• 1
  • 2
Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
infomar
Къде може да е проблема в биоса?
Попадна ми ми Dell OptiPlex 3060 Tower, WIN 10,SSD, 8 GB RAM.
Когато компютъра е изключен от тока или тока спре, при пускането му излиза бял екран със съобщение " Time -of-day not set - please run SETUP program. "
В SETUP-а датата е винаги 03/18/19. Променям е на актуалната, но на другият ден, ако е спирал тока, е пак старата и пак наново вкарвам датата.
Допуснах, че дънната батерия може да е сдала багажа -CR2032.
Подмених я с нова батерия, но проблема остана. Явно проблема не е в батерията.
Ако тока не спира, няма никакъв проблем, но спре ли - сетъпа връща старата дата.
Други проблеми не съм забелязал. Всичко му работи.
Може ли да има проблем с дъното, или е от настройките на биоса.
Прави ми впечатление, че в биоса когато сменя датата, не ми излиза меню за потвърждаване на промените, а това се показва при друга опция.
Прикачен файл:
Snap2144130883.jpg
Snap2144130883.jpg (19.93 KиБ) Видяна 1225 пъти
MamaMy - майстор
Проблема е хардуерен. Свали радиатора на процесора и огледай всички кондензатори около процесора. Има някакъв малък шанс да е изпаднал един джъмпер който служи за нулиране на биоса. Той е на три пина като прави контакт само между два съседни.
gnt69 - майстор
Напиши на Гоогле dell update. Ще те прати на страницата на дел, там се съгласяваш с всичко каквото те питат. Дел имат чудесен софтуер за разпознаване и диагностика. Обнови каквото има да се обновява включително и биоса и може да се оправи. Ако не стане софтуерно пробвай варианта на колегата хардуерно.
tarlyo - специалист
Пробвай с друга проверена батерия. И новите понякога не са наред.
infomar
пет дек 17, 2021 7:36 pmgnt69 написа:
Дел имат чудесен софтуер за разпознаване и диагностика. Обнови каквото има да се обновява включително и биоса и може да се оправи. Ако не стане софтуерно пробвай варианта на колегата хардуерно.
Диагностиката не намира нищо. Никакви проблеми.
Ще купя друга батерия и пак ще пробвам.
Относно хардуера - страх ме е да пипам и ако не намеря другаде проблем, ще трябва да търся някой спец да го погледне. Козата си сака пръч.
Мисля, че има хляб в него и си струва да опитам.

Интересно ми е защо опцията - "ЗАПАЗВАНЕ НА ПРОМЕНИТЕ" на страницата на биоса където се променя дата и час, не се включва след промяна, а на други страници след каквато и да е промяна се показва.
За това правя промяната на часа, отивам на друга страница правя каквато и да е промяна, показва се SAVE, после връщам промяната и от там съхранявам промените в биоса.
Lutchezar - майстор
По принцип трябва да се реши въпроса с читава батерия. Измери ги с мултицет все пак.
infomar
Купих нова батерия.
Мама им тъпунгери, продават фалшиви батерии.
За сега нещата май се оправиха с новата батерия. Ако няма проблеми 2-3 дена, ще считам проблемът за решен.
Благодаря на всички за помощта.
radius - майстор
:lol: :supz: Аз не съм попадал досега , пък харча доста 2032. Каква беше твоята?
infomar
Това имаше в магазина. Явно има и по-читави марки, но нямах възможност за избор. Ако се сдуха ще поръчам с куриер, но при цена един лев да давам 7-8 за доставка ми идва доста.
Поне ще знам, че не е от дъното а от батерията.
Прикачен файл:
Snap2144130883.jpg
Snap2144130883.jpg (64.61 KиБ) Видяна 1119 пъти
kozl - майстор
съб дек 18, 2021 7:54 pminfomar написа:
Купих нова батерия.
Мама им тъпунгери, продават фалшиви батерии.
За сега нещата май се оправиха с новата батерия. Ако няма проблеми 2-3 дена, ще считам проблемът за решен.
Благодаря на всички за помощта.
И аз се наденах с некви май Лидълски - цял клъстер. Купих ги да имам, че за дистанционни де. И като почна една подмяна....
Все пак по убави са били от тази де си купил, защото издържаха известно време. Но докато конкретизирам проблема чак със второто дистанционно, което почна да лапа батерии си мислех също като теб, че проблема е в консуматора, а не в батериите.
Ма при мен така като си купих много батерии с малко ток :-D че по-евтино де :lol:
  • 1
  • 2

Тема "Къде може да е проблема в биоса или дъното?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: