• 1
  • 2
Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
brum - майстор
Грунда който ми дадоха се води грунд за ламинат. На това казват преходен грунд.

А боята е полиуретанов лак. Май-май е същото дето ползвах за да боядисам една джага преди 10+ години. Поне с него съм работил и се работи лесно.

За дебелина на слоя - ще мисля за минаване на боята на 2 ръце. Ама може и на една да остане. До там да стигна :) .
brum - майстор
Я да питам - има ли някакъв кит който е течен и може да се нанася с четка? Че с тоя шрпиц кит на спрей дето ползвам 90% отиват там където не са нужни. Или поне има ли вариант на спрея да му сменя дюзата с нещо дето прави насочена струя с малък диаметър, а не метла?

Писах и после прочетх - има дюзи. Утре ще ходя да търся някаква подходяща. Ще споделя после как е минало китването и грундирането. Би трябвало неделя да съм приключил с тази част и да остане боядисването.
brum - майстор
Да споделя една хитрина която измислих и май ще ми спести време. Правя 3 идентични шкафчета с общо 6 вратички. Пръскането на филера е най-неприятно като става дума за срезовете. А при вратичките това са 24 среза общо. Обаче хванах вратичките заедно една към друга със дърводелски стяги. Сложих тънък спейсър между всеки две вратички (хартия нагъната на 16 слоя) и събрах всичките срезове на 4 плоскости. И шлайфането е по-лесно, и нанасянето на филера, че и боядисването очаквам да сработи добре по този начин.

Като приключа ще кажа дали хитрината е имала недостатъци :) .
brum - майстор
Приключих боядисването и споделям детайлите.

Първо лепене. Директно, без винтове със лепило за PVC. Май същото го ползват за тръби. С дърводелски стеги се хващат детайлите един за друг, донаместват се леко и след 30 минути се минава към следващият детайл.

Следва китването. Преди самото китване съвсем леко се минава със шкурка (240 или 320 ползвах) по срезовете. После с шприц кит с кръгла дюза се пръскат срезовете. По 3-4 ръце с около 30-40 минути време между слоевете са достатъчни да се изравнят неравностите. Ако след това останат по-големи неравности с нормален автомобилен кит за брони (двукомпонентен) се цапва само там където има нужда.

После шлайфане. Ползвах делта шлайф с фини шкурки (240-320). Всички повърхности се минават по препоръка на тези от които взех лака. Делта шлайфа се оказа неподходящ за срезовете. Там по описаният подход с хващане на няколко вратички заедно със стегите минавах по срезовете на всичките на веднъж. Но по срезовете делта шлайфа много бързо ядем материала. И съответно тук-там по ръбовете на вратичките изяде достатъчно материал, за да може ако се загледа човек го види.

Имаше още едно пръскане с шприц кит на дефектите дето се появиха след шлайфането и последващо шлайфане на тези места.

Последва почистване преди започването с боите. Вкарах всичко в банята и поливах директно с душа. С бърсане с влажен парцал пробвах, но имаше прекалено много прах и не беше ефективно.

Първият слой грунд с преходен грунд за ламинат - пръска се лесно, но се оказа, че грунда не е на водна основа. Като свалих маската ме удари миризма на ацетон. С кореселин не се мие добре. Поради липса на ацетон накрая го махах на люспи от казанчето и пръскалката на пистолета. Първият слой съхне идеално за около 2 часа. После с гъба за шлайфане 240ка минах колкото да изгладя неравностите които се бяха образували. Накрая забърсване с леко влажен парцал,

После грунда който си е към лака. Той вече е на водна основа. Нямаше нужда от шлайфане след нанасянето, защото при минаване с ръка по повърхностите бяха гладки. Не оставяха и прах по ръката, та нямаше нужда от бърсане.

И последното - на два слоя полиуретановата боя. Боята се оказа гъста. Там от където взех лака казаха да сложа 5% вода, но ефекта беше близък до никакъв. Според инструкциите на пистолета сложих още 5% вода и почна да се пръска съвсем нормално. Пръскането беше по хоризонтала и вертикала за максимално равномерно покритие. Изчаках няколко часа между слоевете.

Резултата за мен е добър. Покритието е бяло, без петна, леко грапаво на пипане. Подозирам, че ако бях взел гланц боя щеше да е съвсем гладко. Та с електрическите пистолети на Бош с вентилатора се получава работата.

И още един детайл да дам - тоя материал е толкова мек, че единственото което ми идва на ум за наречие докато работя с него е говнолин. Измята се с поглед при лек товар. Пантите е добре да са максимално близо до местата където нещо ще държи вратичките да не се събират от собствената си тежест. Видимо основите на пантите поддават при лек натиск на вратата. Ако пак трябва да правя шкафове ще взема по-дебел материал от 15мм. Може би 18мм или 20мм.

Ще кача снимки на финалният резултат като монтирам шкафовете (след 2-3 седмици предполагам). За момента качвам две дето показват как с шаблони направени на 3Д принтера си центровах основите на пантите и белязах отворите за монтаж на краката.

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (33.31 KиБ) Видяна 2652 пъти

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (30.82 KиБ) Видяна 2652 пъти
Я да питам - има ли някакъв кит който е течен и може да се нанася с четка? Че с тоя шрпиц кит на спрей дето ползвам 90% отиват там където не са нужни. Или поне има ли вариант на спрея да му сменя дюзата omegle xender с нещо дето прави насочена струя с малък диаметър, а не метла?

Писах и после прочетх - има дюзи. Утре ще ходя да търся някаква подходяща. Ще споделя после как е минало китването и грундирането. Би трябвало неделя да съм приключил с тази част и да остане боядисването.
Последна промяна от KaiKayden на пет юни 25, 2021 10:18 am, променено общо 1 път.
miroki - майстор
Май дюзите са метла (вертикална) или кръг
brum - майстор
Точно. Масово са кръг но на шприц кита беше метла. Смених я с кръг, че с метла имаше много фира.
ср юни 23, 2021 11:18 amKaiKayden написа:
Я да питам - има ли някакъв кит който е течен и може да се нанася с четка? Че с тоя шрпиц кит на спрей дето ползвам 90% отиват там където не са нужни. Или поне има ли вариант на спрея да му сменя дюзата нещо дето прави насочена струя с малък диаметър, а не метла?
gb whatsapp apk
Писах и после прочетх - има дюзи. Утре ще ходя да търся някаква подходяща. Ще споделя после как е минало китването и грундирането. Би трябвало неделя да съм приключил с тази част и да остане боядисването.
Да споделя една хитрина която измислих и май ще ми спести време. Правя 3 идентични шкафчета с общо 6 вратички. Пръскането на филера е най-неприятно като става дума за срезовете. А при вратичките това са 24 среза общо. Обаче хванах вратичките заедно една към друга със дърводелски стяги. Сложих тънък спейсър между всеки две вратички (хартия нагъната на 16 слоя) и събрах всичките срезове на 4 плоскости. И шлайфането е по-лесно, и нанасянето на филера, че и боядисването очаквам да сработи добре по този начин.
Последна промяна от billfoster на съб май 14, 2022 9:09 am, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет май 12, 2022 1:18 pmbillfoster написа:

Да споделя една хитрина която измислих и май ще ми спести време....

Изображение

Изображение
brum - майстор
И аз така ги боядисах! За филера вече не помня дали така нанасях, но за боядисването това беше подхдоа. Картон на няколко сантиметра от ръба и леко със стегите (че разпоненето ПВЦ е меко). Недостатъка е, че и стегите се боядисаха :) .

Аз пък още имам да качвам снимки, че шкафовете гонят половин година употреба вече...
  • 1
  • 2

Тема "Боядисване на шкафове от разпенено ПВЦ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: