• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
torbalan - Дървен философ
toolegittoquit написа:
... Но един кирлив усилвател от 85-та струва повече от лаптопа ти...
:-D

Щом те влече - купувай си усилвател от 1985та :)
Аз моя си го харесвам :)
nikolovvd - майстор
Вече имам CD-RW на антиката, както и звукова карта. Аудиото ми беше мъка, защото фирмата отдавна не съществува, но руснаците да железни, всичко пазят. Та ми дойде идея да направя един сайт и да кача де що драйвери имам в архивите. Моне да има полза за някой откачалки като мен.
Намерих в архивите дискета за инсталиране на CD. Стартираш я под DOS и сама си пише по config.sys и autoexec.bat.
Сега имам CD и под DOS.
Торбалане, какво каза за Wolf? Обърни внимание на датата, на която е записан и дискетата още се чете.
Прикачен файл:
Wolf Install.jpg
Wolf Install.jpg (90.49 KиБ) Видяна 1920 пъти
Ето и цветна картинка!
Прикачен файл:
Wolf.jpg
А тази игра Comandos помниш ли я?
Прикачен файл:
Comandos.jpg
Най-големия сеир беше като му дадох да отвори една снимка - 5 МВ. Стоях и го гледах как се опитва да намести снимката в 16 МВ RAM. :-D Отне му около минута! :?
ig_ivanov - специалист
Най-лесния начин да се прехвърлят нещата от много стария диск- изтегляте си Hiren's Boot CD 10.4 и го записвате на CD. От него може да стартирате WINDOWS XP, стига компютъра да има поне 256МБ РАМ. На по-старите версии (мисля че 9.2) има windows 98 и тръгваха и на 32МБ. Вътре в него може да настроите мрежовата карта и да си прехвърлите нещата на друг компютър.
Пак от същото CD може да си пуснете само ДОС - раздела DOS programs -> DOS ->DOS. Той си зарежда и драйвера на CD устройството. След това слагате диска на '95 и пускате setup.exe от DISK1.
Има и друг вариант- windows 95 първоначално беше на дискети, а първата дискета от комплекта беше бутваща (каква българска дума само!) и сте в джаза.
nikolovvd - майстор
С мрежова карта ще стане, защото това е древна машина с 16 МВ памет. Имам още 16 МВ, но IBM като сериозна фирма използват памет с контрол по четност. При стартиране компютъра веднага открива грешката, всъщност 2 грешки. Едната казва, че има грешка в паметта, а другата, че размера на паметта е различен от обявения в SETUP-а. Това е стара концепция, при която не можеш да продължиш стартирането на операционата система, ако има промяна в хардуера.
По онова време имаше програма Laplink, която прехвърляше файлове по LPT или COM. И тази програма намерих в архивите. Направена на BOOT дискета специално за такива случаи.
За Hiren's Boot CD направо забрави. Това е за по-нови машини и операциионни системи от Windows 2000 насам.
От друга страна имам само 3 ISA слота, от които само един е свободен и е оставен за мрежовата карта, която естествено ще е за 10 Мb, защото нямам 100Mb карта за ISA слот. Когато е правен този компютър 1992-1993 г. още не са измислили PCI и USB, а за Pentium, Celeron и Pentium Pro само се говореше.
Прикачен файл:
Pentium.jpg
Pentium.jpg (58 KиБ) Видяна 1907 пъти
torbalan - Дървен философ
nikolovvd написа:
...
Торбалане, какво каза за Wolf? Обърни внимание на датата, на която е записан и дискетата още се чете....
И тази игра съм я виждал, но имах предвид по-стара версия правена за Apple II

Мисля, че тази: Castle Wolfenstein.

С дискетата ме преби :)
nikolovvd - майстор
Изхвърлил съм 5 инчовите дискети, защото няма къде да ги въртя, но още ми се мотат касети за Правец 8Д.
На времето бях най-добрия на Правец 8Д. Оживявал съм по 85 платки на ден и като оживя платката я блъсках 1-2 пъти в масата преди да я предам на качествения контрол. Платка не са ми връщали никога, а от цялото производство, тогава се продаваха предимна в Кореком, само 117 бройки се върнаха. С един колега от Шумен ги отремонтирахме извън работно време за 4-5 дни и ги върнахме на Кореком.
Звуковия синтезатор беше същия като на F-16.
torbalan - Дървен философ
nikolovvd написа:
...На времето бях най-добрия на Правец 8Д...
Моя го купих от завода. Мога да ти го засиля ако искаш да го възстановиш... :)

Помня, че за нещо ми трябваха електролитни конденазтори, и свалих от Правеца.
И още някаква интервенция имаше. Май бутон ресет му бях извадил. Не се сещам вече...
ArturDent - Почти Безобиден
И аз започнах на Правец 82, но същевременно имах достъп и до Apple II.
Тогава разбрах че е откраднат, правеца де...
nikolovvd - майстор
torbalan написа:
Моя го купих от завода. Мога да ти го засиля, ако искаш да го възстановиш... :)
Задръж го! Като се пенсионирам ще ми идваш на гости да си играем заедно.
И моя е купен от завода и сега е някъде в Ямбол. Като ме видяха колегите какво съм си купил, започнаха да ме подиграват, че ги правя и си ги купувам.
Това 1988-1989 година да имаш компютър, който може да свири качествено и да го гледаш на цветно беше върха и предизвикваше доста завист. Имаше специална серия телевизори Електрон 380, които бяха с вход за компютър. Струваха 1090 лв. - със 100 лв. повече от другите, заради допълнителната възможност да се включва компютър.
Що се отнася за Правец 82 (ИМКО 2) и Apple IIe, още през 1982-1983 г. в ВМЕИ - Варна стояхме до 23 часа да играем Каратеката и Лоуд рънър на един от двата, но за ябълката имаше повече наплив, защото беше с цветен монитор. :-D
Сега като се сетя ми става зле! Мъже на 20-21 години да седим по нощите и да играем игрички на компютъра. От тогава май започна тази болест по хората, но аз се задълбах в игрите от другата страна - създаване на шейпове и анимирането им. На дипломната защита на доцентите и асистентите им виснаха ченетата. Те освен на игра не бяха виждали компютърна анимация. :lol:
Бе голям смях беше. Един се опита да ме затапи като ми задава въпрос по схемите, а аз му обяснявам, че всичко това което вижда, чертежи, платки, програми и анимации, съм го правил сам с любезното съдействие на завода за компютри в Правец за снабдяването с елементната база. След това въпросите просто секнаха. Шефа на катедрата се изкефи максимално, защото ми беше и ръководител на дипломната работа.
Последна промяна от nikolovvd на ср мар 22, 2017 2:09 pm, променено общо 1 път.
torbalan - Дървен философ
Нашия телевизор беше Електрон 714Д, но аз си бях купил един руски малък - Юност... С компютърчето си играех на Юноста.

Всъщност, няколко месеца, след като си купих 8Д-то, ми дадоха от ТНТМ-то един Правец 16, за да бачкам в къщи по един проект... :)
Така загубих интерес към 8Д-то :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Пътуване назад във времето - Windows 95, DOS и други "папируси"!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: