• 1
  • 2
Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
chapara - майстор
:cool:
radius - майстор
На някой остатък от винила пробвай с разредител УР, ако не го разкисне, може и да свалиш тая боя, все пак е доста тънък слой макар и проклет.
Нагряването също ще даде положителен ефект в борбата, но не знам колко носи винила. Ако не го яде разредителя, може със сешоар да подгрееш и пробваш с разредителя.
Гледам и оцет коментират срещу ПУ.
Robert - специалист
Въпреки всички опити които направих до сега с оцет, сода бикарбонат, амониев хидроксид ефект няма.
Леко избледнява само като го третирам с разстворител за миене, но без да може да го изчисти до край, а може би се изисква многократно да бъде търкано, не знам.
brum - майстор
Ацетон на пробно парче. Ама набързо с напоен парцал и после със сух парцал. Така маха латекс от ПВЦ, че другото дето разтваряше латекса разтваряше прекалено бързо ПВЦто.
Robert - специалист
пон яну 16, 2023 7:31 pmbrum написа:
Ацетон на пробно парче. Ама набързо с напоен парцал и после със сух парцал. Така маха латекс от ПВЦ, че другото дето разтваряше латекса разтваряше прекалено бързо ПВЦто.
Ще опитам и с ацетон, но лошото е, че боята не е латекс, а полиуретанова плюс втърдител за по-бързо съхнене. Може би този втърдител сега пречи за почистването.
sokolov.91 - майстор
Има препарати, премахващи засъхнала полиуретанова пяна. Може да се опита. Аз бях купувал един, който е в като паста. Маже се с четчица, чака се десетина минути и с пластмасова шпатула се отстранява пастата заедно с остатъците от засъхналата пяна. Доста добра работа ми свърши по тъмна (орех) дограма. Има и такива препарати под формата на спрей, като меглио, но не съм ги пробвал.
В никакъв случай да не се бърка препарата за почистване на вече втвърдена пяна с този за почистване на пресна такава. Този дето е във флакон под налягане под формата на аерозол е само за почистване на още пресна пяна и е много агресивен разтворител. Беше ми капнала капка пяна на панелен радиатор и като пръснах с тоя спрей боята на радиатора започна да пуска бяло по парцала. След това остана матово там.
Robert - специалист
вт яну 17, 2023 4:43 amsokolov.91 написа:
Има препарати, премахващи засъхнала полиуретанова пяна. Може да се опита. Аз бях купувал един, който е в като паста. Маже се с четчица, чака се десетина минути и с пластмасова шпатула се отстранява пастата заедно с остатъците от засъхналата пяна. Доста добра работа ми свърши по тъмна (орех) дограма. Има и такива препарати под формата на спрей, като меглио, но не съм ги пробвал.
В никакъв случай да не се бърка препарата за почистване на вече втвърдена пяна с този за почистване на пресна такава. Този дето е във флакон под налягане под формата на аерозол е само за почистване на още пресна пяна и е много агресивен разтворител. Беше ми капнала капка пяна на панелен радиатор и като пръснах с тоя спрей боята на радиатора започна да пуска бяло по парцала. След това остана матово там.
В моя случай става дума за боя на полиуретанова основа, а не за пяна. Не знам като химически субстанции дали са едни и същи още повече, че в боята е прибавен и втърдител. Би било добре, ако се получи с подобна паста, но доколкото разбирам тя е за полиуретанови пяна.
kozl - майстор
Може би с проба от тези продукти (смивки)


sokolov.91 е ползвал отстранител на полиуретанова пяна - успешно. Аз повредих фолиото на PVC профил с някакъв отстранител на полиуретанова пяна. Значи без проба - няма гаранция против повреда.
sokolov.91 - майстор
https://bauhaus.bg/preparat-za-pochistv ... r/p/110317

Ето такова беше. На релефна дограма орех свърши супер работа. Преди да го поръчам това опитах с какво ли не и с нищо не стана.
Robert - специалист
С ацетон нищо не се получава, опитвах. С тия всички препарати за махане на боя положението е: мисия невъзможна. Трябва да закупя близо 40-50 вида които се предлагат на пазара без никаква гаранция, че поне един от тях ще ми помогне. Да, трябва да стане с опити, но все пак избора на препарати да бъде ограничен до поне 3-4. Иначе се получава една химическа лаборатория без гаранция за успех плюс финансовата й част.
  • 1
  • 2

Тема "Почистване на винилов под от боя след ремонт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: