Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
Бохемита е по-токсичен от Импралита, като втория е одобрен и за вътрешно ползване. Освен това в един пчеларски форум отлично и ясно си пише за вредите които бохемита причинява на пчелните семейства.
Аз като специалист от фирма Бран Инсект с опит при дървоядите повече от 15 години бих ви казал, че наистина в дупките е добре да се инжектира импрегнант (може също нафталин или нафта, но са канцерогенни и ужасно миришат) или каквото сметнете за най-безвредно, но въпреки това в дървесината заразена с дървояди, самите дървесни червеи си остават вътре. Ето защо е добре да се направи:
1. Или цялостна дезинсекция с широкоспектърен инсектицид с дълго остатъчно действие - така ще умират всички излезли от дървесината насекоми и всички кацнали за да снесат яйцата си в дървесината. Подробности за този метод съм описал тук: vrediteli.bg/darvoqdi
2. Или да инпрегнирате на всички видими части на дървото, но ако е таван, няма да успеете да постигнете оптимален ефект, тъй като сглобките ще останат ненамазани.
3. Ако има много видими дупки и е нарушена структурата на покрива, не се чудете и ядосвайте, а благодарете, че все още не се е срутил и внимателно го отремонтирате, като поръчате изцяло инпрегнинаран в инпрегнационни вани материал, защото при напукване на недобре изсушен материал след години се образуват дълбоки цепнатини и ако е правена инпрегнация на ръка, то инпрегнанта няма да е проникнал много на дълбоков материла, освен ако не сте правили няколко ръце и сте напоили добре дървесината, но затова си има машини които дозират с точност.
3.1. Другия вариант е да си поръчате BSH или KVH дървесина, тя не се нацепва, но е по-скъпа.
kr1100 - майстор
вт юли 17, 2018 10:07 amVLADO66 написа:
И аз си мислех за димки, ама дали има срещу дървояди?
Знам ,че е стар пост.
Серни димки. Слагат се в метални тави. капачка от буркан или подобно, сяра на прах , фитил. Обезателно противогаз и спринтово бягане :-D .Всички отвори /прозорци, врати , процепи/ запушени. И да няма железа - ръждясват скоропостижно.
Адски дим, задушлив
Whiskey - специалист
Колеги, позволявам си да вдигна темата с един въпрос. Ще импрегнирам дървен материал за покривна конструкция с Impralit. Разполагам с безцветен такъв, но ми се иска да го оцветя с нещо, за да имам по-добър контрол при нанасянето. Моля да ми препоръчате конкретен продукт, който да закупя и с който мога да свърша тази работа.
nikolson - майстор
Има кафяв Импралит. Предполагам има същото действие. Може да добавите в безцветния и леко да тонирате.
mrsch66 - специалист
Калиев перманганат ако не те притеснява цвета :)
5kof - специалист
вт фев 09, 2021 5:20 pmkr1100 написа:
вт юли 17, 2018 10:07 amVLADO66 написа:
И аз си мислех за димки, ама дали има срещу дървояди?
Знам ,че е стар пост.
Серни димки. Слагат се в метални тави. капачка от буркан или подобно, сяра на прах , фитил. Обезателно противогаз и спринтово бягане :-D .Всички отвори /прозорци, врати , процепи/ запушени. И да няма железа - ръждясват скоропостижно.
Адски дим, задушлив
Нека дам и аз моите 5ст. по темата. В един друг форум също ставаше въпрос за серните ленти. И там също срещнах мнението, че железата ръждасват бързо. От 6-7 години всяка есен правя вино. Процедурата винаги я започвах със запалването на 4-5 серни ленти в помещението, където ще се осъществава фермантацията и съхранение на виното. В това същото помещение имая бая железораци с различно предназначение. Та не виждам някаква особена корозия, или нещо тргично. Иначе в вярно - димът е адски задушлив и след запалване на лентите - беж Лиске да бягаме. :tonqe:
Whiskey - специалист
пон мар 21, 2022 2:36 pmEDI написа:
Йодна тинктура.
Брилянтна идея! Сърдечни благодарности! Това с калиевият перманганат също ми хареса, но... по-опасно е от гледна точка на изгаряния по кожата при работа. Иначе знам, че има тониран Импралит, даже от където купих моя ми изпратиха оцветител, но... нещо не се получава. Стои на топчета, не оцветява добре. Абе... менте :).
EDI - майстор
С йодна преди 15 години тонирах парче плексиглас, което от тогава стои на комина на навеса...не е мръднал цвета.А и други неща съм тонирал-смоли, плексиглас....За лак и подобни не съм пробвал, но вероятно няма да има проблем.Направи малка проба....
kr1100 - майстор
пон мар 21, 2022 5:18 pm5kof написа:
.... И там също срещнах мнението, че железата ръждасват бързо. От 6-7 години всяка есен правя вино. Процедурата винаги я започвах със запалването на 4-5 серни ленти в помещението, където ще се осъществава фермантацията и съхранение на виното. В това същото помещение имая бая железораци с различно предназначение. Та не виждам някаква особена корозия, или нещо тргично.
Правиш ли разлика м/у запален серен фитил и пъхнат в буре и затапен и м/у горене на сяра в голямо закрито пространство / пр. оранжерия/ , 1е се изказваш неподготвен?

В твоя случй имаш минимално обгазяване - стараеш се възможно най-бързо да натъпчеш фитила в бурето и да го затапиш. Докато в оранжерия , склад при горенето става димна завеца / нищо не се вижда като гледаш отвън - бели облаци и после 2-3 дни само заобикаляш поотдалече ,че намирисва и задушава.

Тема "Бохемит или Импралит?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: