Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
Sav4ev - специалист
Emerald написа:
Супер си Савчев! Знаех си аз, че има някаква тънкост. :-D Слушай, сега се загледах отново (добре че гледам на запис и си го стопирам където трябва, че снимки на студиото няма никъде) и освен разлика в плътността на цвета друга няма. Т.е. абсолютно съм сигурна вече че не става въпрос за смесване с бяло.
Решила съм аз да декорирам едната стена по такъв начин, обаче... :? Замислих се, че такива малки количества латекс няма да намеря. :? Ами ако ползвам акрилни бои? Как ще лепнат на латекса и доколко произведението ми ще е трайно? Латекса ми е абсолютно запечатващ, миещ се и нещо ми е много съмнително доколко ще държи водна боичка. :?

Савчев, за акрилни бои се продават един куп глейзове. :? Какво ми е нужно? И защо казваш, че повече глейз- по-плътно става? Мислех, че точно обратното... :? Обясни моля те каква му е функцията!

И още...кажи си моля те мнението, с какво да направя очертанията на линиите така че да не личи! :? Голяма чуденка му се чудя...Леко с моливче? Има едни изчезващи...какво ще кажеш? Или бял молив по белия латекс? А дали ще го открия после? :lol: А може би директно с лепящата се лента? По стени още не бях рисувала- на теория е много лесно, докато не решиш сам да го правиш. :lol:

Относно повечето глейз - имам в предвид не да се смесва повече глейз с боята, а да се нанесе допълнително, след изсъхване на първия слой следващ слой на по-малка площ от първия слой. Така втория и всеки следващ слой нататък става по-плътен, но с по-малка площ. Така се получава градиране на нюанса. При няколко слоя глейз финалния цвят достига цвета на латекса с който е смесен.
Относно малките количества латекс - аз ползвам цветните тестери на Dulux - 250ml за 8 лева. За по-големи площи имат и по-големи разфасовки на по-ниска относителна цена. Предлагат над 10000? цвята.
За акрила - че те вече всички качествени "латекси" реално са акрил с различен процент поливинилацетат - в някои дори няма PVA. Акрила добре лови върху "латекса" - все пак е ко-полимерна емулсия плюс някъкъв оцветител, пълнител и др. В България "ЛАТЕКС" е станало нарицателно като "КСЕРОКС" - иначе всъщност си е боя за стени.
Относно разделянето - хартиена лепенка или точно око или молив много близък цвят до основата
По стени да се "рисува" не е много лесно -аз първо тренирах зад гардероби, в мазета, тоалетни и др. Има някои гении които го правят с невероятна лекота - аз не съм от тях, но те се учат от мен :-D
Sav4ev - специалист
... за акрилни бои се продават един куп глейзове. Какво ми е нужно? ... Обясни моля те каква му е функцията
Бях го пропуснал - за акрилни бои - акрилен глейз. Има глейзове и на основата на разтворители, но вече много фирми ги спират от производство.
Глейза, в чист вид, след изсъхване остава прозрачнобезцветен. Смесен с боя, позволява на крайния слой да стои не плътно, а ефирно и полупрозрачно. При различните техники на декоративни ефекти можеш да го разнасяш на места от изключително тънки слоеве, под които практически се вижда основния цвят на стената, до доста дебели петна /внимаваш само да не ти се стече/, където цвета вече е този на боята добавена в глейза. Глейза ти дава голямо "отворено време" - нанасяш го равномерно с четка или мече, после с друг инструмент можеш да го оформяш още поне 10-30 мин. За да имаш голямо отворено време, обаче трябва и основата ти да не е съвсем обикновен матов "латекс" - ако е сатенен миещ се е най-добре. Така даже ако сгафиш още в началото, до 1 час можеш да измиеш с гъба стената, оставяш я да си почине 1 час и пробваш пак.
Успех
пон мар 05, 2007 12:33 pmSav4ev написа:
Мисля, че част от отговора е в тази тема и в цитираните там линкове.
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=3089

Материалът, който споменавам, се нарича Скъмбъл Глейз (СГ) и представлява акрилна прозрачна /след изсъхване/ емулсия.
Смесва се с оцветен латекс, обикновено в съотношение 1:1 и на цялата се добавя около 30% вода. Стената се боядисва в основния цвят, а после с приготвената от СГ и латекс смес се забочва преливане в желаната посока, като колкото повече СГ нанасяш, цвета е по-плътен и обратно. Обикновено се работи на няколко слоя, като първия е най-обширен, но и най-прозиращ, апосле следващите намаляват по площ и нарастват по интензитет.
Има вариант да прелееш и два /или повече/ контрастни цвята, но тогава мешду слоевете изчакваш пълното изсъхване на СГ, иначе се получава сивкавонеопределен тон където е застъпването. Когато се работи с хармонични нюанси може да не се чака изсъхването на първия цвят, дори става по-добре ако се прелеят . Границите на сливане е добре леко да се тушират с много мека четка /най-добре от язовец - има няма 250лв./ или с естествен сюнгер - тогава става "коралово" преливане.
СГ - откъде? - да не правя реклама - ако те интересува пиши на лични :wink:
Здравейте и аз търся такъв ефект, писах ви дано прочетете
hidrazin - майстор
пет ное 15, 2019 2:12 amбогдана29 написа:
писах ви дано прочетете
Ех богдано, богданооо ...
Не знам дали ще прочете ама Sav4ev не се е вясвал тъдява 10 години и малко отгоре.
:partyman:
пет ное 15, 2019 6:58 pmhidrazin написа:
пет ное 15, 2019 2:12 amбогдана29 написа:
писах ви дано прочетете
Ех богдано, богданооо ...
Не знам дали ще прочете ама Sav4ev не се е вясвал тъдява 10 години и малко отгоре.
:partyman:
ех савчоооооооооооо прочетох, ти можеш ли да ми дадеш насока, ако не ще се пробвам с бенджамин мур и гел подобен на глазура

Тема "Преливане на цвета на латекса?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: