Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
infomar
Искам да ползвам 50 ватови светодиоди за осветяване на разсад, но понеже се прилага охлаждане подобно на компютърното и вентилатори, за това попставих темата тук, но админите може да я преместят, ако мястото не е удачно.
Прикачен файл:
Snap2144129660.jpg
Snap2144129660.jpg (23.5 KиБ) Видяна 2344 пъти
Моля за мнение, дали този радиатор е достатъчен за охлаждане на 6 броя светодиоди, всеки с мощност 50 вата и размери: 60 мм * 39 мм.

Показаният профил е с дължина един метър и може да се нарежи на части за 6 броя диоди. Дължина на една част -160мм. и ширина 78мм. Със и без вентилатор?
Прикачен файл:
Snap2144129659.jpg
Snap2144129659.jpg (78.04 KиБ) Видяна 2344 пъти
Прикачен файл:
29366160_2011378925777500_8220727841935049804_n.jpg
29366160_2011378925777500_8220727841935049804_n.jpg (32.33 KиБ) Видяна 2344 пъти


Има различни моделиребра - кой от тях е достатъчен за целта - най-тесният или по-широкият? Колко площ е достатъчна за да не се ползва и вентилатор?
https://vikiwat.com/radiatori.html

Кой от показаните вентилатори на 12 и 220 в. ще бъде подходящ, в ниският ценови диапазон?
https://vikiwat.com/ventilatori-za-elek ... atura.html
DundyTheCroc - майстор
Според мен за пасивно охлаждане и двата радиатора ще се малки. Ето експеримент с 50 ватов диод, можеш да видиш, че дори с по-голям радиатор и пасивно охлаждане се нагрява сериозно:
https://mysku.ru/blog/aliexpress/49338.html
infomar
Благодаря, интересна информация.


Явно без вентилатор няма да мине.
Кой добър бюджетен вентилатор кой радиатор може да ми препоръчате от този сайт.
DundyTheCroc - майстор
Най-евтино ще ти излезе ако успееш да си намериш стари охладители за процесори в комплект с вентилаторите.
infomar
Прав сте, но аз нямам възможност да намеря 6 броя подобни комплекта и трябва да се справя с каквото се предлага и нагодя.
Благодаря за линковете на руснаците!!.
lov - майстор
Дънди ти е дал точния отговор. Това което имаш е с много по малка активна площ на охлаждане. По битаците бол радиатри от процесори за по 2-3 лв барабар с вентилатора. При пасивно охлаждане с такъв радиатор 50 ватовия диод е на ръба. И малко да пепеляса радиатора или при по висока околна температура ще почне да прегрява. Пробвано защото есента почнах да си правя градинското осветление с подобни диоди. Та вкарах в телата и по едно адаптoрче на 9V да захраня и вентилаторите. На такова напрежение имах под ръка и нищо че оборотите става по ниски си стана перфектно. А такива адапторчета пак са на символична цена по битаците. По маломошен диод 30-40 вата може и без вентилатор.
А гледам че си близо до Плевен. Преди около месец там на битака един беше изкарал един багажник такива радиатори. Даже като му гледах останалата стока явно беше натоварил от някой компютърен сервиз дещо са имали за изхвърляне. Имаше и една камара адаптори от рутери а те са на 9 или 12 волта.
Последна промяна от lov на нед мар 18, 2018 7:30 pm, променено общо 1 път.
infomar
Прави сте, ама в Плевен няма такива битаци, или трябва да ходя до София за да търся... От друга страна, не съм запознат с този бранш, нямам познати... а бе гола вода съм.
lov - майстор
Ти май не четеш до край постовете. Как да нема бре. Точно днеска е битака в Плевен. Дори минах по край него към 10 часа. Въпреки дъжда имаше разпънати сергии. Ако не бързах и не валеше щях да го обиколя.
Ако не знаеш къде го правят и не те е срам ще ти обясня.
:lol:
Тръгваш по пътя за Русе и в ниското където в дясно е отклонението за индустриалната зона. Почва точно от надлеза дето се завираш под русенския път като завиеш.
infomar
Не го знам - значи в неделя на разклона за индустриалната зона - аз мислех, че някъде има нещо постоянно... Извинявам се за незнанието си...
MamaMy - майстор
Метални конструкции всяка неделя от 9,00ч

Тема "Охлаждане на светодиод." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: