Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
naB4o - специалист
За операциите, зависи от това каква е основата под тапета. Зависи също така и как ще се махне и с какво лепило е бил лепен, дали тапетно или ц200. На апартамента ни основите бяха гипсокартон с латекс в светли тонове, тапетите бяха нови, с орнаментики и други шукарии. Взех си някакъв препарат за по-лесно разтваряне на лепило и в пулверизатор с гореща вода ги махнахме много лесно. Факт е че имаше трудни места, където много чегъртахме, и мисля че са слагали ц200. След махането на тапетите, хубаво измиване на стените, се наложиха леки корекции (с акрилен кит с фибри или нещо такова) в случая не грундирах понеже имаше основа боя със сходен тон и на две ръце стана идеално. Ако лепилото не беше водоразтворимо и беше останало по картоните, щях да зашкуря и шпакловам. А относно грунда след гипсова шпакловка, ползвах добре разреден латекс и след него още две ръце без разреждане. Където пробвах без 1 ръка разреден латекс, стената си дърпаше доволно от латекса.
wanderer - специалист
preslav написа:
wanderer, защо спориш с човек дето знае всичко - просто си хабиш думите! Ако си любопитен погледни, в кои теми се включва Пламенния, забележи и как са приключили темите - всичко, до което се е докоснал се е скапало!
За да не се чуди от къде му е дошло ще кажа, че вече съм го посочил на модераторите - (лично мое мнение) човек безполезен за форума, човек без задръжки, някой си дето не знае "пардон, осрах (изложих) се", човек дето като видя, че е писал и се въздържам да чета.
Форум "Направи сам" и всичките му препратки са към "обърни се към специалист" - няма лошо, но всички рабраха кой е "специалиста".
Иначе (в случая е прав), свалих тапетите, тогава не бях чувал за грундове, разредих латекса и минах една ръка, повторих с нерареден латекс и приключих за 10 години с боядисването.
  • е, и аз лонг тайм аго съм имал такова изпълнение, още стои стаята даже. боядисана с една ръка разреден латекс, и 2-3 неразреден, но общото със сегашните ми неща е нищо общо.сега след грунд и свестен тънк латекс цвета излиза на ръка и половина - две. иначе съм виждал умници, които в стремежа си за икономия на грунд ходят още по два пъти в магазина да докупувт латекс. въпроса беше принципен. питащия видимо няма опит, и целта мисля е да му се помогне най адекватно и обективно. избора какво да купи, и къде да рискува е негов. няма как да знаем и неговите критерии. за хубаво или за лошо моите са височки. пък за коментарите на пламен какво да кажа - това че той прави нещо по определен начин дали го прави автоматично най правилното решение?? - всеки да чете, да претегля коментари и аргументи, и да си направи избора.
plamen6703 - майстор
wanderer написа:
на пламен какво да кажа - това че той прави нещо по определен начин дали го прави автоматично най правилното решение?? - всеки да чете, да претегля коментари и аргументи, и да си направи избора.[/list]
Нам мен нищо не казвай, аз не съм бояджия и не си боядисвам сам стените :) Не си писал откъде си, но ако минаваш през Варна има една местност "Сълзица" може да видиш как са ми боядисали стени на ранчото последно преди две години... с моите "интензивни" посещения там сигурно ще изкара още десет пъти по толкоз :wink: :partyman:
wanderer - специалист
не виждам каква е връзката с темата. последно - хвалиш ли се, или се оплакваш?
preslav - майстор
wanderer написа:
не виждам каква е връзката с темата. последно - хвалиш ли се, или се оплакваш?
Не, продължава да се прави на интересен щото ако стъпи на сълзица ще му са горещи табаните години напред.
ssmmaaa - специалист
wanderer написа:
preslav написа:
wanderer, защо спориш с човек дето знае всичко - просто си хабиш думите! Ако си любопитен погледни, в кои теми се включва Пламенния, забележи и как са приключили темите - всичко, до което се е докоснал се е скапало!
За да не се чуди от къде му е дошло ще кажа, че вече съм го посочил на модераторите - (лично мое мнение) човек безполезен за форума, човек без задръжки, някой си дето не знае "пардон, осрах (изложих) се", човек дето като видя, че е писал и се въздържам да чета.
Форум "Направи сам" и всичките му препратки са към "обърни се към специалист" - няма лошо, но всички рабраха кой е "специалиста".
Иначе (в случая е прав), свалих тапетите, тогава не бях чувал за грундове, разредих латекса и минах една ръка, повторих с нерареден латекс и приключих за 10 години с боядисването.
  • е, и аз лонг тайм аго съм имал такова изпълнение, още стои стаята даже. боядисана с една ръка разреден латекс, и 2-3 неразреден, но общото със сегашните ми неща е нищо общо.сега след грунд и свестен тънк латекс цвета излиза на ръка и половина - две. иначе съм виждал умници, които в стремежа си за икономия на грунд ходят още по два пъти в магазина да докупувт латекс. въпроса беше принципен. питащия видимо няма опит, и целта мисля е да му се помогне най адекватно и обективно. избора какво да купи, и къде да рискува е негов. няма как да знаем и неговите критерии. за хубаво или за лошо моите са височки. пък за коментарите на пламен какво да кажа - това че той прави нещо по определен начин дали го прави автоматично най правилното решение?? - всеки да чете, да претегля коментари и аргументи, и да си направи избора.
Ръка и половина? Би ли обяснил как точно нанася половинката? Относно грунда преди боядисване, производителите си пишат-първа ръка разреден латекс или техния грунд. От грунд има смисъл, ако ще боядисваш с много лъскав латекс{100%акрил},да направиш корекциите на грунда, защото на боята ще си личат.
plamen6703 - майстор
Лесна работа, отмерва две ръце, реже половината на едната ръка и остава ръка и половина за нанасяне :cool: Иначе дали ще се ползва грунд, има смисъл, но в повечето случаи няма значение :partyman:
stridata - специалист
Да кажа аз как си реших моя проблем с махнати тапети лепени с някакво лепило на Бизон. Като майсторите махнаха тапетите ми изшлайфаха стените с онези машини за шлайфане на шпакловка и ми казаха, че всичко ще е наред! Да съм грундирал и да съм си слагал латекса. До тук добре.... Грундирах, тръгнах да нанеса една ръка латекс и точно след 5 мин като водата в латекса разтвори лепилото си нямата на идея на какво заприличаха стените, получи се ефекта на дъбов фладер.Хахахах. Оставих го да изсъхне, викам си ще стане с втора ръка.... Втора, трета, нъц! Какво ли не четох с какво ли не минавах, топла вода, шлайфане сериозно, шпатоли-матоли.. Нямах никакъв вариант да се шпаклова на ново и да се шлайфа пак! Почнах да мисля логично как да запечатам това чудо и стигнах до извода, че ми трябва дебелослоен грунд а не тия водички дето ги продават.. Разтърсих се и попаднах на един продукт на някой от Българските производители който се използва за грундиране на помещения които са след пожар, кухни в заведения, опушени със сажди и т.н. Това чудо е се едно шпакловаш, така бетонира лепилото за тапети, че нямаше и следа от него, дори не съм шлайфал м/у ръцете. Пернах си отгоре и заспа! Та извода е, че има и по евтин вариант от това да си махнеш тапетите и да плащаш за шпакловане, мрежи и т.н.
dezdemonzz - помощник
Много се наспами темата за жалост, но слава богу мисля, че имам всичко нужно. Действам по този начин тук:

"Значи, махам тапета, махам колкото се може повече от лепилото, слагам грунд + шпакловка (като ако е за вътре шпакловката да е направена от гипсово лепило, като броя на ръцете, дебелина и финиша на шпакловката си зависят от мен), след шпакловката пак грунд и след това латекса. "

Като ще имам в предвид и това, което @wanderer ме допълни последно: "@dezdemonzz, шпаклова се с гипсова шпакловка. с гипсово лепило и пресечен гипс се шпакловаше едно време, кога беше оскудация :)"

Благодаря на всички, специално на @wanderer ,страшни сте ! :rock: =D>
wanderer - специалист
  • гледам, че пламен за пореден път в поредната тема се е опитвал да се прави на духовит. няма лошо. всеки се излага толкова колкото може. :wink:
  • до ssmmaaa - половин ръка бояджиите викат на ръка, при която боята е само припръскана по детайла/повърхността. при мен - в смисъл направена с по рядка боя, и без много стремеж да се покрие повърхността на 100%. например: последно боядисвах върху постна боя и грапава варова мазилка. веднага си проличаха пропуските в по дълбоките пролуки. но това го оправих на втората ръка.
  • в тая връзка и за написаното от stridata - значи все пак работата опира не до липсата на грунд , а до намиране на подходящото решение. тази въпросна стая беше постно, бяло и жълто, с много опушен таван и стени от печка и цигари. като тръгнах с безцветния грунд, за нула време всичко стана някво плашещо мазало. като изсъхна обаче стана като леко лъскав филм и боята излезе превъзходно. ето в случая този е грунда. след разреждането става 4 - 5 литра за безбожните 8 лева :wink:
Прикачен файл:
23998439_1925206684175771_677011714_o.jpg
23998439_1925206684175771_677011714_o.jpg (103.37 KиБ) Видяна 3123 пъти
  • към автора на темата : пожелавам ти да намериш магазин с грамотни продавачи. аз от години пазарувам бои само от едни,
    и като си кажа исканията, досега не са ме подвеждали никога. нещата са комплексни. за добър резултат освен добрата подготовка и технология е нужна и хубава боя и инструменти. с "латекс на варова основа" от кварталната железария не очаквай чудеса.

Тема "От тапет до латекс, каква е процедурата ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: