Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
Домашен немайстор - специалист
Здравейте. В момента боядисвам шпакловани и грундирани стени с бял Леко Интерин. Днес нанесох втората ръка латекс. Ще е нужна поне още една ръка за пълна покривност, но проблемът ми е друг.

В момента разреждам латекса с 5% вода, което е максимално допустимото от производителя, но въпреки това латексът ми пресъхва, поради което тук-таме остават дразги и черти. Дали заради жегата или нещо друго - не знам. Затова се чудя - допустимо ли е да разредя латекса с още вода, въпреки че производителят е казал до 5%? Примерно 10% или дори повече (ще експериментирам колко точно трябва да бъде, за да ми свърши работа)? Ако трябва, ще си купя друга марка латекс за последната ръка, само да стане добре.

Друга идея е просто да нанеса последната ръка както обикновено и след това да мина стените с фина шкурка, примерно 240. Да, ще изгубя текстурата, която валякът оставя, но поне няма да има никакви дефекти по стената.

Какво мислите, че следва да направя? Благодаря!
kozl - майстор
Може би да повишиш влажността в помещението.
MamaMy - майстор
Моят опит с разреждане на латекс е печален. Взех тониран латекс от Практикер. Като отворих баката вътре беше с консистенция и вид на сопол. Въобще не можеше да се използва. Седеше желиран и неможеше да полепне по валяка. Специално купих микрофибърен валяк и пак ефект 0. Наложи се да разреждам с вода докато започна да попива в микрофибъра. Минах стените един път, но те ставаха като при теб на черти. Като изсъхна се оказа, че няма никаква покривност. Заминаха 3 баки и 6 ръце за една стая, а от Практикер ме обвиниха, че аз съм виновен защото съм разреждал. Трябваше да ги викна тях да ми покажат как ще го нанесат този боклук който ми продадоха. Сигурно щяха да го шпакловат.
Извода ми е, че ако латекса прави черти, значи е много гъст или бавно се нанася. Ако го разредиш и загуби покривност значи просто си е боклук.
Svetoslavoff1 - майстор
И аз като автора на темата съм домашен немайстор, но Съдбата ме дари през годините с няколко основни ремонта и споделям опит, но без препоръки!
Ползвал съм изключително латекси и фасагени на български фирми, разреждал съм от 5 до 50%, че даже може би и 90, това след като измия четки, валяци и ваничката, не изхвърлям нищо в канализацията, нали уж сме еко :) и го ползвам после като грунд. Не мога да се оплача от дефекти, поне моето немайсторско око не вижда такива. Но аз не бързам, не съм на норма и мога да си позволя да мина и няколко ръце, докато се постигне задоволително покритие.
torbalan - Дървен философ
Ползвам латекс на Vitex. И бял и тониран. В магазина, като го купувам ми казват "И да не забравиш да сипеш 10% вода.".
Ако е тониран - с маркер пише на капака колко вода да сипя.

Откакто попаднах на тази марка - не съм имал ядове.

Разреждал съм повече, когато съм го ползвал за грунд, но отдавна по магазините си продават и грунд.
Домашен немайстор - специалист
чет авг 11, 2022 1:56 pmkozl написа:
Може би да повишиш влажността в помещението.
Единственият начин това да стане май е да затворя прозореца примерно 24 часа преди да боядисвам, както и по време на самото боядисване, но в стаята ще стане сауна, а въздухът ще е наситен с изпарения от латекс, което не ми звучи много приятно за работа. :)

чет авг 11, 2022 2:09 pmMamaMy написа:
Моят опит с разреждане на латекс е печален. Взех тониран латекс от Практикер. Като отворих баката вътре беше с консистенция и вид на сопол. Въобще не можеше да се използва. Седеше желиран и неможеше да полепне по валяка. Специално купих микрофибърен валяк и пак ефект 0. Наложи се да разреждам с вода докато започна да попива в микрофибъра. Минах стените един път, но те ставаха като при теб на черти. Като изсъхна се оказа, че няма никаква покривност. Заминаха 3 баки и 6 ръце за една стая, а от Практикер ме обвиниха, че аз съм виновен защото съм разреждал. Трябваше да ги викна тях да ми покажат как ще го нанесат този боклук който ми продадоха. Сигурно щяха да го шпакловат.
Извода ми е, че ако латекса прави черти, значи е много гъст или бавно се нанася. Ако го разредиш и загуби покривност значи просто си е боклук.
Затова си мисля да ударя трета ръка както си трябва, за да получа 100% плътно покритие, след което една ръка с по-разреден латекс за завършек.

чет авг 11, 2022 3:10 pmSvetoslavoff1 написа:
И аз като автора на темата съм домашен немайстор, но Съдбата ме дари през годините с няколко основни ремонта и споделям опит, но без препоръки!
Ползвал съм изключително латекси и фасагени на български фирми, разреждал съм от 5 до 50%, че даже може би и 90, това след като измия четки, валяци и ваничката, не изхвърлям нищо в канализацията, нали уж сме еко :) и го ползвам после като грунд. Не мога да се оплача от дефекти, поне моето немайсторско око не вижда такива. Но аз не бързам, не съм на норма и мога да си позволя да мина и няколко ръце, докато се постигне задоволително покритие.
чет авг 11, 2022 3:15 pmtorbalan написа:
Ползвам латекс на Vitex. И бял и тониран. В магазина, като го купувам ми казват "И да не забравиш да сипеш 10% вода.".
Ако е тониран - с маркер пише на капака колко вода да сипя.

Откакто попаднах на тази марка - не съм имал ядове.

Разреждал съм повече, когато съм го ползвал за грунд, но отдавна по магазините си продават и грунд.
Интересно, значи все пак ще експериментирам с разреждането. Може би производителят не препоръчва прекалено много да се разрежда, за да не се стича и да покрива добре, а иначе си прави добра адхезия с основата и се получава здраво покритие дори и с повече вода. Ако все пак не стане както го мисля с тази марка, ще пробвам Vitex или друг по-качествен латекс.
vlax - майстор
чет авг 11, 2022 6:31 pmДомашен немайстор написа:
Затова си мисля да ударя трета ръка както си трябва, за да получа 100% плътно покритие, след което една ръка с по-разреден латекс за завършек...

...Ако все пак не стане както го мисля с тази марка, ще пробвам Vitex или друг по-качествен латекс.
Днес като видях въпроса ти много се зарадвах,защото преди три дни купих 2,5 л същия бял Леко Интерин и тази вечер трябваше да боядисам един таван.Да поясня,че ремонтите в къщи си ги правя почти сам,горе долу през 6-7-8 години по една стая.
Е за първи път го ползвам и няма да повторя.Голям боклук.Скъса ми нервите тази вечер.И не покрива хубаво и като количество не отговаря на написаната квадратура.
Утре отивам да купя Боро,дано не са развалили качеството,че ще им тегля една и на тях.
:partyman:
Киррил - специалист
Чувал съм за фалшиви фирми произвеждащи латекст, така както произвеждат и фалшиво масло за коли. Няма кой да ги хване. Латекса който се предлага у нас е коренно различен от този в Германия при една и съща марка. Не знам защо.
kozl - майстор
И аз снощи привърших с боядисване на помещение към 30 м2.
Там където бях правил нова шпакловка ми се случи на 2 ръце. В-у стария, предварително измит латекс по 4 ръце. Но стария латекс беше в наситен цвят, а и новия цвят различен от стария и бледо наситен. Там където минах с подобен цвят излезе на 2 ръце.
За първи път боядисвах с латексова боя BERLIHG. Предишното боядисване на апартамент 75 м2, го правих с VIVECHROM. И двете марки са гръцки и предлагат различни по качество латекс.
Нещо общо м-у двете марки, е че търговците ми предлагат като бюджетно решение най-ниския клас за таваните и по-висок за стените. Резултата поне при мен, е че таваните станаха по-релефни от стените. Релеф тип "портокал" или познато като шегрен.
Относно разреждането на високия клас BERLING случи се по предписание 10% да разредя баката от 3 литра наситено зелено, но явно преди това си е била разредена и кво пък боята правеше балончета от валяка, но с две ръце в-у подобен цвят покри задоволително и релефа напълно задоволителен за мен. Доста добре се изпъна при изсъхването и шегрена е незначителен, но само там където имах добавки от нова шпакловка. Иначе релефа на стария латекс се пренесе на новия.
Та според мен някои бои може да се разреждат и повече и да покриват достатъчно от 2 минавания.
А то зависи и от минаването и от валяка.
Аз съм пробвал различни валяци и се напатих с едни, които имат индикация от втъкана цветна спирала. Точно по спиралата се разслояват и оставят диагонални черти. Сега ползвам такива без индикации по тях (едноцветни) или индикация с точки.

А влажността може да се качва с пулверизатори за вода.
Силно пропускливи повърхности, като суха шпакловка ги грундирам предварително иначе в такова топло и сухо време латекса изсъхва преди да е разнесен, още при допира.

Гледам в един от съдовете, останала боя на дъното и като изсъхнала се нацепила.
Пробвай с твоята Леко дали ще стане така.
Домашен немайстор - специалист
Да, на пазара има доста видове гръцки бои и може би ще пробвам някоя от тях, ако с този Леко Интерин не стане. Вчера нанесох втората ръка, днес само на местата с най-забележими петна нанесох още една ръка за всеки случай, а вероятно утре ще боядисам с трета ръка всичко и вече се надявам наистина да няма видимо недобре покрити с боя места. В противен случай сигурно ще си купя друга боя за четвърта ръка. Във всички случаи вероятно за последен път боядисвам с Леко.

Моят валяк също има такива оцветени спирали, но съм забелязал, че оставят следи само при първоначалното сравнително дебело нанасяне на латекса върху стената. При последващото разнасяне по стената и изтъняване, линиите изчезват.

Моята остатъчна боя също се е нацепила. Имам останали кофи както с неразредена боя на дъното, така и с разредена с 5% вода - и в двата случая са нацепени. Може би това е нормално, не знам.

Тема "Доколко може да се разрежда латексът?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: