• 1
  • 2
Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
Robert - специалист
Здравейте! В коридора на апартамента си съм монтирал винилов под от тънък 2,5 ММ винил с лепене. При ремонта на интериорните врати и тяхното боядисване с полиуретанова боя за дърво има накапала такава по винила. В стремежа си да я почистят майсторите са я и доразмазали с някакъв разстворител и са се получили едни бели петна освен точките от боята.
Опитах да я почистя с разстворител (бял спирт) , но не се получава.
Някои има ли идеи как би могло да стане това почистване на засъхналата вече боя, но и така, че да не нанесе други щети на виниловата настилка? Предварително благодаря!
Изпращам няколко снимки.

Прикачен файл

IMG-d64cd0e23bb05a9bbab1c1459633a42f-V.jpg
IMG-d64cd0e23bb05a9bbab1c1459633a42f-V.jpg (101.06 KиБ) Видяна 3205 пъти

Прикачен файл

IMG-0c6431378cdb787a14006d478a28a61a-V.jpg
IMG-0c6431378cdb787a14006d478a28a61a-V.jpg (95.28 KиБ) Видяна 3205 пъти

Прикачен файл

IMG-c6543b6c6f5dca0e5b557ef45d971251-V.jpg
kozl - майстор
Да не ти влиза майстор в къщата :roll:
Явно подготовката е била по-сложна от майсторията и е прескочена.
Боите използвани за вратите с какъв разтворител се разварят?
Едва ли е с "бял спирт".
Пробвай с разтворителя за боите в-у същия винил (дано имаш остатъци), защото вероятно ще се окаже, че това де разтваря боята разтваря и винила и тогава няма решение освен подмяна на настилка.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
" Има силно сцепление, отлична твърдост и дълготрайна издръжливост срещу изхабяване... Показва много добра устойчивост на абразия и механично напрежение. Има висока химическа устойчивост (на разредени киселини, основи, бензин, нефт, и т.н.)"
Това за полиуретановата боя
Не би трябвало, след изсъхване, нещо да я премахне.
Robert - специалист
нед дек 11, 2022 12:32 pmn_a написа:
" Има силно сцепление, отлична твърдост и дълготрайна издръжливост срещу изхабяване... Показва много добра устойчивост на абразия и механично напрежение. Има висока химическа устойчивост (на разредени киселини, основи, бензин, нефт, и т.н.)"
Това за полиуретановата боя
Не би трябвало, след изсъхване, нещо да я премахне.
Излиза, че според Вас няма друг вариант освен подмяна на самата винилова настилка. Все пак обаче съм длъжен да опитам почистването й и ако наистина се окаже невъзможно тогава да я подменя. За сега съвета който получих е да опитам с разредител с който е разреждана тази боя и да се надявам да се получи без да навреди на винила. Вероятно има и други варианти.
brick - специалист
Опитайте, но имайте предвид, че разредител ≠ разтворител, а винилът е една от най-неустойчивите на органични разтворители пластмаси, освен ако вашият има някакво защитно финишно покритие.
chapara - майстор
Ако имаш достатъчни ламели може да се изкърпи, в случай на неизчистване. Имам опит и от него говоря, с около 200кв.м. Демонтира се с пистолет за топъл въздух, корекции на основата ако има, грундиране и презалепване на нови ламели. Става неразпознаваемо, правено е в един огромен софийски магазин.
preslav - майстор
При крайно неспасяемо положение бих опитал с много фина шкурка - доколкото ми е известно винилът е с хомогенна структура и отнемането на няколко микрона от повърхността му не би трябвало да промени вида му. Може първоначално да се пробва на малък участък и при добър резултат да се мине дори целия под с ексцентрик шлайф на най-ниските обороти.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон дек 12, 2022 4:15 ampreslav написа:
При крайно неспасяемо положение бих опитал с много фина шкурка - доколкото ми е известно винилът е с хомогенна структура и отнемането на няколко микрона от повърхността му не би трябвало да промени вида му. Може първоначално да се пробва на малък участък и при добър резултат да се мине дори целия под с ексцентрик шлайф на най-ниските обороти.
:prayer:
chapara - майстор
Това със шлайфа трябва да се провери. Аз съм скептичен поради анти слип ефекта релефа на винилите. Но автополиране, може би :?
brum - майстор
Имахме дъска ламиниран паркет дето имаше лъскаво петно по средата. Все едно има петно от олио там. Как е станало - нямам идея, но беше дразнещо. Пробвах с водна шкурка (2000, 1000), после с шкурки до 400 - по-зле ставаше. Вместо да се матира си седи полирано. Че даже увеличих размера на петното. А дъската на гадно място - почти цялото помещение трябва да извадя за да я подменя (пък то е около 60м2).

Ако и винила ползва същият горен слой със шкурка няма да стане. Та задължително проба на малко парче, че после може да е по-зле отколкото е било преди да почнеш.
  • 1
  • 2

Тема "Почистване на винилов под от боя след ремонт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: