Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
Здравейте,
Предстои ми да лакирам една дървена беседка и външна дървена ламперия.
Спрял съм се на варианта с лак на водна основа. Само не съм решил коя марка точно.
Избора ще направя между SIKKENS, ProDrevo или AQUA Оргахим.
Искам покритието да е максимално дълготрайно, защото нямам възможност да се занимавам с освежаване всяка година.

Въпросът на който не мога да си отговоря еднозначно е за основата преди лака.
Получих доста разнопосочни съвети относно импрегнирането преди нанасяне на лака.

Съветват ме да импрегнирам. Това не противоречи ли на идеята за дълбоко проникващия ефект на водните лакове !?

Ще се радвам някой да изкаже реален опит.

п.п. Някой има ли мнение за ProDrevo ( Словенски ) ... Защото доста ми ги похвалиха.
Последна промяна от geronymo на пет авг 28, 2015 9:31 pm, променено общо 3 пъти.
VLADO66 - майстор
Не противоречи,импрегнаторите на водна основа са с много рядка консистенция,проникват дълбоко в дървото и след тяхното нанасяне,повърхността остава такава каквато е била преди нанасянето им.Лака придава финиш на дървото.
VLADO66 написа:
Не противоречи,импрегнаторите на водна основа са с много рядка консистенция,проникват дълбоко в дървото и след тяхното нанасяне,повърхността остава такава каквато е била преди нанасянето им.Лака придава финиш на дървото.
OK ... казано с такава категоричност ... явно така ще да е !
Имаш ли някво предложение за импрегнанта ... че гледам цените им доста варират !
Някакво мнение за този че е на добра цена: http://www.orgachim.bg/bg/produkti/za-i ... vo-83.html
EDI - майстор
Винаги по книга пишат да се импрегнира, ама аз никога не ги слушам и никога не съм имал проблеми с лаковите покритие по външни проекти.Та според мен е въпрос на избор.БЕЛИНКА също са много добри лакове.Аз обаче винаги си ползвам ДУФА АНТИСЕПТИК вече 15-ина години.
VLADO66 - майстор
geronymo написа:
VLADO66 написа:
Не противоречи,импрегнаторите на водна основа са с много рядка консистенция,проникват дълбоко в дървото и след тяхното нанасяне,повърхността остава такава каквато е била преди нанасянето им.Лака придава финиш на дървото.
OK ... казано с такава категоричност ... явно така ще да е !
Имаш ли някво предложение за импрегнанта ... че гледам цените им доста варират !
Някакво мнение за този че е на добра цена: http://www.orgachim.bg/bg/produkti/za-i ... vo-83.html
Скептичен съм относно българската продукция.Ползвал съм за импрегнация Бохемит и Резистол.А относно лака-скоро си лакирах колоните и челните дъски със Сократес.Нанесох и грунд на водна основа преди това,но мисля че беше излишно.
housedoktor - майстор
Да,импрегнирай,но ако работиш с лак на водна основа,то и импрегнанта трябва да е такъв
Aneta K. - помощник
Определено импрегнирай преди лака. Аз винаги процедирам така като освежавам дървените столовете в градината си. И подкрепям housedoktor за водната основа.
torbalan - Дървен философ
Преди 3 - 4 години импрегнирах едни греди с бохемит форте. 2 - 3 години бяха катерушка, а след това станаха на стойка за хамак.

Не са мръднали...

В същото време други греди, които никога не са били забити в земята, а само ги подхвърлям насам-натам, вече на нищо не мязат...

Според мен има полза от импрегнанта...

Имай предвид, че ако попада на директна слънчева светлина - ще изгори за едно лято. Какъвто и да е лака.


Аз ползвам Бекер Акрома.

Ако ме подсетиш събота - неделя ще ти пратя снимки. Да видиш как изглежда там, където е лакирано преди 8 години и не го бие слънцето, и как изглежда там, където е на 3 или 4 години, но го пече директно слънце...

Тема "Импрегниране преди лак на водна основа - ДА или НЕ ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: