• 1
  • 2
Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
fox_vt - майстор
Здравейте.Един бърз и глупав въпрос.Може ли 2 пинов вентилатор да се свърже към 3 пинова букса. 4 пиновите знам че са комбинирани за 3 и 4 пина но дали и три пиновите са така. Накратко за ситуацията имам главен 4 пина кабел и два 2 пина вентилатори.Искам да ги свържа ако е възможно към сплитер 2*3 пина към 1*3 пина и от там към 4 ката.Директен 2 към 4 сплитер няма.Ясно ми е че мога и сам да го направя но пак трябва да поръчвам нужните букси и т н Сега двата са свързани твърдо със запояване към една 3 пинова и тя към 4 пиновия главен кабел но искам при авария на единия смяната да става за минимално време тъй като машината не може да бъде дълго време отворена.Смяна на вентилаторите със 3 пинови НЕ е оферта.Благодаря за вниманието.
Virtex - майстор
пет мар 24, 2023 12:58 pmfox_vt написа:
Здравейте.Един бърз и глупав въпрос.Може ли 2 пинов вентилатор да се свърже към 3 пинова букса.
Може.
Обикновено са така:
2 пина черен+червен : захранване само
3 пина черен+червен+жълт: захранване + обратна възка към РС за оборотите
4 пина черен+червен+жълт+друг цвят: захранване + обратна възка към РС за оборотите, даващ възможност да управлява оборотите

При свързване на захранване само, вентилатора ще си работи, но няма да има обратна връзка за оборотите.
tarlyo - специалист
Няма ли свободни молекси от захранването? С тях е най-лесно.
fox_vt - майстор
Не ме разбрахте нещо. Знам кой цвят за какво е. Машината не е компютър. Не искам връзка със запояване , сега е такава. Пак ще повторя две букси със два пина като тези.

Прикачен файл:
Screenshot_20230324_234052_com.opera.browser.jpg


Да се свържат със едно от тези.

Прикачен файл:
Screenshot_20230324_234148_com.opera.browser.jpg

Във възможно най фабричния вид. Тоест със сплитери,хъбове,редулции и други такива без твърдо запояване.
tarlyo - специалист
По тази схема, казват, че не може.
Изображение

Аз имах предвид такъв сплитер, ама очевидно нямаш такъв конектор в машината.
Изображение
brum - майстор
съб мар 25, 2023 1:49 amfox_vt написа:
Не ме разбрахте нещо. Знам кой цвят за какво е. Машината не е компютър. Не искам връзка със запояване , сега е такава. Пак ще повторя две букси със два пина като тези.


Screenshot_20230324_234052_com.opera.browser.jpg



Да се свържат със едно от тези.


Screenshot_20230324_234148_com.opera.browser.jpg


Във възможно най фабричния вид. Тоест със сплитери,хъбове,редулции и други такива без твърдо запояване.
Ако беше компютър - не може. Ако не е компютър не е ясно какво има по тоя кабел. Може да няма нищо общо като пинове с компютърният вентилатор.
petromaniq66 - специалист
Вентилите искат +/-12 v ...другото е ала-бала, ама меки, калаени връзки, комп или машина....за каво питаш?!? Компа си има биос който се грижи. Твоята машина тук плаче за хвърляне на боб. Да беше дал куплунга на машината и къде какво излиза, а не снимки от нета с възможни и не конфигурации със стандартни преходници.
fox_vt - майстор
Еххх момчета не предполагах че толкова трудно ще е даже да ме разберете. Само Тарльо разбра какъв е въпроса. За какво са ви снимки за компютърни стандартни кабели. Ето ви машината , сушилня е аз съм я правил.


Прикачен файл:
ResizerImage601X801.jpg
ResizerImage601X801.jpg (87.97 KиБ) Видяна 3639 пъти



Четирите врътки са ей тоя PWM контролер със четири пинови изводи за стандартен 4 жичен PWM вентилатор.

Прикачен файл:
image.jpg

След това от него тръгват ей тия стандартни 4 пинови кабели като свършват с женската букса която ви показах по горе.




След това има два ей такива като искам хубаво да видите буксата му,двойна напълно стандартна за компютърен вентилатор.

Прикачен файл:
5185mKTVaHL._AC_SX425_.jpg
5185mKTVaHL._AC_SX425_.jpg (35.83 KиБ) Видяна 3639 пъти


Въпросът който е как два такива вентилатора да се свържат със 4 пинова букса ФАБРИЧНО тоест само с букси,хъбове,сплитери и т н без запояване.Тарльо се усети че трябва сплитер и понеже ДВОЙНА букса НЕ влиза във ЧЕТВОРНА то очевидно ще трябва нещо между тях.КАто например две двойни към една тройна която да влезе във четворната.ТА ако някой е виждал готово такова ако ли не ще поръчвам букси и ще го сглобя.
fox_vt - майстор
съб мар 25, 2023 6:17 pmbrum написа:
съб мар 25, 2023 1:49 amfox_vt написа:
Ако беше компютър - не може. Ако не е компютър не е ясно какво има по тоя кабел. Може да няма нищо общо като пинове с компютърният вентилатор.
Какво значение има дали е компютър, космически кораб или косачка за трева при положение че се ползват компютърни вентилатори и кабели?
brum - майстор
Отиваш в Алиекспрес, пишеш "pc fan splitter 4pin" и си вземаш един. После почваш да ровиш за преходници. Вярвам, че и такива има. Вземаш 2 преходника от 4 пина към 2 пина и си готов.
  • 1
  • 2

Тема "Компютърни вентилатори свързване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: