Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
Здравейте, досега само четях и научих доста полезни неща от форума, но ето, че ми се наложи и аз да попитам нещо. Правя си битова механа и тавана направих от ламперия (иглолистен материал), който обмислям да състаря с газова горелка. Понеже не съм наясно как да процедирам след това моля вас за съвет. Четох доста и дилемата ми е следната, дали след обработката с горелка да шлайфна ламперията (с шлайф или на ръка) или направо мога да пристъпя към "запечатване" на резултата? И с какво да обработя вече състареното с горелката дърво (байц, лак, вакса) за да постигна максимално красив ефект.

Благодаря предварително!
Поздрави!
preslav - майстор
Jeff написа:
Здравейте, досега само четях и научих доста полезни неща от форума, но ето, че ми се наложи и аз да попитам нещо. Правя си битова механа и тавана направих от ламперия (иглолистен материал), който обмислям да състаря с газова горелка. Понеже не съм наясно как да процедирам след това моля вас за съвет. Четох доста и дилемата ми е следната, дали след обработката с горелка да шлайфна ламперията (с шлайф или на ръка) или направо мога да пристъпя към "запечатване" на резултата? И с какво да обработя вече състареното с горелката дърво (байц, лак, вакса) за да постигна максимално красив ефект.

Благодаря предварително!
Поздрави!
Все ти е останала една дъска от ламперията - поиграй си на двора с горелката и с байца и си избери вариант. За мен горелката е твърде рисковано мероприятие. Запечатването можеш да направиш с лак по твой избор, зависи дали искаш да е лъскаво покритието или мат.
Имам ламперия на повече от 20 г. която е мината само с ленен безир - с годините дървото потъмнява, чеповете изпъкват, всичко си остава напълно естествено. На мен така ми харесва и не съм запечатвал с лак.
Пропуснах - шкурката ще я удариш на ръка преди всякакви други операции, не ти трябва идеално гладка повърхност, а просто да отсраниш власинките от обработката на дървесината.
EDI - майстор
То вече малко късно, това се прави на земята преди монтажа.Шлайфа се след обгарянето, да се структурира дървото и да се махне повърхностния слой сажди.Може с шлайфа, може и с телена четка.Така горе на тавана не знам как мислиш да работиш, мъчение е .За покритието след това вече въпрос на избор, може с всичко.Обикновено се работи с масло за дърво.
plamen6703 - майстор
Преди години се правеше с бензинова лампа, така си "състарих" вратите на гаража... мързеше ме да ги шлайфам на ръка, а тогава не се продаваха такива машинки по магазините,така ги оставих само ги минах с лак... ако бяха на тавана и с машина не бих се хванал да шлайфам... трябва голямо търпение и мерак за това упражнение.
След време един стар дърводелец ми се обади да ме пита мога ли да му намеря трансформаторно масло,а в енергото имаше с варели... Ползваше го за състаряване на дърво... маже с четката материала и след няколко седмици като видях материала беше станал точно като за механата ми :) Хванах го да ми направи синия, столчета и разни други рафтчета за механата, още ги ползвам...
stridata - специалист
По-добре не я шлайфай след горенето, защото ще ти се зацапа и ако я оставиш натурална ще стане "цапаница"! За байц на тавана без пистолет направо забрави! Запечатвай с нещо безцветно и твае, щом си я монтирал за сичко друго ще се изискват малко по сериозни умения!
preslav - майстор
stridata написа:
По-добре не я шлайфай след горенето, защото ще ти се зацапа и ако я оставиш натурална ще стане "цапаница"! За байц на тавана без пистолет направо забрави! Запечатвай с нещо безцветно и твае, щом си я монтирал за сичко друго ще се изискват малко по сериозни умения!
Байц на водна основа може да се нанесе без проблем и с обикновена пръскачка за лозе. За лаковете е хубаво да са нанесени с пистолет, но става и на ръка с баданарката. Колко по-сериозни умения се изискват за работа с лозарска машина, парче шкурка и четка баданарка - дори и аз с двете си леви бих се справил.
plamen6703 - майстор
Колегата до мен казва, че може да го отупа и с метлата :lol: колко му е, няма да стреля :lol: Пък и кой ще гледа как е минат тавана, всички гледат какво е сложена на софрата :lol:
stridata - специалист
preslav написа:
stridata написа:
По-добре не я шлайфай след горенето, защото ще ти се зацапа и ако я оставиш натурална ще стане "цапаница"! За байц на тавана без пистолет направо забрави! Запечатвай с нещо безцветно и твае, щом си я монтирал за сичко друго ще се изискват малко по сериозни умения!
Байц на водна основа може да се нанесе без проблем и с обикновена пръскачка за лозе. За лаковете е хубаво да са нанесени с пистолет, но става и на ръка с баданарката. Колко по-сериозни умения се изискват за работа с лозарска машина, парче шкурка и четка баданарка - дори и аз с двете си леви бих се справил.
Човека е написал, че е монтирал тавана! С баданарката ще си байцнеш мишниците, но не и тавана :butthead: А тва за лозарската пръскачка го приеммам, че се шегуваш :partyman:
preslav - майстор
stridata написа:
preslav написа:
stridata написа:
По-добре не я шлайфай след горенето, защото ще ти се зацапа и ако я оставиш натурална ще стане "цапаница"! За байц на тавана без пистолет направо забрави! Запечатвай с нещо безцветно и твае, щом си я монтирал за сичко друго ще се изискват малко по сериозни умения!
Байц на водна основа може да се нанесе без проблем и с обикновена пръскачка за лозе. За лаковете е хубаво да са нанесени с пистолет, но става и на ръка с баданарката. Колко по-сериозни умения се изискват за работа с лозарска машина, парче шкурка и четка баданарка - дори и аз с двете си леви бих се справил.
Човека е написал, че е монтирал тавана! С баданарката ще си байцнеш мишниците, но не и тавана :butthead: А тва за лозарската пръскачка го приеммам, че се шегуваш :partyman:
ЧовекЪТ е написал, че търси начин как нещата да се случат, а не как не може да стане!
http://www.orgachim.bg/bin/product_docu ... 7_file.pdf
stridata - специалист
preslav написа:
........
Eйййййй..... Писна ми! Написал съм да ползва пистолет за да не си измие очите на този монтиран таван, написал съм му и какво да направи според мен. Какъв точно се явяваш ти с баданарката, пръскачката за лозе и правописа, не разбирам... Ти му даваш най-безумните съвети дето може да ги реализира в кочина, а не в дома си.... Ако искаш да си мериме баданарките, не мисля, че в темата на човека е най-удачно.

Тема "Обработка на дърво за състаряване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: