Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
Здравейте! Миналата година сложихме XPS на едната стена и за да стане по-бързо и евтино си го направихме сами и сложихме тапети и то направо върху грубата шпакловка на изолацията. Не се сещам защо толкова сме бързали, но дори и като грундирахме не изчакахме грунда да изсъхне, а направо наредихме тапетите. И естествено в момента те са силно казано залепени - навсякъде виси по някой край... Както и да е, смятам да ги махнем и да направим всичко както трябва.
Въпросите ми са:
1. Възможно ли е свястно залепяне върху по-грубата шпакловка или трябва да се направи фина и след това да се лепят тапети?
2. Колко точно трябва да съхне грунда, преди да се пристъпи към лепене на тапетите.
3. Колко време трябва да седи намазан самия тапет (говоря за тези плътните, мисля че са винилови ако не се лъжа), за да се напои добре преди да бъде залепен.
Извинявам се за елементарните въпроси, но наистина нямам спомен как се лепяха качествено тапети - преди 4-5 години съм лепила в другата стая и са си перфектни.
ferrari4456 - специалист
1.Какво разбираш под груба шпакловка?
2.Всеки грунд му е нужно различно време за съхнена и на него е написано колко време трябва да съхне.
3.Има лепила за винилови тапети.Просто се слага повечко лепило и малко по разредено.

Принципно и аз като съм лепил, преди това съм мазал стената с разредено лепило.
Вече 7-ма година си стоят тапетите. :)
Под груба шпакловка разбирам тази, с която се шпаклова мрежата на термоизолацията - тя не е гладка като сатена, който за мен е фина шпакловка.... Колкото до грундирането - и аз така ги лепих - с разредено лепило, само че мерено на око....
ferrari4456 - специалист
1.Много зависи кой и как е правил шпакловката...
Мойте са налепени директно върху гипсовото лепило, което на места си е с мустаци и такива.
Прецени с ръка дали е нужно да се прави финишна шпакловка.
Сложи тапета на стената и мини с ръка върху него, ако през него се усеща, че шпакловката отдолу е груба, ще трябва да се прави нова финишна.

2.Нямах предвид с разредено лепило, а с много малко повече вода от необходимото и хубаво намазмане отзад на тапета.

Като преди залепването съм третирал стената с доста разредено лепило да поеме и после с залепването на тапетите проблеми нямам. :)
Все пак виж и с какво лепило работиш аз работех с тези за 7-8лв има и едни в пликчета без етикети по 2-3лв :lol:
Не се усеща с ръка през тапета шпакловката, явно съм объркала нещо при лепенето, покрай това бързане. Колкото до лепилото - беше малка картонена опаковка за 11-12 лв...
VLADO66 - майстор
Малката опаковка не е за тежки тапети.viewtopic.php?t=150 ето и едно видео http://www.misiamoiatdom.com/111-%D0%BB ... 1%82%D0%B8
georosi - специалист
Привет!Върху шиментова шпакловка не се лепят тапети,така ,че е без значение дали сте чакали грунда или не,да изсъхне.Гисовата шпакловка ще ви реши проблема.Грунда се прави от лепилото за тапети,като се разреди повече,пише го на всяка опаковка.Принципно трябва да се изчака да изсъхне,но сега когато е топло може да се лепи дори когато не е изсъхнало напълно,даже улеснява лепенето.Аз работя с PUFAS-зелено и синьо,и от двата варианта съм доволна.Разреждам го с 8-9 литра вода и после го доразреждам ако не върви четката по тапетите лесно.Изчакват се малко да омекнат и се лепят.Успех!Ако имаш още въпроси,ще помагам :)

Тема "Лепене на тапети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: