Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
vikentii - напреднал
Не съм сигурен, че темата е точно за секцията Боядисване, ако модераторите сметнат за необходимо моля да я преместят.

Питането ми е свързано с импрегнирането на стари греди от покривната конструкция.
Всички греди са нападнати от дървояд. Минах ги една по една с телена четка и бормашина с приставка четка, за да премахна мръсотията, корите и най-горния слой така че да открия огнищата на термитите.
Ето преди и след:
Изображение

Изображение

След мноо труд и мръсотия гредите вече приличат на нещо и се двоумя с какво да ги импрегнирам: Бохемит или Импралит?
Кое е по-добро и дълготрайно. Имам достаъчно количества и от двете. Може ли първо с едното, после с другото?

Благодаря
stridata - специалист
пон юли 16, 2018 12:39 pmvikentii написа:
Всички греди са нападнати от дървояд. Минах ги една по една с телена четка и бормашина с приставка четка, за да премахна мръсотията, корите и най-горния слой така че да открия огнищата на термитите.
Лично за мен най-правилното е да си звъннеш на производителя и да попиташ какво препоръчва в тази ситуация. На първо място си спаси гредите, после мисли как да си нашлапяш материалите дето имаш.
VLADO66 - майстор
Не съм много сигурен, но Бохемит не се препоръчва за използване в затворени пространства- там където ще се живее.
burkov - специалист
Няма такова нещо. Лично съм ползвал Бохемит за нападната дървесина и няма изискване да не се ползва в затворени помещения.
Трябва да се проветри, и да има вентилация при нанасянето, трбява да се ползват и предпазни средства, но никъде не пише да се ползва само за външна употреба.

За съжаление обаче, не мисля че ще е достатъчен за да се справите с проблема. Това са доста дебели греди и набута ли се гадината вътре, няма измиране.
Аз имам частичен успех с един покрив.
plamen6703 - майстор
Нищо няма да помогне срещу нападнати и наядени от дървояди стари греди. Препарати се ползват преди да се случи случката. Това е като ползване на чадър, разпъва се преди да те намокри дъжда, след като те намокри дъжда файдата от чадъра е никаква. Сега и да обработи гредите може да постигне само плацебо ефекта от "импрегнирането", но при някои това е достатъчно и върши работа :wink: ! :partyman:
burkov - специалист
Като цяло може и да се получи ефект. Сега се заглеждам, че тези греди, поне визуално са доста по-добре от моите. Може и да успееш да ги спасиш.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Трябва да инжектираш препарат против ДЪРВОЯД в дупчиците.
Термитът е друго нещо
шоп - майстор
@vikentii,
гредите за които имате притеснения от какво дърво са и на колко години са?

Имам подозрение, че гредите не са от чам и са сигурно на 30-40 години.
Ако е така, то те ще надживеят ПДЧ то върху тях :-D
vikentii - напреднал
пон юли 16, 2018 5:11 pmn_a написа:
Трябва да инжектираш препарат против ДЪРВОЯД в дупчиците.
Термитът е друго нещо
Точно това ми казаха и от https://www.otrovi.com/ и хората ми обясниха надълго и нашироко подробностите.
Значи в моя случай /греди и мертеци вече нападнати от дървояд/ най-ефикасното е Бохемит Плюс. Обикновенния бохемит е само за превенция на нова дървесина. Но истинската отрова е бохемит плюс.
Първо с много търпение трябва с голяма спринцовка и игла да се вкара разтвор във всяка дупка и то възможно по-навътре. Където дървото е разсъхнало и има процеп също е добре да се вкара навътре. Голяма играчка е, но това е начина.
След като са напои обилно отвътре, почва импрегнацията отвън. Казаха ми 3 пъти през 30 минути дървесината да се накваси обилно. Това е минимума. И завършиха, че ако съм имал желание на другия ден да повторя :axe:
пон юли 16, 2018 5:38 pmшоп написа:
@vikentii,
гредите за които имате притеснения от какво дърво са и на колко години са?
Имам подозрение, че гредите не са от чам и са сигурно на 30-40 години.
Ако е така, то те ще надживеят ПДЧ то върху тях :-D
Честно казано не знам каъв е материала, но като за 80 годишна къща са здрави. Само тези дървояди ме притесняват, но ще се наложи да им отделя повечко време. Съвсем скоро ще населваме подпокривния етаж, така че близките години ще съм разбрал по гризането, дали съм се справил с гадините
шоп - майстор
пон юли 16, 2018 5:39 pmvikentii написа:
Честно казано не знам каъв е материала, но като за 80 годишна къща са здрави.

Мда...бях сигурен, че дървесината е на доста години. Изкарала е 80 години и ще изкара още толкова.
Нямам представа какво е покривното покритие, но ПДЧ то ще изгние, спапе, провисне и стане на юфка преди гредите да се компроментират.

Ако имате излишно време или труда Ви е без пари можете да си играете с игла и спринцовка да инжектирате отрова.

За мен това е излишно и времеемко. Ако съм пенсионер без работа, МОЖЕ БИ бих го направил. В противен случай две ръце третиране с лозарската, градинска или бояджииска помпа ще свършат супер работа.
Успехи!

Тема "Бохемит или Импралит?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: