Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
maxaffey - напреднал
Здравейте колеги,

да питам преди да забъркам някоя каша :yawinkle:

Значи на къщата имам дървена ламперия отвън на балконите и на част от стените, като е сложена преди повече от 25 години с декоративна цел. От времето е почерняла и не е много приветлива. Искам да я освежа, но досега не съм работил с дърво. Можете ли да ми кажете какви са процедурите, които трябва да извърша, с какви материали и средства?

Аз мисля първо да го изшкуря, но незнам с каква шкурка като размер, после четох някъде че е хубаво да ги мина с безир щом са навън и след това да ги лакирам 2 или 3 ръце!

Имам пневматичен компресор и мислех да си взема пневматичен ъглошлайф за шкуренето първо и после пневматичен бояджийски пистолет за нанасянето на безира и боята!

та въпросите ми са:
1. това ли са процедурите - шкурене, безир, лакиране?
2. какъв лак да избера като вид?
3. колко ръце с лака да мина и нужно ли е шкурене след нанасяне на първия пласт, защото и това четох някъде ама май беше за паркета, за да няма балончета!?!?
4. с пневматичен ъглошлайф ще стане ли и ако да има ли наложили се марки или каквото взема?
5. с пневматичен бояджийски пистолет ще стане ли нанасянето на безира и лака и какви дюзи ми трябват като размер и кои марки пистолети предлагате?


Мерси предварително.
EDI - майстор
Първо шлайфане с някакъв шлайф, какъвто имаш.Най-добре ексцентър, може електро ,може пневмо.Започваш с грит 60, ако не сваля добре, минаваш на 40.Фугите между летвите/фаската/ ще останат тъмни, затова ги минаваш на ръка.Ако не ти хареса на грапавина ,минаваш с грит 80-100.После лак за външна употреба на водна основа, тука има доста теми по въпроса и съвети за хубави лакове.Лака две или три ръце.Шлайфането е по желание, за да стане покритието по-гладко.Шлайфа се предпоследната ръка с грит 150-180, като само леко се минава с ръка, за да с оберат настръхналите влакна от дървесината и евентуално пъпки от лака.За пръскането вече не знам подробности, но лака трябва да може да се пръска, на кутиите пише.Съвети за пневматиката да дадат колегите, които се занимават с такива неща.
preslav - майстор
Тук някъде из форума имаше един специалист по лакове, бои, байцове и т.н. - мисля, че Стридата му беше прякора.
Мога да кажа само за пневматичния ъглошлайф, че с него ще си скапеш компресора - разходът на въздух е огромен.
Johny - майстор
maxaffey написа:
3. колко ръце с лака да мина и нужно ли е шкурене след нанасяне на първия пласт, защото и това четох някъде ама май беше за паркета, за да няма балончета!?!?
Ти сякаш лека кола ще боядисваш. Само водна шкурка ти липсва. Аз бих използвал грунд за дърво вместо безир - прониква по-добре.
torbalan - Дървен философ
Аз харесвам Бекер Акрома. Лак за дограма на водна основа.

Продава го една фирма от Дряново - Дренски.

У дома дограмата е с такъв лак и изкара 5 години преди да почне да се лющи там, където го напича най-мнго... Хоризонталната част на долната част на дограмата....
vladilen - специалист
torbalan написа:
Аз харесвам Бекер Акрома. Лак за дограма на водна основа.

Продава го една фирма от Дряново - Дренски.

У дома дограмата е с такъв лак и изкара 5 години преди да почне да се лющи там, където го напича най-мнго... Хоризонталната част на долната част на дограмата....
добре би било и ако въпросната фирма спазваше е коректно предписанията на Бекер Акрома :?
лака се тонира не с байц!!! а с оцветител за да имаме UV защита :)
потърсете и други за да не правя реклама
toni_g79 - специалист
:-D
Последна промяна от toni_g79 на пон апр 24, 2017 12:31 pm, променено общо 1 път.
torbalan - Дървен философ
vladilen написа:
torbalan написа:
Аз харесвам Бекер Акрома. Лак за дограма на водна основа.

Продава го една фирма от Дряново - Дренски.

У дома дограмата е с такъв лак и изкара 5 години преди да почне да се лющи там, където го напича най-мнго... Хоризонталната част на долната част на дограмата....
добре би било и ако въпросната фирма спазваше е коректно предписанията на Бекер Акрома :?
лака се тонира не с байц!!! а с оцветител за да имаме UV защита :)
потърсете и други за да не правя реклама
Лака го тонират с каквото трябва. Дали ще му казваш байц или оцветител е все тая...
Хората продават цялата продуктова линия...
stridata - специалист
Темите се дублират и да пишеш на всеки едно и също става леко смешно!
Да изшлайфаш до дърво тези неудобни места означава да си пуснеш едномесечен отпуск(даже не знам дали ще ти стигне) освен ако не използваш някакъв пясакоструй или много качествена водоструйка. Ако не можеш да го свалиш до чисто дърво съответно не можеш да изпълниш технологично предписанието за обработка на дървесината за външни условия. Личното ми мнение за твоята ситуация е да решиш дали ще нанасяш боя или лазур. След като си избереш, да го матираш цялото със някаква шкурка P180, да зачистиш налюпените места(общо взето наблегни на язвите) и избери си от някоя от големите вериги един хубав грунд(обясни за какво ти трябва), грундирай, изшлайфай го като изсъхне и пръскай квото ти е кеф на душата(боя или лазур). Марката си я определи от бюджета. В твоя случай м/у средния клас и много скъпите материали разликата в издръжливостта няма да е много фрапантна. И помни, че евтиното винаги излиза скъпо!
.
maxaffey - напреднал
Мерси много на всички за съветите. На компресора мога да му сложа и пясъкоструйка и незнам дали няма да е по-лесен начин от шкуренето? Как мислите и дали изобщо ще стане или ще трябва и ламперията да сменям след това упражнение ще трябва и ламперията да сменям :yawinkle:

Тема "Лакиране на външна дървена ламперия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: