Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
nikolov333 - майстор
И аз съм така, но повечето които се внасят у нас са с немска подредба на клавиатурата "QWERTZ"и при нея някой от латинските букви и символи липсват или са с променено местоположение, та си поръчах оригинална кирилизирана QWERTY клавиатура, от aliexpress за 60 кинта и днеска тъкмо ми пристигна с пощата..Аз си взех Lenovo Thinkpad T520 с core i7 за 650 лева от някаква фирма от Бургас..
MamaMy - майстор
Аз пък купувам и продавам основно техника втора употреба. Техниката никога не е виновна за проблемите с нея. Всичко зависи от мястото на произход и поддръжката преди да тръгне по веригата. Купувал съм и рециклирана и нерециклирана такава която аз да рециклирам. Смея да твърдя, че повечето големи фирми в бранша си държат на реномето и си дават съвсем коректни гаранции. Точно обратното на тях с малките фирми. Голяма част от тях са фирми като мен. Един човек или най-много семейство. В кризата обаче 70-80% от тях са си сменяли дейността повече от един път и са разни бивши месари, строители и всякакви дървари. Те вредят изцяло на бранша и на търговията с техника втора ръка. Това не са фирми рециклиращи техниката, а само препродаващи я след измиване от вън. Виждал съм, а даже и съм купувал невероятни неща от такива. Има няколко които държат палмата на първенството. не искам да злословя публично, но се придържайте само към фирми за които някой ви е дал препоръка, Добре е този някой да ви е приятел или близък за да не се окаже рекламен агент. :)
Kokar - специалист
Политиката на фирмата, в която работя е смяна на компютрите на 3 год. - това за десктоп и лаптопи. Т.е. подмяна след гаранционния срок. Имаме договор с голям производител и като голям клиент (над 10к) имаме съответните отстъпки за маркови машини. Доколкото виждам, това е масовата практика в Западния свят.
Вместо да се плаща за рециклиране е по-добре някой да вземе остарелите продукти и за без пари. Дори бих казал, че приемниците имат проблеми с реализацията на продукцията.

Такава е масовата ИТ техника, която се предлага в голямите фирми за втора употреба - читави и поддържани маркови машини. Не е проблем да им се даде и по-голяма гаранция, защото има много еднотипна техника и резервни части. Вероятно, вторичната продажба на тази техника се явява допълнително перо към големите обеми за утилизация.

P.S. Това за 3-те години не важи за българската част от фирмата ни... :)
Lisko - майстор
Kokar написа:
Политиката на фирмата, в която работя е смяна на компютрите на 3 год. - това за десктоп и лаптопи. Т.е. подмяна след гаранционния срок. Имаме договор с голям производител и като голям клиент (над 10к) имаме съответните отстъпки за маркови машини. Доколкото виждам, това е масовата практика в Западния свят.

Така е, но специално дето съм аз има едно изискване за сигурност според което всички хардове се изваждат, изтриват софтуерно (според алгоритъма може да отнеме от 3 часа до 8-9 часа). След това се предават по канален ред за шредване. Компютрите както са останали без хардове се изхвърлят.
radius - майстор
Онтопик-продавам маркова бизнес машина HP 6450, с лицензен win 7 и i5 процесор. Голяма батерия, която държи часове. Умно зарядно, може да храни лаптопа без да помпи батерията. Има ДВД, няма камера, нали е бизнес клас :wink:
Kokar - специалист
Lisko написа:
... Компютрите както са останали без хардове се изхвърлят.
Няма просто "изхвърляне" :)
Добре знаеш, че всичко се плаща. Въпрос на фирмена оптимизация е да се минимизира този разход.

Не изключвам възможността със силно ел.магнитно поле да се затрива информацията от хардовете. (Това ме подсеща, че умните хора правят бекъп на информацията си във Фарадеев кафез).
На един познат изискват снимки на физически счупените дискове с номерата за доказателство при бракуваните компютри...
Lisko - майстор
Kokar написа:
Lisko написа:
... Компютрите както са останали без хардове се изхвърлят.
Няма просто "изхвърляне" :)
Добре знаеш, че всичко се плаща. Въпрос на фирмена оптимизация е да се минимизира този разход.
Е да де. Но заплата на още един човек дето да се занимава с тия оптимизации явно не е оправдана.
Привет! :)

Имам нужда от помощ, надявам се въпросът да не ви се стори много глупав.

Трябва да купя настолен компютър, ще се използва от родителите ми главно за браузване, работа с документи и за филми и музика отвреме навреме. По-тежки програми няма да бъдат използвани макар че може да инсталирам PS, Corel, Illustrator, ако се наложи да работя на него като наминавам (т.е. това е optional). Игри и пр. няма да има.

Ще заделим бюджет около 500 лв., който ми се струва достатъчен за предназначението на компютъра, но в зависимост от машинката може и повече.

ОС най-вероятно Win 10, но най-малко Win 8.

Порових се в интернет, но не мога да стигна до конркетно решение и реших да се допитам до вас.

Освен нови варианти гледах някакви втора ръка, ще споделя няколко линка (надявам се да не е проблем) и ако някой има опит ще се радвам да сподели какво мисли:

1
2
***
3
4
и подобни.

Бих се радвала да споделите всякакви варианти (стари, нови), както и конкретни препоръки относно спецификации.

Благодаря!
Lisko - майстор
1 и 2 не се отварят.
3 и 4 и двата са модел 2011-та година, но 3 определено е по-добрият и като процесор и като памет. Вземай него и ще ви върши прекрасна работа.
gnt69 - майстор
На родителите им купи нов лаптоп с уин 10. За 500 - 600 лева има чисто нови.

Тема "Струва ли си да купя лаптоп втора ръка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: