Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
infomar
Къщата е на два етажа, дебелина на стените около 60 см. печена тухла - около 9м. х 9м застроена площ.
Трябва ми добър рутер способен да обхване цялата къща/двата етажа и двор - 30м. отстояние от рутера.

Цена под 200 лв.
В момента съм на кабелен интернет..... WIN 7, Serv,pack 1.


Много модели... много нещо - обърках се, а и не им разбирам много...
Не знам дали се развалят често, трябва ли след спиране на тока да се пре-инсталирва нещо и губят ли си настройките :? Честота (GHz): 2.4 - 5, Порт USB 2.0. - нямам 3.0. 4G: Не
Добре ли е да има и контрол на мрежата от Android/iOS у-ва или е излишен лукс? Има ли значение какъв е процесора?

Харесва ми Cisco-Linksys EA6350 AC1200/165,92 лв, но е с USB 3.0 :?
По евтините дали не вършат същата работа?
MamaMy - майстор
Не се хвърляй по скъпите. Няма да ги използваш пълноценно. Като за теб си вземи Тепелинк.
Te ти 2,4:
http://www.emag.bg/bezzhichen-ruter-n-3 ... AR-14ji6fu

Те ти на 5:
http://www.emag.bg/bezzhichen-ruter-tp- ... AR-14ji6fu
Kokar - специалист
Не е нужно с едно устройство да покриваш необходимото пространство!

Има различни начини да се разшири обхвата - рипитъри, аксес поинти и др.
Предлагам, да помислиш варианта с пренос на сигнала по ел. инсталацията.
Ето една двойка адаптори ZYXEL Powerline Gigabit Ethernet адаптер.
В апартамента използвам 2 комплекта от тези. С включването работят на поне 600 Mbps на различни предпазители.
От единия край ти е рутера, а от другия каквото пожелаиш - може пак рутер, суич, РС или просто телевизор.
Съседите се зарибиха и ме благославят редовно :)
infomar
Има ли значение какъв е рутера, ако се очаква да слагам след време видео наблюдение и някаква аларма. Да се наблюдават дистанционно... по телефона :?
Въпросът ми е елементарен, за което се извинявам предварително, щото не съм боравил до сега с рутер : Може ли GSM телефон да си взима интернет сигнал от него чрез Wi-Fi ? Също има ли значение колко лаптопа ще теглят интернет през него - предполагам, скоростта би трябвало да намалява...?
Има ли значение рутера за сваляне на филми от разни тракери - в момента ги свалям с голяма за мен скорост - 10Mb/sec.... и повече , да не стане един филм да го тегля вместо 5 минути по два часа?

Също 2.4 достатъчно ли е или е много по-добре 5 GHz.
toshetozaz - специалист
infomar написа:
Има ли значение какъв е рутера, ако се очаква да слагам след време видео наблюдение и някаква аларма. Да се наблюдават дистанционно... по телефона :?

Може ли GSM телефон да си взима интернет сигнал от него чрез Wi-Fi ?
Да ,може.

Също има ли значение колко лаптопа ще теглят интернет през него - предполагам, скоростта би трябвало да намалява...?
Има значение ,но не е болка за умиране.Задължително слагаш парола да не се закачат и съседите :).

Има ли значение рутера за сваляне на филми от разни тракери - в момента ги свалям с голяма за мен скорост - 10Mb/sec.... и повече , да не стане един филм да го тегля вместо 5 минути по два часа?
Чак от 5 мин на 2 часа няма да е ,но с кабела е в пъти по-бързо.
За последните въпроса е много важно какъв интернет Ви доставят до рутера.

.
miroki - майстор
Аз си всех този D-Link DIR-615, работи прилично. Само, че беше 33 лв. преди 3-4 месеца
http://www.emag.bg/bezzhichen-ruter-n-3 ... EQTRMBBBM/
toolegittoquit - майстор
Като спре тока, не си губят настройките. Записва се в NVRAM
Ако търсиш dual band gigabit + usb рутер, ще трябва да дадеш повече от стотина лева, за съжаление.
Archer C1200 би трябвало да ти свърши работа. Ето - https://www.jarcomputers.com/TP-Link-Ar ... l?ref=prod
Но да знаеш, за добро покритие никога не се разчита на единично устройство. Не се знае дали няма да е по-удачно да купиш TPLink кутийки рутери за 30лв и да ги свържеш в мрежа.
infomar
toolegittoquit написа:
Като спре тока, не си губят настройките. Записва се в NVRAM
Ако търсиш dual band gigabit + usb рутер, ще трябва да дадеш повече от стотина лева, за съжаление.
Archer C1200 би трябвало да ти свърши работа. Ето - https://www.jarcomputers.com/TP-Link-Ar ... l?ref=prod
Но да знаеш, за добро покритие никога не се разчита на единично устройство. Не се знае дали няма да е по-удачно да купиш TPLink кутийки рутери за 30лв и да ги свържеш в мрежа.
Рутера TP-Link Archer C1200 ми харесва по данни и може би него ще поръчам.


Трябва ли да се поръчат и някакви защити на захранването на рутера ( при гръмотевици. мълнии..) или нещо друго. Ако трябва какви да са? Чувал съм, че подобни защити не са ефикасни... че при тези протектори се наблюдава загуба на пакети и падане на скоростта на нета, понякога и спиране. Изкарване на входящият кабел от рутера не е ли най-добрата защита при бури? Може да защитя тока, а опасността да дойде от ЛАН кабела който влиза в него....
toolegittoquit - майстор
infomar написа:
Рутера TP-Link Archer C1200 ми харесва по данни и може би него ще поръчам.
Трябва ли да се поръчат и някакви защити на захранването на рутера ( при гръмотевици. мълнии..) или нещо друго. Ако трябва какви да са? Чувал съм, че подобни защити не са ефикасни... че при тези протектори се наблюдава загуба на пакети и падане на скоростта на нета, понякога и спиране. Изкарване на входящият кабел от рутера не е ли най-добрата защита при бури? Може да защитя тока, а опасността да дойде от ЛАН кабела който влиза в него....
Наистина не са ефикасни. Гръмозащитите са с елемент - разрядник, който пробива при повишаване на напрежението над определена стойност. Обикновено разчитат на заземяване/зануляване някъде си.
Има статично електричество, има индуцирано от мълния по кабела, а има директно попадение. При директно попадение нищо не помага.
Да, най-добре е да няма кабел в рутера по време на гръмотевици и няма проблем.
Единственият сигурен начин за защита от мълнии е да се прекъсне медната връзка - например 2 оптични медиа конвертора в двата края, свързани с оптичен кабел по между си.

Тема "Препоръчайте добър Wi-Fi рутер за домашна мрежа." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: