• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
nikolovvd - майстор
Някой от пишещите тук само са чували за тази операцеонна система, а други си спомнят с умиление.
Въпросът ми е към тези вторите.
Някой спомня ли се как се инсталираше CD на компютър 486 DX2 с Windows 95?
Имайки пред вид, че по принцип компютъра стартира под DOS и след това зарежда Windows, ми се върти някакъв спомен, че се ползваше досовско приложение да закачи CD-то и след това Windows-а го разпознаваше.
Въобще се опитвам да вдигна нивото на една IBM машина от 1995 година, която тръгна без проблеми, въпреки че е престояла около 15 години. Очудващо беше, че часовникът на дъното беше избързал само с 20-тина минути, а датата си беше точна.
Последна промяна от nikolovvd на чет мар 23, 2017 9:23 am, променено общо 1 път.
torbalan - Дървен философ
Моите спомени са, че не трябва да се прави нищо, след като се добави устройството...


Защо не му сложиш ХР поне :)
lov - майстор
Нямаше си работа с тази тема. :) как ме върна и мен в миналото. :lol:
И аз като теб на времето се хванах и реставрирах едно още по дърто динозавърче. :shock: Само че при мен се наложи да я пръсна на съставни части и да къпя всичко защото беше престояла н'ам колко си години в едно влажно мазе.Тръгна си без проблеми дори батерията имаше някакъв живец в нея.
Само за информация хард диска на това е имал на времето си огромния капацитет от 1,2 GB. Да се чуди човек с какви компютри сме разполагали и как са работили тогава. :-D
Прикачен файл:
IMG_20170321_121746.jpg
Прикачен файл:
IMG_20170321_121816.jpg
Прикачен файл:
IMG_20170321_121839.jpg
Но иначе по въпроса ти убий ме не си спомням почти нищо но и аз клоня към мнението на Торбалан че май не се пипаше нищо.
п.п. На тавана трябва да имам още един работещ комп пак под 95 :cool:
Kokar - специалист
Драйвърът на СД-то под ДОС се зарежда от Autoexec.bat и Config.sys.
In order to use a CD-ROM Drive, your computer must first have a CD-ROM software driver installed. This is usually supplied with the drive but may not necessarily have been installed. The CD-ROM software driver is normally supplied on a floppy disk and includes a SETUP or INSTALL program. Following installation, the CD-ROM software driver is normally loaded at system startup time via a series of entries in the machine's C:\CONFIG.SYS & C:\AUTOEXEC.BAT files.

For example:

[config.sys]

DEVICE=C:\DOS\HIMEM.SYS
DEVICEHIGH=C:\DOS\oakcdrom.sys /D:mscd001
LASTDRIVE=F

[autoexec.bat]

LH C:\DOS\MSCDEX.EXE /D:mscd001 /l:D

The first /D: switch is the drive number, which must be the same in both config.sys and autoexec.bat. In the above example its "/D:mscd001". (If you had 2 drives fitted the second may be /D:mscd002) The /l:D switch sets a drive letter for your CD-ROM. (In this case Drive D:\) You can make this anything you want after your Hard Drives that is not taken, but make sure you put a "LASTDRIVE=" line at the end of config.sys to allow for enough environmental space. This can be made as the letter after your last drive in use (i.e. =F) as each letter used, uses a small piece of available environment. (LASTDRIVE=Z would enable ALL available Drive Letters) In this example HIMEM.SYS is used to load driver into upper memory block.
nikolson - майстор
Освен романтични спомени...какво друго? То, нямаше интернет, упорствах да я сменя с 98, дадох луди пари, за да удвоя RAM-a от 32 на 64 мВ. Заедно с матричния принтер струваше към 1700 нови лева.
Kokar - специалист
Първия "западен" компютър, който получих в офиса беше едно Intelle XT на 4Hz и 20MB Winchester диск.
Дотогава бяха само Изот-и. :)
Последна промяна от Kokar на вт мар 21, 2017 3:15 pm, променено общо 1 път.
lov - майстор
nikolson написа:
Освен романтични спомени...какво друго? То, нямаше интернет, упорствах да я сменя с 98, дадох луди пари, за да удвоя RAM-a от 32 на 64 мВ. Заедно с матричния принтер струваше към 1700 нови лева.
Не изпитвам носталгия по онова време но спомените са си спомени. Ако почнат да ти липсват или са ти изчезнали от главата значи вече са ти изгорели бушоните. :-D
Но е и показателно колко бързо се променя техниката и колко бързо се забравят основни неща. И сега на някои хора като им спреш нета и света за тях е свършил. :lol:
А някои хора си мислят че всичкото това е даденост и като са научили да боравят с някоя друга съвременна програмка са върха на сладоледа. А от къде е почнало всичко никой не си спомня. Малцина са останали които са боравили с перфоленти и перфокарти. А дори и всемогъщата мрежа дори е почнала да забравя някои неща или поне вече са трудно откриваеми. Това ме накара и да се откажа тогава да продължавам да се занимавам с това лаптопче. Имах мерак да му сложа и модем и да се помъча да го вържа към мрежата. Дори успях да намеря и модем но липсата на информация за драйвери и всичко останало ми попречи.
п.п. Между двата поста го бях зарязал с включено захранване и реших да видя имали още живот в батерията. И изненада още е жива нищо че 10-на години не съм го включвал да се зарежда. :)
ArturDent - Почти Безобиден
torbalan написа:
Моите спомени са, че не трябва да се прави нищо, след като се добави устройството...
Из мисля така, но май взе пак се налагаше за някои CD-та.

За да пуснеш инсталацията на 95 трябваше май да се слагат "драйверите" под DOS и тогава да се стартира от CD.
Не си спомням дали инсталацията можеше да се пусне през биоса - като се даде да стартира от CD.
Доколкото си спомням 95-цата сама си променяше config.sys и autoexec.bat с драйвери за CD
nikolovvd - майстор
Точно този ред ми трябваше за сонфига и аутоесзека!
DEVICEHIGH=C:\DOS\oakcdrom.sys /D:mscd001
LH C:\DOS\MSCDEX.EXE /D:mscd001 /l:D
Много благодаря.
Остава открит въпросът как да прехвърля садържанието на диска, което се събира на едно CD.
Мисля да комплектовам два варианта.
1. Инсталиране на мрежова карта.
2. Инсталирате на някакво старо Nero - например версия 5.
Сдобих се с един диск 700 МВ произведен в UK, който още работи и да му сложа Windows 3.11, просто за спорта.
Що се отняся за вносните Правци :) , имах един лаптоп Toshiba 1300, който беше едно към едно по параметри с Правец 16, но преди 5-6 години замина за боклука. Съжалявам най-много за акумулаторите, които смених с нови и добичето си бачкаше, но ... си замина.
Малко зор видях докато му пусна видео сигнала от IBM-а на монитор от по-ново поколение - 19" LCD. :-D
Оказа се, че на времето на старите монитори не са ползвали 9-ти пин и на 15-тицата там няма дупка, а 15-тицата е запоена на дъпото. С други думи видеото е на дънната платка, но е със собствено памет и дори има слот за увеличение на паметта. За щастие на времето се писали всичко с бял печат на дъното и не бе трудна да забраня видеото от дъното и да подкарам един Trident 9000 с 512 кВ памет.
Леле какви цифри пиша! :lol:
nikolson - майстор
Да, много видеокарти бяха вградени в дъното. Просто и това се присетих. И само някои ("модерни"), позволяваха разширение. Първата ми среща с компютър беше в ОСО, имаха ИЗОТ, само специалистът им имаше Правец. Имам смътен спомен, че съм записвал данни на аудиокасета, през касетофона. Да ме убият, сигурно сега няма да мога да го направя.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Пътуване назад във времето - Windows 95, DOS и други "папируси"!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: