Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
zz_stefanov - майстор
toolegittoquit написа:
.......
Единственият сигурен начин за защита от мълнии е да се прекъсне медната връзка - например 2 оптични медиа конвертора в двата края, свързани с оптичен кабел по между си.
...и захранени през същата тая захранваща мрежа, която я блъскат светкавиците. :-D
Та какво коментираш поражение през LAN порта или през захранването :)
infomar, ако захранващата мрежа е въздушна, нета е LAN по същите стълбове, може да се сложат някакви защити или да се прекара през защитата на UPS, на като цяло рутера може да се обяви за смъртник, демек не купувай най скъпия :)
toolegittoquit - майстор
zz_stefanov написа:
Та какво коментираш поражение през LAN порта или през захранването
Коментирам поражение през LAN порта. Не е задължително MAN мрежата да е по същият път като електрозахранването.
Рутерите имат разделителни трансформатори, за да не може пренапрежение директно да премине, но това не пречи такова да опече чувствителната електроника вътре. Дори и само по индукция стига.
MamaMy - майстор
Вижте сега, дворчето не е голямо. Все около къщата е. Не е някой тесен и дълъг парцел. С две думи и най евтиния рутер с външни антени, поставен близо до един прозорец откъм двора ще покрива всичко. Понеже става дума за село. а там се съмнявам да са вкопали оптика :-D , препоръчах от по евтинките рутери. ТП линка се знаят като много надеждни за цената си. Доста други по-реномирани марки се дънят, а тъпия линк оцелява. Един такъв смъртник работи 4-та година без прекъсване. От време на време се рестартира и пак е в боя. Да не говорим, че е на доставчик и тук вече идва дума за наблюдение над стотици такива рутери.
Относно поддръжка на камерите, няма как да се избегне ДВР-а с локалния запис освен ако не пускаш за всяка камера отделен интернет. При съвременните ХД камери трафика няма да стига за две едновременно дори. За една може да си я преглеждаш без проблем. И пак стигаме дорутера. Няма смисъл от някой скъп, освен ако не ти прекарат оптика до него. Тогава вече пак може да говорим :blabla:
infomar
Има ли значение какъв е Wi-Fi на лаптопа за да се приемат 2.4/5 GHz сигнали или всички стават. Т.Е. ако лаптопът ми не е от последните модели трябва ли да се опасявам, че може да имам проблеми с новите рутери. Ако е така, трябва да си взема един външен Wi-Fi. Как може да се провери? (IBM ThinkPad T60р) Класика, която върши прекрасна работа.
Май ще трябва да закупя това:
Изображение
https://www.jarcomputers.com/TP-Link-Ar ... l?ref=prod


Относно рутерите предлагани от обслужващата фирма - питах ги какво предлагат - само един модел... мнението на ползвателите (двама) които до които се допитах е, че са "пълна отврат". Не можели дори на горният етаж да подадат сигнал. Рутерът ще е подарък от зетят, понеже той има проблем когато идва на гости, та парите не са проблем - МТЕЛ-ът просто няма покритие на интернет в селото а сигналът прекъсва на моменти.
Последна промяна от infomar на съб май 27, 2017 11:32 am, променено общо 1 път.
@mu - напреднал
Това ползвам https://rts-bg.com/bg/wireless-for-home ... -2hnd.html и съм много доволен
Двуетажна къща с двор, рутера изобщо не съм го слагал до прозорци защото wirelless-a e 1W
Този https://rts-bg.com/bg/wireless-for-home ... 4-hap.html е дву-бандов , но е много скъп и не си заслужава да се дават толкова пари за домашно ползване
Сложно е конфигурирането, но все ще се намери кой да помогне
Кой е модела на вградения wirelless ?
toolegittoquit - майстор
MamaMy написа:
Вижте сега, дворчето не е голямо. Все около къщата е. Не е някой тесен и дълъг парцел. С две думи и най евтиния рутер с външни антени, поставен близо до един прозорец откъм двора ще покрива всичко.
Ако ще си правиш домашна мрежа и имаш финанси, защо да не вземеш рутер с USB, да закачиш твърд диск и торент клиент и не си вземеш рутер с гигабитови портове?
infomar написа:
Има ли значение какъв е Wi-Fi на лаптопа за да се приемат 2.4/5 GHz сигнали
Има значение дали е 5 или 2.4Ghz - нищо друго. Ако искаш максимална скорост, сменяш си картата. Има такива ма PCI слот, вътре в лаптопа се сменя твоята с друга.
USB картите са с относително лош обхват.
@mu написа:
Това ползвам https://rts-bg.com/bg/wireless-for-home ... -2hnd.html и съм много доволен
И 1000W да е, освен да говори, трябва и да слуша. И другите освен да го чуят, трябва да могат и да му отговорят. Ти и с 1000W да бичиш, устройството от другата страна като е немощно, няма сила да ти отговори, така че да се чуе.
Освен да предаваш с мощност, трябва да имаш добри антени и чувствителност на приемника за да приемеш.
MamaMy - майстор
infomar, в твоя случай въобще не става дума 5Ghz рутер. Напълно подходящ е всеки рутер. Тези които ги гледаш без антени са хубави, но с вградените вътре в тях едва ли ще покриват много над размерите на един апартамент. При мен покривам целия двор с оригиналната 5db антена. Рутерчето е най-евтиния TPlink което имаше преди време с една антена. Имам и външна антена 24db нея я слагах с друга цел, но установих зависимостта която Тинки подчертава. Аз може да хвърлям много на далеко, но този отсреща (лаптопа ти) като е със слабичък предавател и да се утрепеш няма как да направиш връзка между двете защото тя е двупосочна. За да ползвам интернет от голямо разстояние си взех мощен външен адаптер и допълнително по-голяма антена към него. Излезе друг проблем. Мощния адаптер иска и яко захранване. Само едно USB не стига. И понеже е за лаптоп, няма как да е със адаптер, ами хората му сложили двоен кабел за двa USB порта. и тук вече нещата отекоха и се отказах от надлъгването. За какво ми е лаптоп в другия край на селото без свободен порт?
Щом друг ще го плаща рутера, харесай си някой с повече антени. Като марка продължавам да поддържам TPlink-а. Има опит с няколко Dlink, Linksys, Tenda и TPlink. Отделно имам няколко кучета (супер неизвестни марки) които също работят без особени ядове, но не са масови и трудно се конфигурират. Виж този! И да го изпраска тока почти нищо няма да ти коства. За него ми се намира и фърмуер на руски ако ти е е по-лесен да си го ръчкаш.
torbalan - Дървен философ
Маре, аз съм с този:
https://routerboard.com/RB2011UiAS-2HnD-IN

Преди това бях с два-три други. ТР линк, зиксел, не помня вече какъв беше третия...

Покрива къща на два етажа и двор около декар.

С предишните рутери все някъде нямаше уифи. Сега с този няма драми....
Дори с калпави мрежови карти, пак работи...

Купих го за 160 лева.
MamaMy - майстор
Хора, спрете да си пържите мозъците с тия високочестотни "благинки". Избирате все по-мощни рутери, телефони и микровълнови. Това обаче е върху все по-малки площи. За по младите е ясно. И оловните гащи няма да помогнат. Те вече са непоправимо увредени. Но това се дължи именно на факта, че по-възрастните не сте се пазили като сте били млади. Като се замисля, голям късмет съм имал, че телефоните са били с шайба и мрежата е била само оградна :-D
toolegittoquit - майстор
MamaMy написа:
Мощния адаптер иска и яко захранване. Само едно USB не стига.
Кой е тоя мощен адаптер? A антената просто не работи сама по себе си. Мощността е фиксирана. Чувствителността на приемника също.

Тема "Препоръчайте добър Wi-Fi рутер за домашна мрежа." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: