Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
schuldiner - майстор
Успех и ако не те мързи, покажи резултата!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед дек 13, 2020 9:49 aml000p написа:
Ще служи за дифузер на светлина за лампа.
:supz: И да покажеш!
hidrazin - майстор
нед дек 13, 2020 9:49 aml000p написа:
Ще служи за дифузер на светлина за лампа.
Не разбрах какъв е проблема със Ст.Загора? Свършиха се куриерите или?
Иначе ме върна в детските години по времето на соца... :-D
Като ученик така си бях правил екран за цветомузика.
Дървена кутия с две стъкла отпред. Между двете стъкла насипани парчета от счупени автомобилни стъкла.
Стъклата пък събрах от някаква катастрофа на "главния път". Няколко пъти ходих с колелото да "смитам" стъклата.
После падна голямо миене и чистене от пръст, трева, листа ... но мерака е голяма работа.
Получи се доста прилично и много добре разсейваше светлината на цветните крушки.
:partyman:
P.S. И аз бях тръгнал да търся стъклен чипс но цветен - основно червен.
Оказа се мисия невъзможна за в БГ. В България вече практически няма цветно стъкло ако изключим зелените и кафяви бирени бутилки.
Дори стъклените тухли които навремето бяха от цветно стъкло сега са от бяло стъкло, напръскано с цветен лак.
Успех и да покажеш какво се е получило.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед дек 13, 2020 11:23 pmhidrazin написа:
P.S. И аз бях тръгнал да търся стъклен чипс но цветен - основно червен.
Червено стъкло се прави със злато...
Аз зяносах на баща ми едни скъпи цветни тушове и много им треперах*. Хем и не ми се получи :-) Чак след години, оцветих с витражни бои, но вече не ми бе интересно

*съвестта ми се успокои, след като той сипа всичкия останал червен туш в захранка за риба
schuldiner - майстор
Ха-ха! И аз искам да покаже, сякаш да отмъсти за моите неуспешни опити...
Смяташе се за престижно, като бях 4-5-ти клас, да гледаш екзотични рибки. За неонките някак бяхме решили, че светлината трябва да е бяло-червено-синьо, затова, логично, филтърът й трябва да е от стъкълца в същите цветове. Съответно влака до Белослав, ровене в скрапа на Стъкларския завод, редиш мозайка върху предпазната мрежа над аквариума... лапешки работи. Накрая нулев ефект.
Пак в Белопал имаше една стая, като направиш услуга на предприятието, влизаш и си избираш сувенир. Баща ми беше харесал един пепелник - рубинено червен, сигурно 3 кила. Казваше, че ако струва пет лева, няма злато за пет стотинки.

ПП Хидразин, сетих се за чипс от солети за фюзинг. Като проверих цената - 400-600 лв./кг. и леко ми прилоша. За синьо по-добре да натроша един кобалтов сервиз на майка ми, и без това никой не го ползва. Жълто също се намира, ама за червено не се сещам. Оня скрап го няма от 20 години.
нед дек 13, 2020 10:33 amschuldiner написа:
Успех и ако не те мързи, покажи резултата!
Благодаря, ще се опитам да не ме мързи! :rolleyes:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Хах, бая народ сме си играли със стъкло, май
shotik - майстор
По шосето от Малашевци към Чепинци , след табела за край на София и към 200 м напред, в дясно по посока на движението има една циганска къща с натрупани стари дървени дограми до пътя, от които ще ползват дървенията за отопление, а стъклата ги чупят.
Може би ще се съгласят да ти дадат малко трошено стъкло за твоя опит.

https://www.google.com/maps/@42.7260969 ... 312!8i6656

Дограмите на тази снимка ги няма , защото е от 2012 г, но сега между дървото и къщата е купчина, вчера съм минавал там и съм я видял.
Последна промяна от shotik на пон дек 14, 2020 1:46 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ако ще вземаш стъкло оттам, поискай го натрошено и пресято. Ще си платиш. Братята не са точно мързеливи. Липсват има нашата дисциплина и мотивация
Инак, Все някъде в Сф би трябвало да има класическо ателие за стъклопоставане. Те имат едни дървени сандъци в които пускат дребните изрезки, които са много привлекателни. Ленти около сантиметър... При всички случаи да си с маска, кожени ръкавици и подходящ съд :-)
hidrazin - майстор
нед дек 13, 2020 11:40 pmn_a написа:
Червено стъкло се прави със злато...
Най-хубавото червено стъкло се прави така.
Сега има и по-евтини оцветители. Например чиста мед/бакър.
Но там има една "закачка" която оскъпява производството.
След първото прибавяне на бакър то не става червено.
Трябва да се охлади, смели и стопи наново.
пон дек 14, 2020 7:23 amschuldiner написа:
Баща ми беше харесал един пепелник - рубинено червен, сигурно 3 кила. Казваше, че ако струва пет лева, няма злато за пет стотинки.

ПП Хидразин, сетих се за чипс от солети за фюзинг. Като проверих цената - 400-600 лв./кг. и леко ми прилоша. За синьо по-добре да натроша един кобалтов сервиз на майка ми, и без това никой не го ползва. Жълто също се намира, ама за червено не се сещам. Оня скрап го няма от 20 години.
О, фюзингът беше един от първите източници за които се сетих макар и да подозирах за цената. Тя надмина и най-големите ми страхове. :-D
В оня пепелник дето е 3 кила, по сегашни цени има злато за около 3 кита. Реално малко повече защото се прибавя като сол а тя е малко по-скъпа.
Цената от лев на кило не е малка но не и голяма при условие че бих отделил едни 10-15 кинта за килограм.
Вероятно има и други причини да не се произвежда. Поне не масово и никак в България.
Трябва за всеки цвят да отделиш отделна пещ. Например ако правиш синьо стъкло то в същата пещ не мое да правиш червено.
Остатъците дето нямат чистене ще дават промяна на цвета в следващите партиди с друг цвят.
Навремето хубаво, идеално прозрачно, рубинено стъкло нарязано на лентички по 2-3 санта се използваше в сценичните прожектори.
От много години ги няма и не мога да открия бракувани. И там минаха на LED.
Сега бавно и славно събирам по малко. Основно ми носят от Германия - разни чаши, чинийки, вази... на символична цена. Некой ден ще ядат големия чук!!!
Проблемът е че и там рядко излиза нещо с цветове които са ми необходими.
В България всичко стана опростенческо - пласта-маса и ментета. Дори и едното свястно стъкло го няма...
:partyman:
P.S. Имаше и друг "източник" на червено стъкло но и него го няма - петолъчката на чинията (Бузлуджа). :-D
Ама да съм събирал нападали стъкла кога му е било времето (масово отстрелваха петолъчката).
Бях си взел само няколко парченца но не е само червено стъкло.
По-точно е двупластово стъкло - един слой прозрачно рубинено-червено стъкло около 4 милиметра и 1 милиметър млечнобяло стъкло.
Двата слоя са изработени заедно и не се отделят. Белия слой отзад е за да разсейва светлината на прожекторите.
Прикачен файл:
Чинията.jpg
Чинията.jpg (60.97 KиБ) Видяна 828 пъти

Тема "Стъклен чипс - София ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: