• 1
  • 2
Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
един бърз въпрос към знаещите :)
Кабел кат.5 същите характеристики ли има като LAN кабелите, които прекарваха интернет доставчиците преди 10-ина години? Питам защото имам един такъв, и се чудя дали ще ми свърши работа да свържа два рутера. Т.е. имам един, от който ще тръгне този кабел, и ще се върже към друг рутер. Целта е по-добър WiFi сигнал, за устройствата отдалечени от първия рутер. Може да свържа и някой настолен комп към втория рутер с друг кабел.
hidrazin - майстор
Само оня горе знае какво са ти слагали преди 10 години.
А тези Cat.5 ги има от 15 и повече години но какво са ти слагали....
Виж дали не пише по изолацията на самия кабел.
По принцип нищо по-надолу от Cat.5e като аз на мене си бих сложил Cat.6
:partyman:
plamen6703 - майстор
чет окт 17, 2019 5:52 pmnautilus33 написа:
Здравейте,
един бърз въпрос към знаещите :)
Кабел кат.5 същите характеристики ли има като LAN кабелите, които прекарваха интернет доставчиците преди 10-ина години? Питам защото имам един такъв, и се чудя дали ще ми свърши работа да свържа два рутера. Т.е. имам един, от който ще тръгне този кабел, и ще се върже към друг рутер. Целта е по-добър WiFi сигнал, за устройствата отдалечени от първия рутер. Може да свържа и някой настолен комп към втория рутер с друг кабел.
"Кабел кат.5" ще ти върши работа, не знам колко по-добър WiFi сигнал очакваш, но няма да усетиш разлика и друг кабел да сложиш :) ! :partyman:
nautilus33 - майстор
Ще погледна да видя пише ли нещо по стария кабел. Голяма ли е разликата между кат.5 и кат.6?
plamen6703 - майстор
Колко метра кабел ще полагаш :) ?
Gadnyara - специалист
Cat. 5 не се продава отпреди Милениума. Имаше възможност да носи само до 100Mbitps. Вече спокойно може да се пусне близо Гигабит по въздуха и в този случай cat. 5 ще е тясното място.

FTP 5e е жицата, за която вероятно си мислите. Но ако е помеднен алуминиев, по-добре не си играйте с конкретния кашон.
Вземете си добър, отново cat. 5e, с него се гарантира 1 GBitps трафик. Ако имате електромотори или магнити пограй трасето му (едва ли) или пък върви със сноп захранващи кабели, може да вложите малко повече за екраниран. Дали FTP (фолио), SFTP (оплетка с фолио) или SSTP (оплетка с фолио на всеки чифт) сам решавате.

Аз се занимавам с това от над 20 години и в къщата ми съм сложил cat. 5е UTP (unshielded) кабел и конектори, при все, че поне 70% от изградените от нас кабелни системи при корпоративни клиенти са ISO E (cat. 6). :wink:
torbalan - Дървен философ
У дома с кабели (с дължина над 15 метра) са вързани 2 рутера, едно АР на барбекюто, два приемника за IP телевизия и една IP камера. Повечето кабели са положени доставчика на интернет и телевизия, а тези които съм полагал аз са алуминиеви помеднени (в Козлодуй нямаш голям избор).

Всичко си работи екстра. Дори камерата и АР-то на барбекюто се захранват по мрежовия кабел.

Все пак става въпрос за домашна мрежа, в която по кабели комуникират няколко устройства и гигабитови скорости не се гонят.
Lisko - майстор
Като каза "мрежови" кабели.. У нас от 7 години трафика минава по електрическите кабели на къщата. Скоростта е обикновено 50-60 Мегабита за секунда. По въздуха за същото разстояние (две стаи свързани с коридор) никога не съм дигнал повече от 25-30Мегабита и което е по-лошо - имало е моменти когато пропада съвсем. Откак турих двете джаджи дето вкарват и изкарват по ел кабелите и не е имало пропадания. И в двата случая говоря за реални скорости измерени при копиране на голям файл.
nautilus33 - майстор
Кабелът се оказа, че е кат. 5е.
Понеже Торбалан спомена АйПи камера- тези новите са безжични нали, няма да ми трябва кабел за тях, само захранващ?
  • 1
  • 2

Тема "FTT кабел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: