно решение.
Решението е вентилатор с 4 (четири) пина.
Duke_BG - специалист
ig_ivanov написа:
Duke_BG написа:
Софтуерите позволяващи настройки на вентилаторите не работят на INTEL дъна и надеждата за софуерно регулиране умря, та сега се мъча да намеря някакво хардуерно решение.
Решението е вентилатор с 4 (четири) пина.
ако беше прочел внимателно щеше да разбереш че не е това решението в моя случай

Тема "охлаждане на Xeon на сокет 775 (моднат от S 771 )" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: