Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
Задача с повишена трудност. Партишън по погрешка е форматиран. Че записали и 2-3 файла за по-сигурно. Задачата е да се клонира някак на ниско ниво тоя партишън на друг HDD и там вече да се работи по търсенето на загубените файлове, защото на "болното" PC нямало възможност да се работи. Как може да стане това?
Аз знам, че не се прави така. Но харда е някакъв служебен и не бива да се пипа от компа. Какво ще обяснят - "шефе, скапахме компютъра". Търсят начин да замажат ситуацията и да не си личи, че е имало беля.
MamaMy - майстор
Когато клонираш харда ще изкопираш само текущата информация. Старите таблици ще си останат на стария хард и възстановяване няма да има. Ако "новият" хард е бил използван преди това, ще възстановиш предната информация от него, а не тази от оригиналния хард. Който е сътворил глупостта, продължава да твори.
Avas_co - майстор
Тая няма как да стане, колегата горе е прав. Ако е толкова ценно инфото, има фирми, които се занимават с такава дейност, но май не са тънки услугите им.
brum - майстор
пет авг 04, 2023 5:58 pmMamaMy написа:
Когато клонираш харда ще изкопираш само текущата информация. Старите таблици ще си останат на стария хард и възстановяване няма да има. Ако "новият" хард е бил използван преди това, ще възстановиш предната информация от него, а не тази от оригиналния хард. Който е сътворил глупостта, продължава да твори.
При тъй нареченото raw клониране диска ще е пълно копие. После дали от оригиналният диск или от клонинга е все тая - резултата от възстановяването ще е идентичен.

Ама за да стане тая работа трябва да има достъп до компютъра и идентичен хард диск. Не съветвам да се клонираш само партишъна.

А програми за тая работа - линукс и dd (стандартна конзолна програма) ще свършат работа. dd позволява дословно копиране (клониране) без да се интересува от партишъни, таблици и други неща. Взема сектор по сектор и копира на другият диск.

Синтаксиса дето ти трябва е следният:

Код: Избери всички

sudo dd if=source-disk of=destination-disk [option]
Като клонираш диска вземаш клонинга и го носиш на някой да свърши работата. Ако няма много записани файлове шанса да възстановите старите данни е голям.

Дали диск, дали партишън е все тая. Реално можеш от диск или партишън да клонираш към файл. После да дадеш файла на тези дето ще възстановяват. Но за по-сигурно действайте на ниво цял диск и пълно копие върху идентичен диск. Гледате да не пипате повече по повреденият партишън!

Ей тук четеш за dd - https://linuxhint.com/clone-disk-using-dd-linux/ .
Lutchezar - майстор
Спира се работата на тази машина. Всяка секунда работа под windows намалява шанса да извадиш нещо. Зареждаш ос от флашка. Намираш начин да закачи друг диск, желателно директно, а не през usb и преходници. Пускаш или linux с dd или направо Сергей стрелец или друг winPE recovery и оттам r-studio. Чакаш и се надяваш да извадиш нещо. Хубаво е да знаеш какво в коя папка търсиш.
sstefanov - майстор
Командата е:
dd

Ако искаш цяла дистрибуция - опитай с Clonezilla.
torbalan - Дървен философ
Преди мен са го казали.
Да копираш диск или партишън е лесно.
Линукс от флашка и dd.
petromaniq66 - специалист
Не всеки може да работи с линукс поне аз видях чудо с дистрата....защо да не може с някой мобилен РЕ?.
hidrazin - майстор
Диска замина в коша... :-D
И над 50% от "съветите" са напълно погрешни... Успех!
:partyman:
sstefanov - майстор
нед авг 06, 2023 11:22 pmpetromaniq66 написа:
Не всеки може да работи с линукс поне аз видях чудо с дистрата....защо да не може с някой мобилен РЕ?.
Вече отговорих - пробвай с Clonezilla. Има си удобен интерфейс и не се налага да учиш Линукс.

Тема "Софтуер за RAW клонирне на партишън?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: