• 1
  • 2
Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
pif4o - специалист
Колеги, селската къща до сега е била с варосани стени и тавани, в добро състояние са общо взето но са си за боя вече. Щеше ми се да ги варосам пак ама като се сетя кво чудо е с тая вар баданарки и прочие, няма ли нещо по модерно ама пак да е варово, (латекси не ми предлагайте), моля да кажете някоя боя на прилична цена която наистина е варова основа. Гледах мефисто примерно, пише дишащо ама никъде не пише каква му е основата, всъщност пише: Вододисперсионна боя на базата на водоразтворим полимер ! тва не ми мяса хич варово :) Намерих една на риофикс ама кат и видях цената ми се огънаха коленете, е бах тая вар 274 лева за 16 кила. Другото беше Витекс Vi, ама и тои ме съмнява да е варов. Та слушам ви :) Накрая ще фане студ там немога да боядисам :)
torbalan - Дървен философ
Боята на варова основа си е вар с оцветител евентуално.
Докато се чудиш, да го беше варосал вече.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср сеп 21, 2022 9:35 pmpif4o написа:
Колеги, селската къща до сега е била с варосани стени и тавани, в добро състояние са общо взето но са си за боя вече. Щеше ми се да ги варосам пак ама като се сетя кво чудо е с тая вар баданарки и прочие, няма ли нещо по модерно ама пак да е варово, (латекси не ми предлагайте), моля да кажете някоя боя на прилична цена която наистина е варова основа. Гледах мефисто примерно, пише дишащо ама никъде не пише каква му е основата, всъщност пише: Вододисперсионна боя на базата на водоразтворим полимер ! тва не ми мяса хич варово :) Намерих една на риофикс ама кат и видях цената ми се огънаха коленете, е бах тая вар 274 лева за 16 кила. Другото беше Витекс Vi, ама и тои ме съмнява да е варов. Та слушам ви :) Накрая ще фане студ там немога да боядисам :)
Вар, не с баданарка, с обикновена широка плоска четка. С всяко потапяне за боя разбъркваш. Бързо, чисто, скучно. Баданарката на боклука. Уви, с валяк не става:-)
kozl - майстор
Този евтинджос дето се продава все още в Кауфланд за латекс какво е. Някой ползвал ли го е?
Преди тодини ми продадоха за латекс немска варова боя. На течен вид също като латекс. Боядисах една ръка. На следващия ден втора. Обаче втората почна да сваля първата. Взех мокър парцал и изсъхналата боята се мие.
Намерих познат да преведе немския е се оказа не латекс, а постна варова боя с пластификатори за лесно нанасяне. Измих я от боядисаното и си боядисах отново с български латекс. То освен, че се мии и цапа при допир.
А това, че боята е "варова" вероятно означава, че съдържа калциева основа, но напълно е възможно + добавени смоли, варта да бъде запечатана и да стои устойчива като латекс. Това мое би обяснява и цената.
Класическата варова боя е разредена гасена вар с добавка винервайс и оцветители. Като негасената вар реагира с СО2 и се получава калциев карбонат. Варта е свързваща съставка, а винервайса е пълнител за покривност и гладкост. Продаваха се и оцветители на прах. Освен с баданарки на времето се ползваха и пръскачки.
brick - специалист
kozl написа:
Преди тодини ми продадоха за латекс немска варова боя. На течен вид също като латекс. Боядисах една ръка. На следващия ден втора. Обаче втората почна да сваля първата. Взех мокър парцал и изсъхналата боята се мие.
Намерих познат да преведе немския е се оказа не латекс, а постна варова боя с пластификатори за лесно нанасяне.
Същото преживяване имах в зората на демокраДцията с първите внесени гръцки латекси. Една бака от най-евтиния беше с гордост отнесена в къщи. Надписите по нея - само на гръцки, но на етикета в магазина пишеше "латекс". После се оказа, че пръски от вода по вече изсъхналата боядисана стена разтварят боята и тя се стича надолу... То не било латекс, а постна боя за тавани - избърсах я от стената и налепих тапети.

Инак за варосване вместо някогашната кръгла баданарка ползвам правоъгълна четка за тапети (която е за нанасяне на лепило) - по-удобна е и по-производителна. Пак става грубовато, но като за селска къща... А най-добре е с ръчна бояджийска машина от едновремешните, дето приличаха на кофпомпа, но днес трудно ще се намери изправна в пълен комплект.
ZEDYCUS - майстор
Стената на работилничката я боядисах две ръце с разбъркана гасена вар с компресора и един евтин пневматичен пистолет за миене. Дюзата е голяма и не задръства от по големи частици. Няма и час работа за едната ръка.
Димитър....... - специалист
чет сеп 22, 2022 8:03 amkozl написа:
Този евтинджос дето се продава все още в Кауфланд за латекс какво е. Някой ползвал ли го е?
Преди тодини ми продадоха за латекс немска варова боя. На течен вид също като латекс. Боядисах една ръка. На следващия ден втора. Обаче втората почна да сваля първата. Взех мокър парцал и изсъхналата боята се мие.
Намерих познат да преведе немския е се оказа не латекс, а постна варова боя с пластификатори за лесно нанасяне. Измих я от боядисаното и си боядисах отново с български латекс. То освен, че се мии и цапа при допир.
А това, че боята е "варова" вероятно означава, че съдържа калциева основа, но напълно е възможно + добавени смоли, варта да бъде запечатана и да стои устойчива като латекс. Това мое би обяснява и цената.
Класическата варова боя е разредена гасена вар с добавка винервайс и оцветители. Като негасената вар реагира с СО2 и се получава калциев карбонат. Варта е свързваща съставка, а винервайса е пълнител за покривност и гладкост. Продаваха се и оцветители на прах. Освен с баданарки на времето се ползваха и пръскачки.
Аз съм ползвал тоя боклук от Кауфланд,това е нещо рядко,постно и непокриващо лайно дето става само да си боядисаш курника(ама като се замисля то пак няма да покрие)тъй че на боклука :-D
pif4o - специалист
чет сеп 22, 2022 6:41 amtorbalan написа:
Боята на варова основа си е вар с оцветител евентуално.
Докато се чудиш, да го беше варосал вече.
Абе тея де пише че са с вар са едни цени свят да ти се завие :)А имам бая за боядисване, 300 лева за боя нито имам нито ми се дават, за ся съм се спрял на една полска https://maxxmart.eu/product/varova-boya-12kg-kittfort на нея пише че е варова, и на витекс ви на него не пише такива работи само че дишала.
torbalan - Дървен философ
чет сеп 22, 2022 6:59 pmpif4o написа:
...
Абе тея де пише че са с вар са едни цени свят да ти се завие :)
...
На запад е модерно. Имам приятели във Франция. Искали им 4 хиляди евро за да им боядисат една стена с варова боя, защото била еко...
Ако щеш. :)

За това импровизирай.
Латекс Vivechrom Fit Ydrohroma го дават варов. Боядисвах с него преди 1 година - добро покритие. Купих си го от Баухаус- голяма бяло-лилава кофа.
  • 1
  • 2

Тема "Препоръчайте Варова боя." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: