Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
Здравейте,

любител на ремонтите съм и имам нужда от съвет за боядисване върху фина варова шпакловка.
Ситуацията е следната - става въпрос за помещение в сграда, строена в края на 1950-те. Стената е с хоросанова мазилка и фина варова шпакловка.
Имаше тапети и постна боя, които са свалени и в края на процеса стената е измита с гъба. Прави впечатление, че майсторите преди повече от половин век са си свършили много добре работата - стените са много равни.

Въпросът е следния: има ли съвременна боя (производител и марка, примерно видях че баумит имат някакъв такъв продукт), с която да може да се боядиса направо върху варовата шпакловка, евентуално с предварително третиране с грунд, така че стената да не "праши" при допир?

Имам известен (не особено удолетворителен) опит с обработка на такова помещение - преди повече 10 години правих една такава стая. Грундирах (с разреден латекс), обрах фините неравности с колор кит и боядисах с един чешки бял латекс, който тогава имаше славата за високо качество. За съжаление обаче, с годините латексът започна да пожълтява на места, на други места откровено си избиват петна, отделно от това не изчезна и една лека кисела миризма. Което ме кара да мисля, че през цялото време латексът и петдесетарската вар си правят химична реакцийка. Сега, разбира се, латексът ще се сваля, но въпросът остава, какво третиране после?

Предварително благодаря за отговорите.
VLADO66 - майстор
Разредения латекс е отдавнашен фолклор преди да се появят грундовете.Какво имам впредвид-латекса е акрилна смола,винервайс/за пълнеж/,вода и оцветител/евентуално/.Като разредиш латекса ти подобряваш проникващата му способност,но от смолата която трябва да заздрави основата и образува филм който да уеднакви попивната и способност нищо не остава.Така че използвай качествен дълбокопроникващ грунд и няма да имаш проблеми.
VLADO66 написа:
Разредения латекс е отдавнашен фолклор преди да се появят грундовете.Какво имам впредвид-латекса е акрилна смола,винервайс/за пълнеж/,вода и оцветител/евентуално/.Като разредиш латекса ти подобряваш проникващата му способност,но от смолата която трябва да заздрави основата и образува филм който да уеднакви попивната и способност нищо не остава.Така че използвай качествен дълбокопроникващ грунд и няма да имаш проблеми.
Благодаря за отговора. Съгласен съм за предгрундовата епоха. При положение, че искам латекс - ясно, ползвам добър грунд и боядисвам отгоре.

Въпросът ми конкретно е, мога ли да избегна употребата на латекс и да боядисам с друг вид боя върху варовата шпакловка, така че после при допир да не остават следи?
ChiefWhiteCloud написа:
VLADO66 написа:
Разредения латекс е отдавнашен фолклор преди да се появят грундовете.Какво имам впредвид-латекса е акрилна смола,винервайс/за пълнеж/,вода и оцветител/евентуално/.Като разредиш латекса ти подобряваш проникващата му способност,но от смолата която трябва да заздрави основата и образува филм който да уеднакви попивната и способност нищо не остава.Така че използвай качествен дълбокопроникващ грунд и няма да имаш проблеми.
Благодаря за отговора. Съгласен съм за предгрундовата епоха. При положение, че искам латекс - ясно, ползвам добър грунд и боядисвам отгоре.

Въпросът ми конкретно е, мога ли да избегна употребата на латекс и да боядисам с друг вид боя върху варовата шпакловка, така че после при допир да не остават следи?
примерно някой има ли опит с Baumit Divina Professionell?
toni_g79 - специалист
VLADO66 написа:
Разредения латекс е отдавнашен фолклор преди да се появят грундовете.Какво имам впредвид-латекса е акрилна смола,винервайс/за пълнеж/,вода и оцветител/евентуално/.Като разредиш латекса ти подобряваш проникващата му способност,но от смолата която трябва да заздрави основата и образува филм който да уеднакви попивната и способност нищо не остава.Така че използвай качествен дълбокопроникващ грунд и няма да имаш проблеми.
Абе колега,то бива да разбираш от всичко,ама чак пък толкова....... :yawinkle:
VLADO66 - майстор
Добре де,има различни видове "латекси " по състав,с вар,без вар с акрилни,акрилатни и стирол-акрилни емулсии ама трябва ли да задълбаваме :)
VLADO66 написа:
Добре де,има различни видове "латекси " по състав,с вар,без вар с акрилни,акрилатни и стирол-акрилни емулсии ама трябва ли да задълбаваме :)
да, естествено, ако приемем че понятието "латекс" е сборно за всички видове бои за вътрешно боядисване на стени и тавани. Всъщност задълбаването е полезно, макар и на пръв поглед да не отговаря на конкретно поставения въпрос, ми помага да си намеря отговора.

Тема "боядисване върху варова шпакловка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: