• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
Johny - майстор
Нека и аз да кажа. То вината си е моя-търсех по-нова версия на една програма/кракната естествено/ и сам се нахендрих. Обикновено на тези сайтове, за да получиш желаното ти набутват всякакви рекламни програми, но...... този път не беше така. Първо изпищя майкросовският антивирус и започна да се кара с всички кракове, кийгенаратори и всичко от този род. Бях му казал - на антивируса да не ги закача и си живееха дружно от години. След това тръгнаха изскачащи прозорци поне 10 бр. с разни реклами. Аз тръгнах да се боря с тях и това ми отне поне половин час. Тогава забелязах, че става нещо нередно. Рестарт, сейф мод, възстановяване на системата и борба с гадината - много трудна. Е преборих го, но той на 99% си беше свършил работата. Целият компютър беше криптиран, многогодишен труд отиде на кино. Всичко си е на място, но на всеки файл е сменено разширението с ".nbes". Дори да върнеш правилното разширение, не помага- файловете са повредени. И във всяка папка гадът е оставил писмо: Don't worry, you can return all your files!, обяснение къде да им пиша и къде да преведа 0.08 биткойна/1100$/. В замяна предлагат ключ и програма за декриптиране. Пратих им 2 повредени файла и наистина ги върнаха читави, но за пари ще има да чакат.
Купих си антивирус, програма за възстановяване на изтрити файлове и външен хард диск. Вече съм бял човек - след дъжд качулка хахаха! Сканирах всички хардове, флашки и карти памет, за да намеря изтрити файлове. Събрах доста стара информация, но е в насипно състояние, без оригиналните имена на файловете/само букви и цифри/. Трябва всичко да систематизирам - поне за половин година работа....
Та такива неща с майкросовският антивирус - нищо не плащаш и нищо не получаваш.... Бай бабо да не те среща мечка! Гледайте къде цъкате, бъдете внимателни, не като мен и ако имате ценна информация я архивирайте на класически външен хард! Подчертавам, защото имах един архив на 7 DVD диска, но от времето последният не се четеше добре и прееба цялата операция по възстановяването. SSD дисковете не са по-добро решение.
Сигурно някой ще пита - бях с Windows 7 и се случи на 19.12 миналата година.
Lisko - майстор
пет фев 07, 2020 2:25 amJohny написа:
Гледайте къде цъкате, бъдете внимателни, не като мен и ако имате ценна информация я архивирайте на класически външен хард! Подчертавам, защото имах един архив на 7 DVD диска, но от времето последният не се четеше добре и прееба цялата операция по възстановяването. SSD дисковете не са по-добро решение.
Малко уточнение:
- Външен нищо не означава ако постоянно е свързан на USB-то. Външния хард обикновено е в кутийка, и с отделно захранване. Правилно е да се каже оф-лайн, тоест такъв който повечето време НЕ е свързан. Без значение дали е в кутийка или не. Аз ползвам "вътрешни" в смисъл че нямат кутийка. Пъхам ги в "чекмеджето" което е в компа, записвам каквото записвам, вадя харда и го складирам.
- Надеждността на съвременните SSD е доста висока. Повече отколкото на 5-левова флашка.
- Надеждността на 2.5" диск по принцип е по-ниска от надеждността на 3.5" диск.
- Надеждността на 2.5" диск в лаптоп е по-ниска от надеждността на 2.5" диск извън лаптоп.
- Избягвайте 2.5" диск за бакъп.
- Каквото и да ползвате, ползвайте още нещо. Тоест важните бакъпи трябва да са на поне две места (без да броим оригинала)

Джони - ако не си ги изтрил вече - запази ги тия файлове криптираните. Има доброволци които се опитват да декриптират за да помогнат в такива случаи. А и колкото повече време минава, вероятността да се декриптират ще се увеличава - нови технологии, нови хардуери а алгоритъма по който са криптирани твоите файлове старее и става все по-податлив.
Johny - майстор
съб фев 08, 2020 8:21 amLisko написа:
Джони - ако не си ги изтрил вече - запази ги тия файлове криптираните. Има доброволци които се опитват да декриптират за да помогнат в такива случаи. А и колкото повече време минава, вероятността да се декриптират ще се увеличава - нови технологии, нови хардуери а алгоритъма по който са криптирани твоите файлове старее и става все по-податлив.
Пазя ги, а фирмата с антивируса/EmsiSoft/ имат програма за декриптиране, но само до август 2019 и се отнася за офлайн ключове. Моят случай е по-нов, но се надявам някой ден да ми помогнат. За това взех и техният антивирус.
Колкото до хард дисковете, смятам, че класическият е по-надежден, защото ако се повреди електрониката, може да се подмени с друга, но диска се запазва.
Това, което ти правиш е добро, но по-неудобно според мене. Аз съм си приготвил един стар хард и имам намерение да му сложа някаква ОС и съзнателно да поровя в сайтовете на тези гадове. Сега не намирам линка, но ги намерих най-малко на 10 места където предлагат кракнати програми.
Lisko - майстор
По-безопасното винаги е по-неудобно.
Какво ще дириш по тия сайтове. Нищо не можеш им направи.
Johny - майстор
ср фев 12, 2020 10:33 amLisko написа:
По-безопасното винаги е по-неудобно.
Какво ще дириш по тия сайтове. Нищо не можеш им направи.
Да, прав си, но ми е интересно на спокойствие да видя как протича заразата - мазохизъм. Тъкмо ще си подготвя някой друг файл, защото дешифраторите искат читав и заразен файл с еди какъв си размер, за да правят опити за дешифриране.
BLUEPUPIL - майстор
Eдно HDD се скапа, няма бекъп, няма архив, ами сега. Проекта е голям. Нося го за възстановяване. Сумата е астрономическа.
Един от най-ценните файлове на водещ производител на стр. софт. не може да се отвори. Пращам файла на съпорта, връщат ми го отваряем, дотук добре. Нататък повечето от съпътващата информация за проекта е в окончателен вид и е в PDF файлове. Не искат да се отворят, били damaged. Нямам решение. Няколко безсънни нощи работа.

И си измайсторих евтин начин за съхранение. Купих втора ръка PC. Купих му втори HDD. Вързах двете машини с кроснат кабел. В края на работният ден пускам втората машина и синхронизирам еднопосочно.
Eвтинджос, NAS сървърите ряпа да ядат.
Имам и проект за многостъпална система за съхранение (с RAID-1, защото да Ви призная отдавна търкалям RAID-1 и много го обичам), ама за нея някой друг път.
velas - специалист
вт фев 18, 2020 12:28 pmBLUEPUPIL написа:
В края на работният ден пускам втората машина и синхронизирам еднопосочно.
А какво ли се случва ако в този момент има токов удар?...

NAS сървърите си хапват ряпа, но и имат доста по-сигурна защита на файловете. Правилото за брадата и гребенчето...
BLUEPUPIL - майстор
ср фев 19, 2020 12:09 pmvelas написа:
NAS сървърите си хапват ряпа, но и имат доста по-сигурна защита на файловете. Правилото за брадата и гребенчето...
Кажи ми моля те за тази защита!
velas - специалист
Запис на 2+ хардуерни носителя; запис на Cloud сървър; не прави backup ако има нещо счупено по файловете (т.е. няма да ти презапише счупен нов файл върху здрав стар); автоматичен backup през определено време - час, два, пет; две захранвания; съвсем различно хардуерно изпълнение в сравнение с Home компютрите и пр. и пр. и пр.

Може много да прочетеш из нет-а...

За домашни условия или малки офиси най-евтино се тръгва от backup на външен HDD, после на малък NAS с 1-2 HDD+Cloud, после на сървърна машина и т.н. по "брадата-гребенчето"...
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Препоръчайте сносна безплатна антивирусна програма за WIN7." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: