Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
tuninghuman - специалист
Търся всякаква информация, идеи и варианти от които да избера.
Просто не знам какво има а вече има невероятни красоти.







Склонен сум да дам повече - имам няколко стени или 2 по малки коридора и 1 стая които трябва да направя. Търся идеи и приемам всякакви предложения.


http://www.colorsystems-bg.com/?t=item/show&target=160

това доста ме впечатли

http://www.colorsystems-bg.com/brawo/Us ... ssic2A.jpg
Изображение
Изображение
Изображение
луд цвят но неподходя6т за целта

Изображение



http://www.colorsystems-bg.com/?t=item/show&target=165


ето това трябава да докарам до завършен вид

+1 стая още

тухла, замаска, шпакловка + в коридорчетето е мацнато с латекс на варова основа - бял.

приемам всякакви идеи.

daite primeri za

венециански мазилки
испански мазилки
японски мазилки


Венецианска мазилка - название обединяващо в миналото всички видове гладки декоративни мазилки. Днес това име се използва за продукта, с които се постига огледална, блестяща повърхност с визия на мрамор. Работи се с маламашка, като се нанасят множество тънки слоя, които взаимно се преливат. Блясъкът се дължи на финия мраморен прах, вложен в мазилката.


ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Profi Stroi - специалист
Ако си от София правиш една разходка до Базентрум или до Ангро в Люлин имат това което търсиш изложено на мостри
Profi Stroi - специалист
tuninghuman написа:
БУРГАС
Идеите ми свършиха до тук:)
Emerald - модератор
Това което си показал не се прави със специални бои, а със специални умения. Венецианката е обсъждана доста. Потърси старите теми!
Sav4ev - специалист
Бургас - на ул. "Цар Симеон" (бивша Републиканска) №33-35-37 (някъде там) на около 10м. един от друг се намират магазините на Oicos и Dulux - поразпитай ги - Ойкос имат повече ефектни бои, Дюлакс пък имат "море от цветове" и ефекти също. Малко по нагоре на кръстовището с "Кирил и Методий"? има магазин на Фракталис и Бенджамин Мур.
tuninghuman - специалист
Sav4ev, мерси, ще ги проверя, 10000 пъти сум минавал оттам ама като не ми се е налагало досега ...
tuninghuman - специалист
Emerald написа:
Това което си показал не се прави със специални бои, а със специални умения. Венецианката е обсъждана доста. Потърси старите теми!
ок съгласен съм - пове4ето са така

но

http://www.colorsystems-bg.com/?t=item/show&target=194
http://www.colorsystems-bg.com/?t=item/show&target=168



DECORA’: старинен ефект
Подготовка на основата:
Шлайфа се, обезпрашава се и се заравнява всяка неравност с фина шпакловка и се грундира с акрилен грунд за стени.
Оставя се да изсъхне за поне 4 часа, след което се нанася първата ръка от акрилна бяла боя за стени. След поне 4-5 часа се нанася втора ръка бяла акрилна боя за стени. (снимка. 1).
Полагане:
Полоагането на DECORA’ е много лесно.
Разнесете DECORA’ използвайки ръкавица или широка четка като правите въртеливи движения. (снимк. 2); крайният ефект може да бъде различен като се “удря” по повърхността с ръкавица 15 минути след нанасяне на DECORA’ или ефекта се заглажда с пластмасова шпакла (снимка. 3).
Крайният резултат от DECORA’ ще бъде видим след пълното изсъхване на материала (4-5- часа след нанасянето).
Разфасовки и цветове:
DECORA’ NEUTRO: 4 л. баки
Покривност:
5-6 m2 / л




не е ядрена физика все пак.
tuninghuman - специалист
http://dev.dobrich.com/sotohroma/prod.php?id=20

:: Декоративно боядисване

Лято е. За едни – време за почивка и мързеливо излежаване на морския плаж, за други това е най-подходящият сезон за ремонт на жилището и вилата. Всеки сам прави или, по-точно, е принуден да направи своя избор, но когато става дума за избор на материали за ремонт и обзавеждане, изборът е един – най-подходящото място за това са магазините от веригата Mr. Bricolage. При цялото огромно многообразие от около 30 000 вида стоки тук навярно най-силно са застъпени направленията декорация и боядисване. Това са и най-често извършваните рутинни операции за освежаване на жилището или даже за пълното обновяване на интериора. В Mr. Bricolage се предлагат над 2000 артикула за вътрешно и външно боядисване, за боядисване на стени и фасади, за дърво, метали, специални хидроизолиращи бои и така чак до автомобилните лакове.
Водени от стремежа си да избягваме рутината и да търсим нови решения, вниманието ни бе привлечено от секцията, в която се предлагат бои на световно известните марки SIKKENS и Levis, които отдавна имат световна слава, а SIKKENS е с 217-годишна история на водещ в света производител на лако-бояджийски материали. И двете фирми принадлежат към многонационалния химически концерн Akzo Nobel, обединил още такива известни марки като Lezonal, Glasurut и др.
С две думи, боите с тези марки са най-доброто, което се предлага на световния пазар, и то съответно има своята цена. Повечето от тях са бели на цвят, като магазинът разполага със специален тониращ автомат. Цветът се подбира по каталог с 1200 цветови нюанса, който е на разположение на клиентите. С помощта на подбрани чрез компютърна програма добавки тониращият автомат прецизно дозира необходимите количества оцветители измежду 12 основни цвята. След това боята и тониращите съставки се размесват с помощта на специална вибрационна машина, докато се получи напълно хомогенен разтвор. В магазина се тонират всякакви видове бои – латексни, алкидни, различни лакове, включително и байцлакове за дърво. Достатъчно е да изберете боята и желания цвят от каталога. Тук се тонират и автоемайллакове, като практиката е да се свали капачката на резервоара за гориво и по нея да се определи цветът.
Най-силно впечатление обаче прави колекцията бои на SIKKENS и Levis за вътрешно боядисване или по-вярната дума в случая е декориране. Това виждане сме илюстрирали с част от образците на декоративни покрития, които показваме. Все пак те дават доста бледа представа за изключителния декоративен ефект на оригиналните покрития, защото не могат да предадат достатъчно вярно фината грапава структура, перления ефект или ефекта на прозрачност между слоевете боя.
Общото между всички бои е, че дават висококачествени покрития, силно устойчиви на триене и миене – до 5000 цикъла! Освен това те пропускат свободно водните пари и не пречат на стените „да дишат“. Имат много висока покривност и за постигане на достатъчно плътно покритие са напълно достатъчни два слоя боя. Съхнат бързо и не отделят мирис или каквито и да било вредни за здравето вещества.
Подготовка на основата и инструменти
В зависимост от вида и състоянието им стените трябва да се подготвят преди нанасяне на новата боя. Те трябва да се почистят и обезпрашат, лющещите се пластове от стари бои да се отстранят до основа и повърхността да се шпаклова или китва (в зависимост от дебелината на слоя), за да стане достатъчно равна и гладка. Старите лакови покрития трябва да се шлифоват, за да се премахне повърхностният гланцов слой, и да се измият с миещ препарат. По същия начин се постъпва и при боядисване на леки преградни стени или окачени тавани, облицовани с плочи гипсокартон.
За всички бои е валидно изискването предварително основата да се грундира с подходящия за целта грунд. Подготовката за боядисване включва още покриване на всички околни мебели и пода с полиетиленово фолио, както и облепването на первазите на прозорците и вратите със защитни хартиени самозалепващи се ленти. Така се работи значително по-лесно, без постоянното притеснение, че ще бъдат зацапани с боя. След отлепване на лепенките се получава като отрязана с нож ограничителна линия на боядисаната повърхност.
Основният инструмент за полагане на боите е бояджийският валяк в комплект с пластмасова ваничка за боята и решетка, по която валякът се търкаля. Боята се разнася равномерно върху повърхността й, а излишната се отцежда обратно във ваничката. Освен това за постигане на различни декоративни ефекти се използват пердашки – пластмасови или от неръждаема стомана, дунапренови валяци с профилна повърхност, валяци с изкуствена гюдерия, с нагънато полиетиленово покритие, специални ръкавици, гъби и, разбира се, четки. Боите могат да се нанасят чрез шприцоване с пистолет, но трябва да се има предвид, че става дума за специални пистолети, които разпръскват боята под високо налягане – 160–180 bar, а не с помощта на сгъстен въздух, както е при обикновените бояджийски пистолети. Поради това този метод е приложим за професионално боядисване.
Всеки от тези инструменти придава различен декоративен вид на покритието. За всяка от боите се препоръчват подходящите за нанасянето й инструменти, но това съвсем не означава, че предписанията са догма и няма място за индивидуални решения. Всъщност именно декоративните бои предоставят най-широки възможности за творческа изява и неповторима декорация на всяко помещение.
Levis Deco Arena
Това е боя за вътрешно боядисване, която дава покритие с изключително приятна за окото ситнозърнеста кадифена повърхност. Предлага се в няколко основни цвята, които се избират по каталог. За постигане на крайния декоративен вид слоят боя се обработва с маламашка (мраморен ефект), с четка (ефект „четка“) и чрез нанасяне на обята с пистолет (ефект „спрей“).
Преди боята да се нанесе, стените трябва да се грундират – използва се грунд за вътрешни стени Levis Primer Mur Plafon. Той създава подходяща основа за последващо полагане на боите и употребата му се препоръчва за всички бои на Levis.
След като грундът изсъхне, се пристъпва към нанасяне на боята. Това се прави с пердашка от неръждаема стомана. Боята се загребва с шпахтел и се поставя върху пердашката. След това с движения отдолу-нагоре, подобно на фина шпакловка, се нанася върху стената в тънък, равномерен слой. Заглажда се добре, без да се натиска. Полагат се два слоя – вторият се нанася след 5-6 часа, за да може да изсъхне долният. Самата боя съдържа ситни абразивни частички, наподобяващи фин пясък, които придават на повърхността перлена структура. Вследствие заглаждането на повърхността с маламашката се получава т.нар. „мраморен ефект“. При нанасяне чрез шприцоване с пистолет боята трябва съответно да се разреди с добавяне на 5–10 % от масата с абразивни частички и вода.
Боята може да се нанася и с помощта на бояджийски валяк. Докато повърхността е още мокра с широка четка и кръгообразни движения се получава релефна повърхност.
Levis Ambiance Effect
Полупрозрачна боя за създаване на декоративни ефекти с кадифено-матов оттенък. Нанася се с валяк с къс косъм върху латексна основа от два слоя Ambiance Mur Mat или Levis Latex. Времето за изсъхване на първия слой е около 6 часа и тогава се полага следващият.
Декоративният слой от Ambiance Effect се нанася с мече и докато слоят е още мокър, в рамките на 15 min, стената се декорира с релефен валяк. Той не се топи в боята, а при движението си върху стената отнема по-малко от вече нанесената боя. По този начин основата повече или по-малко прозира, като се получават фигури в зависимост от повърхностната структура на декоративния валяк.
С декоративен валяк или синтетична гюдерия се постига ефект „мачкана кожа“. Декоративният ефект „панделка“ се получава със съответния валяк, по чиято повърхност са закрепени малки парченца гюдерия. Валякът с покритие от нагънато полиетиленово фолио е за получаване на „спираловиден“ ефект, а с полиестерната ръкавица се постига ефект „размазване“. Освен различни валяци, могат да се използват и други инструменти за повърхностна обработка, например коралова гъба.
Тук също може да се получат цветови комбинации, като за основната боя се подбере латекс, оцветен в бяло, синьо или друг избран по каталог цвят. За завършващия слой се подбира Ambiance Effect с друг цвят – например светлосин при тъмносиня основа. Крайният ефект ще бъде продукт на вашето въображение, а то може да роди безкрайно много цветови и фигурални комбинации за получаване на уникално декорирани стени. Разходната норма Ambiance Effect е около 20 m2/l боя.
Levis Ambiance Patine
Матова декоративна боя с ефект „патина“. Боята се предлага в различни цветове, а може да се тонира на място в магазина. За основа се използват боите Acrylevis Muurprimer или Plani Prim. Ambiance Patine се нанася на два слоя с помощта на велурен валяк с къс косъм. Работи са както при обикновено боядисване – валякът се движи възвратно-постъпателно и под различни ъгли, докато цялата повърхност бъде равномерно покрита, без да личат ивици от преминаването на валяка. Изчакват се 12 часа, докато първият слой изсъхне и тогава се нанася вторият слой – отново равномерно покритие, но на по-дебел слой – без да пестите боя. Веднага след нанасяне на втория слой, докато боята е още мокра, се пристъпва към окончателното декориране. Крайният ефект зависи от използвания за целта инструмент и начина на неговото движение върху повърхността на прясната боя. Така например за постигане на ефект „четка“ четката се движи с кръгови движения, а траекториите леко се застъпват.
Levis Ambiance Relief
Матова акрилна боя с отличен текстурен ефект. Дава меко кадифено-матово покритие с много висока износоустойчивост – издържа над 5000 цикъла на измиване. Предлага се бяла на цвят, като се тонира на място по каталог. Има зърнеста структура. В зависимост от инструмента за нанасяне на боята и обработване на повърхността може да се получат декоративни ефекти тип „четка“, „маламашка“ и „релеф“ според повърхностната структура на валяка. При работа с плоска четка се получава релеф от изтеглени хоризонтални или вертикални линии. Доставя се в кутии по 2,5 l, като за нанасяне с четка или валяк не се разрежда. При нанасяне с пистолет (безвъздушно) се разрежда с до 10 % вода. С един литър от боята се боядисват около 6 m².
Преди нанасяне на боята стените се грундират с Acrylevis Muurprimer или Plani Prim. Боята Ambiance Relief се нанася на два слоя с промеждутък от шест часа. Полученият текстурен ефект може да се подсили чрез нанасяне на завършващ слой Ambiance Еffect.
Sikkens Alpha Elegance
Многослойна декоративна система, която дава матово покритие с нежен, полупрозрачен оттенък на един или няколко цвята. Особено силно въздействащи са покритията с т.нар. „перлен ефект“, които се променят в зависимост от ъгъла, под който се гледат и под който пада светлината. Самата боя съдържа фини минерални твърди съставки, които придават повърхностната грапавост на покритието. Има гъста консистенция и се предлага бяла на цвят, като по желание се тонира по каталог.
Основата се обработва предварително, като се стабилизира при необходимост с Aquafix, неравностите се запълват и шпакловат с Alpha Muurplanmuur и се грундира с Alpha Muurprimer.
След това се прави основа, като с дълговлакнест валяк се нанася първият слой Fondo per Elegance, разреден с до 10 % вода. Изчаква се малко да позасъхне (времето зависи от температурата и влажността на въздуха в помещението), след което се изпердашва чрез кръгообразни движения с пластмасова пердашка. За да не залепват частички от боята върху пердашката и да оставят по-груби следи върху повърхността, тя се почиства периодично с влажна гъба. Така обработената повърхност се оставя да изсъхне за около 4–6 часа. По същия начин се нанася и обработва и вторият, този път по-плътен слой Fondo per Elegance. Отново се изчакват 4–6 часа, докато изсъхне.
Сега вече може да се положи и връхният слой от Alpha Elegance. Това се прави с късовлакнест валяк. С влажна синтетична гъба или синтетична гюдерия боята се разнася с равномерни кръгови движения. Възможно е двете операции да се съчетаят в една и нанасянето на боята да се извърши с гъбата. Така завършеното покритие трябва да съхне поне 4 часа. За получаване на по-плътни и наситени тонове може да се нанесат още един-два слоя Alpha Elegance. Ако пък желаете покритието да бъде оцветено в по-бледи нюанси, базовата боя Alpha Elegance може да се смеси с безцветната съставка Incolor. Желаният краен цвят се получава чрез тестване от няколко опита.
Боята е оцветена и същевременно е полупрозрачна – през нея прозира покритието от долния слой. Поради това е възможно комбиниране между цвета на декоративния слой и на основата.
За постигане на силно впечатляващия перлен ефект като последен слой се нанася Alpha Elegance – равномерно върху цялата повърхност с късовлакнест велурен валяк или влажна синтетична гъба. Същият ефект може да се постигне и чрез нанасяне като последен слой на перления лак Madre Perla. Така още по-ярко се подчертава декоративният ефект, получен от прозиращия слой боя Sikkens Alpha Elegance.
tuninghuman - специалист
фасадни бои






На какво да обърнем внимание при избор на фасадни бои?

Въпреки навлизането на все повече нови материали, предоставящи различни алтернативи за завършване на фасади, боите си остават един от най-често използваните не само в България, но и в цяла Европа, продукти за оформяне на окончателния вид на фасадата и за нейната защита. Поради широкото разпространение и приложение на фасадните бои, от една страна, и голямото им разнообразие - от друга, считаме за полезно да дадем някои съвети за успешен избор

текст Вела Динкова

Всеки ще се съгласи, че оформянето на фасадата играе изключително важна роля във възприемането на сградата. Към избора на фасадна боя трябва да се подходи много сериозно. Необходимо е да се вземат предвид редица фактори и взаимното им влияние - характеристики на основата, фактори на средата, климатични условия, състав и свойства на боите, икономически съображения и други. Въз основа на всички тях квалифицирани специалисти вземат професионално решение за най-подходящата фасадна боя във всеки конкретен случай. Едва тогава фасадната боя може да изпълни всичките си функции, а именно: да придаде нужния естетичен вид на сградата, да предпазва фасадата от неблагоприятни въздействия и да остане непроменена максимално дълго време. Това означава и постигане на възможно най-голям икономически ефект от инвестицията.
За съжаление, много често в практиката се получава така, че фасадната боя започва да се напуква, да се лющи, или се покрива с петна доста по-рано от предполагаемия срок. Причина за това може да е ниско качество на боята. Не винаги, обаче, е виновна боята. Може да сте използвали много качествен продукт и въпреки това да сте разочаровани от крайния ефект. Затова вероятно ще бъде полезно да разгледаме проблема с избора на фасадни бои от различни гледни точки.

Изисквания към фасадните бои
Съвременните бои представляват сложни многокомпонентни състави, съдържащи свързващи вещества, пълнители, филмообразуватели, пигменти, разтворители, пластификатори, вещества, ускоряващи изсъхването, подобряващи адхезията и т.н. Няма да се спираме подробно на целия състав, тъй като качествените бои на утвърдените на пазара производители съдържат около 40 компонента. От това доколко качествено са подбрани и смесени компонентите, пряко зависи нивото на крайния продукт. Трябва да се отбележи и това, че добрите компоненти са сравнително скъпи и затова производителите на качествени бои са принудени да поддържат по-високи цени. При производството на фасадни бои се взема предвид и многофункционалната им роля. Те имат за цел не само да придадат на обработваната повърхност определен вид и цвят, но и да я защитават от външни неблагоприятни въздействия. Фасадните бои трябва да издържат на зимни студове и на летни жеги, да са устойчиви на дъжд, сняг, ултравиолетови лъчи и да не се повлияват дори от абразивно третиране. Освен това, необходимо е фасадните бои за минерални повърхности да съответстват на две абсолютно противоположни изисквания - те трябва да пропускат водни пари от вътрешната страна на стената навън и в същото време да не допускат водата от външната страна на стената да прониква навътре. Когато боята отговаря на тези условия, за нея се казва, че тя е паропропусклива и водонепроницаема. Естествено е такива материали да са доста сложни по състав и с висока цена.
Като цяло изискванията към фасадните бои могат да се разделят на три групи - експлоатационни, технологични и декоративни.

Експлоатационни свойства
От експлоатационните свойства до голяма степен зависи дълговечността на боята. Едно от тези свойства е устойчивостта на светлина, т.е. материалът запазва цвета си при въздействие на слънчева светлина и по-специално - на ултравиолетови лъчения. Това свойство зависи от състава на свързващия компонент. Например, боите на основата на бутадиенстирол са по-малко устойчиви на светлина от акрилните. Включените в състава на боята пигменти също оказват влияние. Счита се, че неорганичните пигменти губят цвета си по-бавно, а органичните - по-бързо. Който е пътувал из Европа вероятно е обърнал внимание на относително тясната цветова гама в използваните фасадни бои - вариациите са обикновено между бяло, сиво, жълто, керемидено червено и оранжево. А защо цветовата гама е точно такава? Това си има логично обяснение. Използвани са бои, в които са включени пигменти на основата на железни окиси. Тези пигменти са оптимални като цена и имат много добра устойчивост на светлина. Трябва да се каже, че пигментите с различни цветове могат да имат разлика в цената около 10 пъти и оттам боите са съответно по-евтини или по-скъпи. Така че богатите европейци знаят в какво да вложат разумно парите си.
Друго важно свойство на фасадните бои е способността им да “дишат” или по-професионално казано - да пропускат водни пари. Това до голяма степен се определя от порестостта на полимерния филм. А тя от своя страна зависи от типа свързващо вещество, от използвания разтворител и от механизма в образуването на покритие от твърд филм. За минерални фасади е изключително важно боята да е паропропусклива. В противен случай в стената се задържа влага, под действието на която започва разрушаване.
При избора на фасадна боя трябва да обърнете внимание и на устойчивостта към подпухване, напукване и лющене. Това свойство зависи от адхезията, т.е. степента на прилепване на боята към основата. Тук голямо значение има и правилната подготовка на основата, както и спазването на технологията на нанасяне на боята, а също и паропропускливостта на покритието.
Също толкова важна е и устойчивостта на боята към механични въздействия - нацепване, надраскване, изтриване и удари. Това свойство се определя от адхезивните характеристики на боята и от здравината на самото покритие. Боите на акрилна основа, например, се отличават с голяма устойчивост на изтриване и удари, и затова се препоръчва за бетонни и шпакловани основи.
Задоволителните резултати от дадена фасадна боя зависят и от нейната атмосфероустойчивост. Това е свойството на лако-бояджийските покрития да се съпротивляват не само на разрушителното действие на слънчевите лъчи, но и на големи амплитуди в температурите и влажността, на дъжд, сняг, вятър. По този признак специалистите разделят боите на атмосфероустойчиви и ограничено атмосфероустойчиви. Така боите от първата група са подходящи за фасадни, а тези от втората група - за интериорни.
Фасадните бои трябва да бъдат и устойчиви към замърсяване и миене. Това е много важно за запазване на вида и свойствата на покритието, имайки предвид замърсената градска или промишлена среда. Както във въздуха, така и в дъждовете има редица замърсители, които се отлагат върху всички открити повърхности, включително и върху фасадите. Като правило колкото по-плътно е покритието, толкова то е по-устойчиво към замърсяване. Освен това, то по-рядко ще има нужда от миене и ще издържи многократно на този процес.

Технологични свойства
Към технологичните свойства на фасадните бои се отнасят разход, покривност, лекота на нанасяне и скорост на изсъхване. Разходът и покривността на боята са две различни свойства, но често се възприемат като синоними, описващи един и същи параметър. Всъщност, в това няма нищо лошо, защото те взаимно се допълват и по едното може да се оцени другото. Покривността се разбира като способност на тънък слой боя да направи невидима границата между контрастно боядисани участъци на повърхността. Този показател зависи основно от формата и размера на частиците, както и от цвета и количеството на пигментите. Изразява се в грамове боя, необходима за покриване на повърхност с площ 1м2, така че да не се забелязва цвета на основата. Покривността се определя в лабораторни условия чрез образци с черни и бели петна и е константна величина за дадената боя. На опаковката на боята обикновено е посочена не покривността й, а разходът й в квадратни метри боядисана повърхност за един литър или един килограм боя. Разходът до голяма степен зависи от покривността, но не е константна величина, тъй като зависи от материала и релефа на повърхността. При избора на фасадна боя обърнете внимание, че разходът се посочва по различен начин от различните производители. Например, на опаковката може да има надпис “нанася се в два слоя”, а разходът да е посочен за един. Това означава, че действителният разход е два пъти по-голям от посочения. Други производители пък показват разхода, изчислен за два слоя, т.е. тук не е необходимо да се пресмята нищо.
Лекотата на нанасяне на фасадните бои също има значение. Тук са обединени много свойства на боите, които определят величината на загубената физическа енергия при нанасяне и удобството в работата, т.е. възможността да се правят дебели слоеве покритие без нежелателни ефекти, а също така способността на боята да се разлива и самоизравнява на повърхността. Едно от определящите в случая свойства е тиксотропията - възможността на боите да се разреждат под въздействието на четка или валяк и да се сгъстяват след окончателните дейности по нанасянето. Това свойство облекчава работата при вертикални повърхности. Ако боята има високи тиксотропни качества, на опаковката й е посочено: “тиксотропна” или “с повишени тиксотропни свойства”. Тези материали, обаче, са сравнително скъпи. Тиксотропията на боята може да се оцени и без пробно боядисване, а чрез разбъркване на малка част от боята. При продуктите с добра тиксотропия се наблюдава спадане на вискозитета за кратка време, но след това той се възвръща до изходното ниво. Тук трябва да се отбележи, че добрата тиксотропия не е необходима винаги. Например, при получаване на гланцови и полугланцови повърхности се предпочита боя без това свойство, която е с добра разтекаемост.
При избора на фасадна боя обърнете внимание и на времето, необходимо за изсъхване на покритието. Колкото по-кратко е то, толкова по-малка е вероятността промените във външните условия да развалят резултата от боядисването. Това, обаче, не означава, че трябва да се създават условия за почти мигновено изсъхване на боите. Процесът трябва да продължи толкова време, колкото е необходимо, за да може покритието да се получи с необходимите свойства. Ако времето за изсъхване се съкрати изкуствено, филмът боя получава по-голямо напрежение и се напуква. От друга страна, трябва да се осигурят условия времето да не продължи повече от нормалното, защото това води до риск от замърсяване на фасадата.

Декоративни свойства
Не по-малко важни при избора са декоративните свойства на фасадните бои. Едно то тях е отразяващата способност - свойството на покритието да отразява попадналата върху него светлина. Колкото по-голяма е тя, толкова по добра е устойчивостта на боята към светлина. Обикновено по този параметър боите и емайлите се делят на матови (без блясък), полугланцови (с умерен блясък) и гланцови (със силен блясък). Като правило гланцовите имат по-здрава повърхност, по-лесно се мият и отблъскват праха. Те обаче имат и недостатъци - силният блясък може да създаде неприятен зрителен ефект при отразяването на светлината, освен това гланцът подчертава и най-малките дефекти, които биха били незабележими при матова боя, и накрая - колкото по-силно гланцово е покритието, толкова то е по-слабо паропропускливо. Изхождайки от казаното до тук, може да се направи извода, че за фасади с голяма равна площ е по-добре да се използват матови бои. Ако пък стената е направена от отделни малки елементи, например дървени, то важи обратното правило. Гланцовите бои обикновено се използват за по-малки площи и за получаване на специални ефекти, например за декоративни елементи, врати и прозоречни рамки.
Друго важно декоративно свойство на фасадните бои е възможността за тониране. Професионалното тониране на боите става с тониращи системи по определени скали, например RAL. Възможните цветове могат да се разгледат в електронен вариант на компютър и в атлас с мостри. Те могат да включват 1500-2200 цвята. Когато си изберете цвят, целият процес по тонирането протича много строго прецизирано от машината и в крайна сметка се получава точно избрания от вас цвят. Този метод на тониране оскъпява крайния продукт, но е незаменим в случаите, когато има строги изисквания към цвета на фасадата.

Съвместимост на боите по тип свързващо вещество
Фасадните бои обикновено се използват в системи с грундове или се налага поставяне на ново покритие върху стара боя. Когато се използват няколко продукта, винаги сме съветвали те да са от един и същи производител и от една и съща система, предназначена за случай като конкретния. Това гарантира съвместимостта между продуктите и добрия ефект от работата.
Когато ще поставяте нова фасадна боя върху стара, трябва да се съобразите със съвместимостта между двете според свързващото вещество. Ако старата и новата боя са на основата на едно и също свързващо вещество, няма проблем в съчетаването им. Има случаи, обаче, в които по една или друга причина се налага новото покритие да е с друг тип свързващо вещество. Тогава внимателно четете инструкциите върху опаковката на боята, където трябва да е посочено върху какви основи и стари покрития може да се ползва. Нека все пак да дадем няколко конкретни примера за подходящо и неподходящо съчетаване на стара и нова боя, в зависимост от типа на свързващото вещество. Ако новата боя е алкидно-акрилна, може да се постави върху старо покритие от същия тип, полиакрилна, алкидна и пентафталеинова боя, а не би следвало да се нанася върху глифталова и полиуретанова боя. Полиакрилната боя се съчетава добре само с полиакрилна и глифталова, а алкидноуретановата - само с глифталова. Маслените бои пък не трябва да се слагат върху полиуретанови, алкидно-акрилни и полиакрилни.
Както стана ясно, изборът на фасадна боя е една нелека и отговорна задача, за решаването на която трябва да се вземат предвид много и разнородни особености. Дори качеството на боята да е много високо, ако тя не е подходяща за конкретния проект, резултатът пак може да е незадоволителен. Така че, освен на качеството на продукта, обърнете внимание на всички други характеристики, за които вече стана дума. Също така, важни за добрия краен резултат са спазването на препоръките на производителите, професионалното нанасяне и вземането на необходимите предпазни за фасадата мерки по време на експлоатацията.
От извора на професионалния опит

Когато сте избрали да завършите фасадата с боя, преди всичко трябва да знаете, че ви е нужен не един, а система от няколко материала - грунд, шпакловка, финишна шпакловка и боя. Както вече казахме, всички тези продукти трябва да са от един и същи производител и от една система. Така ще постигнете възможно най-добър ефект, защото всички елементи от системата ще са съвместими помежду си, а самата система ще е разработена за случай като вашия. Освен това не е нужно да се спирате на материали с феноменална универсалност. Винаги добрият универсален продукт отстъпва пред добрия специализиран продукт за всеки конкретен случай. Друг е въпросът, че при универсалния продукт ще платите и за ненужни свойства.

Преди нанасянето на боята оценете здравината на основата. Ако тя се рони или има стара, белеща се боя, основата се почиства и се грундира, за да е достатъчно стабилна и да се изравни абсорбционната й способност спрямо боята по цялата и повърхност. Добре е да се прецени дали в обема на стената няма остатъчна влага, защото тя би попречила на получаването на добро покритие. Преди боядисване всичко трябва да е изсъхнало. Важна е и абсорбционната способност на основата. За вододисперсионните бои, нанасяни върху минерални повърхности, е опасна не само остатъчната, но и недостатъчната влажност. Последната води до силна хигроскопичност на минералната основа, вследствие на което водата от боята попива в основата и се нарушава филмообразуването. В такъв случай се използват специализирани грундове за намаляване на абсорбцията. За съвместимостта на старата и новата боя вече стана дума. Друго важно условие за добър вид на фасадата е преди боядисването, и дори преди грундирането, основата да се почисти от плесени или от белези на кристализация на соли, ако има такива.

Тема "Видовете мазилки (вътрешни и външни), декоративни бои ..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: