• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12
Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
yanush - специалист
Само че цвета който аз ползвах е палисандър...има го и на 5 лт. кутия

Прикачен файл

Импрегнант Бохемит Estetik 1л тик.jpg
radius - майстор
Кога си го мазал и как е сега?
yanush - специалист
с четка.... мазани са (боядисвани )преди монтаж изглеждат супер ще ги снимам утре
radius - майстор
Ама ти видя ли какво те питам?
Монтажник - специалист
ср апр 15, 2020 9:12 pmradius написа:
Искаш да кажеш, че няма смисъл от импрегнация ли?
Да го е.а, ако си бях направил дървена къща с какво ли щях да я намажа
:finga: :finga: :finga:
radius - майстор
Седнете удобно и ви моля за последен напън. Който се е включил с акъл, а не коментирам надолу предложението му, е защото или не съм сигурен, че няма да се олюпи покритието, или е трудоемко в моя случай.
Трябва да се избира вариант тия дни, силно се отдалечих от импрегнирането в автоклав, документално сложна работа, а материала не ми се рискува да го возя без документи. Вчера минах през дървена борса, то имало видеокамери, то каквото влезело в програмата, само то излизало и се следяло. Т.е. няма как да се сдобия с документ за закупен от тях материал. И дори да имам документ, по закон трябва да има марка на всеки детайл (с един парапет са към 600 детайла...).

Общо взето се ориентирам към продукти, които бих освежил по-лесно след време. Това е по-важно за мен от вида. Подредил съм ги от най-скъпата, към по-евтините системи:

1. С маслени продукти на Tikkurila. Избрах си система с 2 ръце Vallti Colour New (https://tikkurila.com/products/valtti-color-new) , но лошото е, че грунд-импрегнатора(vallti super guard), който дава производителя , не се внася в БГ (май е бая отровен). И се ползва някакъв по-слаб продукт (Vallti Primer), което според мен е компромис със системата. Един вид ще се дават много пари (около 1200лв), но с компромис. Това побългаряване няма да ми даде душевен покой като броя парите.
+ да се надяваме качествени продукти
- цената,а и няма да се ползва точния грунд, не е ясно колко ще е лесно освежаването

2. С Bohemit – импрегниране с Opti F безцветен (двукратно потапяне за кратко с време за изсъхване след първия път) и 2 ръце Estetik Profi.
Говорих и с предствителя на СИ България, но този Estetik Profi, е много скъп, а нищо обективно няма за него. TDS-a му, като за другия Естетик, на кутията пишело 8-10г., а на другия 3-5. Е да ама другия 15лв/литъра, а този 40лв. ! За да го избера, трябва да видя нещо повече от надпис по кутията. Щото лесно да обещаеш 10г, ама трябва и да е вярно. Пратиха ми от Бохемит резултати от тестове на продукта в независима (разбира се) лаборатория. Нправо е супер това 10-12г. за нищо го нямат. Големите имена не смеят да обещаят нещо повече от 8г. Само този Estetik профи ще е към 700-1000лв за 2 ръце, което го нарежда системата с Бохемит до Тикурила като цена. Отделно го няма на сайта на чешката фирма-майка Bochemie, което също е притеснително, пък уж всичко било внос от там. Как пък за тях го няма тоя хубав продукт, а за нас да. Има вариант и да ползвам по-евтиния Естетик и каквото стане, че на 3г не ми се занимава да освежавам. Уж по-рядък и попивал добре. Пробвах на една летва 2 ръце с топене и всичко е на повърхността, няма и 0,5мм да е проникнал. Дали и с маслата е така?
Днес поръчах една кутия Естетик Профи да видя наживо как е, поне в началото.

+ лесен за нанасяне и последващо освежаване
- Цената, неясни резултати, продукта е нов и няма как да видя нещо на 10г. с него.
Тук има и вариант да ползвам обикновения Естетик, поне като го гледам какъв е рядък, мога и с пръскачката да освежавам.

3. С габровските натурални продукти https://woodcraftbg.wordpress.com/%d0%b ... %82%d0%b8/ (моя идея, може би за към 700лв):
Байц, после Импрегнатор( с боров катран и ленено масло) и накрая Екстериорно гъсто финишно масло(с ленено масло, гъша мас, пчелен восък, карнауба и боров катран).,

+ Лесно освежаване, безвредни съставки
- Неясен за мен резултат, все ще е по-добре от нищо, но колко по-добре, кой да ти каже, ще падне бая мазане с четката, няма да става с топене. Отделно, при тези продукти акцента е към безвредността, а за ограда, според мен е по-важно да е защитена, макар и с нещо вредно. Все пак не е като да правиш маса или легло. Т.е. притеснявам се дали не е направен компромис с ефективността за навън, само и само да няма химии.

4. Байц, после масло(евентуално), накрая безир
+ няма да е скъпо, мога да си позволя да нанасям с потапяне, което ще ме улесни доста
- Разгледах няколко безира. Все ги дават като импрегнатори и грундове, т.е. да има и нещо върху тях (разбира се има и думи че може да са финиш, но по-скоро като изключение). Знам, че навремето масово се е мазало само с безир за финиш и си е добре, затова съм малко озадачен. Другото е , че все пише, преди да се мажат безирите, да се остранят остатъци от масла. Е аз нали преди това съм накиснал в масло, как да стане?!
nikolson - майстор
Има и още един вариант.
lov - майстор
По т.4 ти е най лесно.И имаш два варианта.
Направи си тест на една дъсчица и тогава решавай. Изчакай само да напие маслото за ден примерно сега както е топло и има слънчице и тогава с безира.
Или пък питаш оня технолога бояджията. :lol:
radius - майстор
съб май 16, 2020 5:12 pmnikolson написа:
Има и още един вариант.
Не се срамувай, сподели :wink:
ZEDYCUS - майстор
Отработено масло, все има и лесно се маже. Пода на беседката е така 12 години. Не е като да не се мокри при дъжд и сняг. И слънце има.. мога ти снимам как огледа утре по ☀️
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12

Тема "Дълготрайна обработка на нова чамова ограда - с какво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: